Kandydaci do Sejmu debatowali w Elblągu

  • 07.10.2019, 20:48 (aktualizacja 07.10.2019, 22:11)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Kandydaci do Sejmu debatowali w Elblągu fot. Łukasz Nosarzewski
Dziś (7 października) w Hotelu Elbląg odbyła się debata kandydatów do Sejmu, jej organizatorami byli Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl oraz oraz Telewizja Truso.tv. Debatę będzie można zobaczyć jutro (8 października) o godzinie 18.00 m.in w Telewizji Truso, na facebookowym profilu Truso.tv oraz Elbląskiej Gazecie Internetowej portEL.pl

 

W debacie wzięli udział Janusz Bielecki (KWW KOALICJA BEZPARTYJNI I SAMORZĄDOWCY DO SENATU), Jacek Protas (PO, KW KOALICJA OBYWATELSKA), Andrzej Wyrębek (KONFEDERACJA), Jerzy Wilk (PiS, Zjednoczona Prawica), Edward Pietrulewicz ( PSL, KOALICJA POLSKA) oraz Monika Falej [SLD]

Debata składała się z 4 rund : w pierwszej rundzie kandydaci losowali pytania, w drugiej każdy uczestnik debaty otrzymał takie same pytanie, 3 runda to pytania od kandydata do kandydata, natomiast 4 runda to podsumowanie, czyli swobodna wypowiedź kandydata.

RUNDA I

Janusz Bielecki otrzymał pytanie jak naprawić służbę zdrowia, kandydat podkreślił, że jest to bardzo trudne pytanie, i jeszcze żaden rząd sobie ze służbą zdrowia nie poradził, jego zdaniem rozwiązaniem problemów służby zdrowia jest zwiększenie nakładów finansowych oraz likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z kolei Jacek Protas wylosował pytanie o wyludnianie się miejscowości takich jak Elbląg. Zdaniem Jacka Protasa rząd powinien zadbać o gospodarkę, bo powodem są niskie płace, kandydat Koalicji Obywatelskiej zaproponował między innymi obniżenie składki ZUS.

Andrzej Wyrębek z Konfederacji otrzymał pytanie: czy Mały Ruch Graniczny powinien zostać przywrócony? Odpowiedź padła twierdząca:

-"To jest kwestia umowy z Rosją, przywrócenie małego ruchu granicznego jest korzystne zarówno dla Polski jak i Rosji"

- argumentował Andrzej Wyrębek.

Jerzy Wilk wylosował pytanie dotyczące programów socjalnych, czy należy je ograniczyć? Jerzy Wilk stanowczo sprzeciwił się ograniczaniu programów socjalnych, kandydat PiS mówił, że należy je poszerzać:

"po to uszczelniliśmy VAT, żeby dzielić się z rodakami"

- argumentował Jerzy Wilk.

Edward Pietrulewicz otrzymał pytanie o imigracji ze wschodu, czy należy ją ograniczyć? Zdaniem Edwarda Pietrulewicza imigracja ze wschodu to pozytywne zjawisko, bo ci ludzie pracują legalnie, więc i płacą podatki, kandydat PSL dodał również, że są oni kulturowo nam bardzo bliscy.

Na zakończenie I rundy Monika Falej wylosowała pytanie o konstytucję, czy należy ją zmienić? Kandydatka SLD powiedziała, że konstytucji należy przede wszystkim przestrzegać, atakując obecnie rządzący PiS. Czy należy ją zmienić? Zdaniem Moniki Falej najpierw należy tą sprawę przedyskutować z obywatelami.

RUNDA II

W rundzie drugiej każdy kandydat otrzymał takie samo pytanie, a dotyczyło one problemów okręgu elbląskiego, jak je rozwiązać?

Monika Falej z SLD powiedziała, że trzeba dokończyć inwestycję przekopu Mierzei Wiślanej, przywrócić Mały Ruch Graniczny oraz rozwiązać problem z ciepłownictwem.

Edward Pietrulewicz z PSL stawia na edukację, zdaniem kandydata to właśnie dobra edukacja zatrzymuje ludzi.

