“Ulica Warszawska podczas powstania” w Elblągu [ZDJĘCIA]

  • 07.09.2019, 16:08 (aktualizacja 07.09.2019, 16:21)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
“Ulica Warszawska podczas powstania” w Elblągu [ZDJĘCIA] fot. Łukasz Nosarzewski
Dziś, 7 września Międzyszkolne Koło Historyczne zorganizowało po raz siódmy inscenizację historyczną pod nazwą “VII Barykada 44”. Akcja rozgrywała się na terenie Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

 

Zgodnie z tym, przed budynkiem Gimnazjum Elbląskiego który jest podstawowym budynkiem muzeum, młodzież oraz odtwórcy historyczni zrzeszeni w Międzyszkolnym Kole Historycznym odtworzyli codzienne życie jednej z ulic Śródmieścia Warszawy, które zgodnie z zapisem historii, najdłużej było w rękach powstańców w związku z tym najdłużej toczyło się tam normalne, jeśli można je tak określić, cywilne życie w oblężonym mieście.

W związku z notorycznymi bombardowaniami Śródmieścia, warszawiacy większość dni spędzali na ulicy bojąc się przebywania w kamienicach, które stanowiły notoryczny cel ataków bombowych oraz okrutnej śmierci głodowej bez możliwości odgruzowania w piwnicach zawalonych budynków. Historycy w dużej ilości odkrywali ślady takiej śmierci na przykład listy, testamenty, napisy wyryte na ścianach i w cegle w trakcie odgruzowywania po II Wojnie Światowej. Zgodnie ze stanem faktycznym, odtworzona przez Międzyszkolne Koło Historyczne ulica warszawskiego Śródmieścia tętniła życiem

Międzyszkolne Koło Historyczne utworzyło:
 
- Kwatery powstańców - w których publiczność, nasi ukochani współobywatele elbląscy mogli se odpocząć na siennikach wypchanych słomą.
- Teatrzyk kukiełkowy - zgodny z przekazem filmowców Powstania Warszawskiego dla najmłodszych
- Poczta polowa harcerska - w której można wysłać list z repliką powstańczego znaczka pocztowego dla osób które będą uczestniczyły w koncercie.
- Kanały - każdy z odwiedzających inscenizację przejdzie chrzest bojowy na linii ognia jako uciekający z innych dzielnic miasta cywil i chociaż przez moment odczuł grozę kanałów warszawskich
- Szpital polowy - wypełniony rannymi powstańcami w którym oczekujemy od zwiedzających pomocy przy zwijaniu -Pralnia polowa - niezwykle istotna dla rodzin szczególnie dla młodych mężów by mogli docenić pracę kobiet piorąc ręcznie, wyżymać i powiesić na sznurze mokre koszule.
 - Kuchnia uliczna - serwująca chleb ze smalcem oraz gorącą herbatę ugotowaną na wolnym ogniu. 
- Sztab zgrupowania powstańczego - z odręcznymi mapami oraz łączniczkami gotowymi w każdych warunkach przenieść rozkazy do walczących oddziałów.
- Skład broni (Arsenał) - w którym można zapoznać się z powszechnymi w Powstaniu Warszawskim rodzajami broni oraz ich historiami.
 
U wejścia na dziedziniec muzeum została rozstawiona barykada z dumnie powiewającą biało-czerwoną flagą jako symbol - punkt docelowy - naszej odtworzonej podczas inscenizacji ulicy ze Śródmieścia Warszawy.
 
Międzyszkolne Koło Historyczne współtworzące “VII Barykadę 44” wystąpiło w składzie uczniów i nauczycieli następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Podstawowa nr 19, Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu oraz stałych członków.
 

Piotr Imiołczyk

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe