Wniosek o „500+” – bez dodatkowych dokumentów

  • 08.08.2019, 14:16
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Wniosek o „500+” – bez dodatkowych dokumentów fot. gov.pl/Ilustracja do tekstu
Nowy uproszczony wniosek o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” jest krótki i bardzo łatwy do wypełnienia. Dzięki zniesieniu kryterium dochodowego nie wymaga też dołączania żadnych dodatkowych dokumentów.

 

Zmniejszenie obciążeń biurokratycznych – brak kryterium dochodowego, a więc brak obowiązku wykazania dochodów, brak decyzji przy przyznaniu świadczenia i uproszczenie wniosku – to wszystko sprawia, że cały proces obsługi wniosków, mimo że jest ich więcej, przebiega sprawnie. Samo złożenie wniosku trwa zaledwie chwilę.

Co ważne, składając wniosek, rodzic nie musi dostarczać orzeczenia o rozwodzie, separacji, sposobie wychowywania władzy rodzicielskiej, miejscu zamieszkania dziecka czy stanowieniu opieki naprzemiennej. 

Oświadczenie zamiast orzeczenia

– To rodzic prawidłowo wypełniając i podpisując wniosek deklaruje, że dziecko zamieszkuje z nim i jest na jego otrzymaniu, nie pozostaje pod opieką naprzemienną i spełnia pozostałe kryteria, np. wieku. Robi to pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia

– podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Jak tłumaczy szefowa MRPiPS, ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie zawiera i nigdy nie zawierała podstawy prawnej pozwalającej na bezwzględne żądanie od każdej osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze, której stan cywilny (według oświadczenia zawartego we wniosku) jest inny niż zamężna/żonaty, wspomnianych wcześniej orzeczeń o rozwodzie, separacji itd.

– Tym bardziej, że stan cywilny weryfikowany jest samodzielnie przez organ właściwy lub wojewodę poprzez usługę PESEL

– wskazuje minister Bożena Borys-Szopa.

Kiedy konieczne będzie więc dostarczenie dodatkowych dokumentów?

Tylko w przypadku zaistnienia wątpliwości w indywidualnej sprawie co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego. Dotyczy to np. sytuacji, w której oboje rodziców złożyło wniosek o świadczenie „500+” na to samo dziecko.

– Standardowy, prawidłowo wypełniony wniosek rodzica ubiegającego się o świadczenie wychowawcze, niezależnie od stanu cywilnego rodzica, nie wymaga dołączania żadnych dodatkowych załączników

– zapewnia minister Bożena Borys-Szopa.

Do końca lipca świadczenie „500+” otrzymało ponad 1,08 mln dzieci na kwotę 540 mln zł – informuje minister Bożena Borys-Szopa. W skali całego kraju już prawie wszystkie gminy wypłacają świadczenia. Do tej pory rodzice złożyli już ponad 2,67 mln wniosków w ramach programu „Rodzina 500+”.

Źródło: Ministerstwo Rodziny

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sześćdziesięciolatka
Sześćdziesięciolatka 08.08.2019, 16:28
Tomek, masz 100 procentową rację. Tak było.
tomek
tomek 08.08.2019, 15:16
500+ to jedno WIELKIE S...........O wobec pokolenia 50 i 60 latków którzy często z jednej pensji utrzymywali 2 lub 3 dzieci, a dziś muszą płacić podatki dla tych którzy mają 1,2 lub 1,4 dziecka i żądają 500 złoty
hela 60 +
hela 60 + 08.08.2019, 16:39
Wali ci na dekiel to zrob sobie dziecko to zobaczysz CO to jest 500 zł.Brawo dla PIS za pomoc dla rodzin.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mesaja
Mesaja 08.08.2019, 21:36
Brawa może i tak.Kiedyś nie było 500+ i wychowywało się dzieci.Dziś pokolenie jest roszczeniowe.Raczej tobie na dekiel wali a nie Tomkowi.
tomek
tomek 08.08.2019, 16:43
wychowałem trójkę bez 500 +

Pozostałe