Zdaniem Jerzego Wilka największym zadaniem jest zatrzymanie młodych ludzi, kandydat PiS uważa, że w Elblągu nie ma odpowiednich warunków, Jerzy Wilk dodał, że rząd Zjednoczonej Prawicy zrobił już pierwszy krok w kierunku młodych wprowadzając likwidację podatku PiT do 26 roku życia.

Andrzej Wyrębek z Konfederacji powiedział, że poseł nie zajmuje się regionem i wszystkie zapowiedzi kandydatów, że coś zrobią dla regionu elbląskiego to absurd.

-" Poseł tworzy prawo dla całego państwa, a nie dla konkretnego regionu, prowadzenie działalności gospodarcze jest trudne w całej Polsce, nie tylko w Elblągu"

- argumentował Andrzej Wyrębek.

Z kolei Jacek Protas zauważył, że Elbląg ma duży potencjał,a  tym potencjałem jest Zalew Wiślany. Kandydat Koalicji Obywatelskiej stawia na turystykę podając przykład Pętli Żuławskiej.

Na koniec drugiej rundy odpowiadał Janusz Bielecki. Jego zdaniem kluczem do rozwiązania problemów jest zrównoważony rozwój.

RUNDA III

W rundzie trzeciej przepytywali się sami kandydaci, pojawiały się pytania o aborcję,związki homoseksualne,czy przekop Mierzei Wiślanej.

RUNDA IV

W rundzie IV każdy z kandydatów miał czas na swobodną wypowiedź.

Janusz Bielecki powiedział, że nie będzie się reklamował, ale zachęcił do wzięcia udziału w wyborach, poprosił również widzów aby nie podejmowali pochopnych decyzji i żeby ich wybór był świadomy.

Jacek Protas podkreślając, że to bardzo ważne wybory powiedział, że 13 października zdecydujemy w którym kierunku pójdzie Polska, czy dołączy do demokratycznych państw zachodniej europy, czy pójdzie w kierunku Białorusi, kandydat Koalicji Obywatelskiej zaproponował przywrócenie państwa prawa, w którym praca będzie się opłacać.

Andrzej Wyrębek zapewnił, że Konfederacja jest jedyną antysystemową siłą polityczną i jeśli wybierzemy PiS lub PO, to dalej będziemy mieli to co mamy, czyli koncert życzeń i rozdawnictwa, a rozdawnictwo zawsze kończyło i kończy się źle.

Z kolei Jerzy Wilk powiedział, że tylko PiS dotrzymuje słowa, co wielokrotnie potwierdził obniżając wiek emerytalny, wprowadzając takie programy społeczne jak 500 plus i,300 plus czy 13 emeryturę. Kandydat PiS zadeklarował, że jego partia zamierza ustawowo wprowadzić 13 i 14 emeryturę.

Edward Pietrulewicz zaproponował zagłosować na PSL, bo to partia środka, partia ludzi rozważnych, kandydat PSL zapewnił, że każdą decyzję PSL będzie podejmować rozważnie i spokojnie, a dodatkowo utrzyma wartości, które przyświecały naszym dziadom i pradziadom.

Monika Falej skorzystała z tego, że była jedyną kobietą podczas debaty i zachęciła do głosowania właśnie na kobiety, kandydatka SLD dodała, że lewica ma już  przygotowany pakiet dla młodych i seniorów.

Retransmisję z debaty będzie można zobaczyć jutro, 8 października, o godzinie 18.00 w telewizji i facebooku Truso oraz portel.pl. Poniżej zdjęcia z debaty.

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w najbliższą niedzielę, 13 października, urny wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. 

Łukasz Nosarzewski

 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Heniu
Heniu 10.10.2019, 08:28
Konfederacja glosujmy panie panowie Bóg Honor Ojczyna
tomek
tomek 08.10.2019, 12:34
Tylko KONFEDERACJA
Tffffuuuu.
Tffffuuuu. 08.10.2019, 09:15
Strach wyjść na ulicę tak czerwono na bilbordach. Pseudo demokraci i komuniści.

Pozostałe