500 zł na każde dziecko. Sprawdź ile Cię kosztuje!

  • 08.05.2019, 14:33
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
500 zł na każde dziecko. Sprawdź ile Cię kosztuje! fot. pixabay/ilustracja do tekstu
Od momentu uruchomienia programu „Rodzina 500+” do końca kwietnia 2019 roku wydatki państwa na ten cel przekroczyły już 70 mld zł. Po rozszerzeniu programu o pierwsze dziecko jego roczny koszt, w przeliczeniu na jednego pracującego, wyniesie prawie 2,5 tys. zł - czytamy w raporcie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

 

Zdaniem autorów raportu 500+ wypchnęło 100 tysięcy kobiet z rynku pracy (szczególnie o niskich dochodach, niższym wykształceniu i z małych miejscowości).

Według autorów raportu „500+” nie miało istotnego wpływu na decyzje o posiadaniu pierwszego czy kolejnych dzieci. Doświadczenia międzynarodowe i badania wskazują, że „nie można w żaden sposób przypisać dzietności do świadczeń społecznych”. Poziom dzietności jest pochodną wielu czynników, przede wszystkim oceny ogólnej sytuacji finansowej i perspektyw na rynku pracy, na którą „500+” nie ma większego wpływu, a także jakości opieki i edukacji dla dzieci, elastycznych urlopów, leczenia niepłodności oraz zmniejszania asymetrii obciążenia obowiązkami domowymi kobiet i mężczyzn. Po trzech latach funkcjonowania programu widać, że nie zmienił on niekorzystnych trendów dotyczących demografii w Polsce, m.in. coraz późniejszych decyzji o posiadaniu dzieci.

Z raportem nie zgadza się Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny:

-"Wzrost liczby urodzeń, znaczne ograniczenie ubóstwa i poprawa jakości życia polskich rodzin – po trzech latach od uruchomienia programu „Rodzina 500+” możemy realnie ocenić jego efekty. – Program „Rodzina 500+” całkowicie zmienił optykę patrzenia na wsparcie rodzin przez państwo. Otworzyliśmy perspektywy rozwoju dla osób, które do tej pory spychane były na margines "

– przekonuje minister Elżbieta Rafalska.

Dzisiaj, po trzech latach działania programu „Rodzina 500+”, możemy realnie ocenić jego efekty. Współczynnik dzietności wzrósł z 1,29 w 2015 r. do 1,45 w 2017 r. To poziom najwyższy od 1997 r. – Pragnę zaznaczyć, że dzieje się to w momencie systematycznego spadku liczby kobiet w wieku 15-49 lat. W tym kontekście wzrost liczby urodzeń i współczynnika dzietności w latach 2016-2017 jest bardzo dobrą wiadomością

– ocenia minister Elżbieta Rafalska.

-"Poprawiła się też sytuacja materialna Polaków. Dochód najuboższych rodzin w Polsce wzrósł o ponad 35 proc. Zmieniła się też struktura wydatków – wydajemy więcej, ale coraz mniejszą część stanowi żywność i transport, a coraz więcej przeznaczamy na rekreację, kulturę, wyposażenie mieszkania, edukację czy żywienie i zakwaterowanie poza domem."

- dodaje Minister Rodziny.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Do piiiiii nędzy!
Do piiiiii nędzy! 16.05.2019, 13:17
Dać, ale tylko pracującym, chociaż jeden rodzic musi pracować. A nie, żul siedzi w domu robi dzieci , chleje z innymi żulami i babsko podaje go o alimenty, których i tak nie płaci.
fasola
fasola 09.05.2019, 11:54
nie dawać 500 plus bo zabraknie politykom na ośmiorniczki i kawior,,,,,
tomek
tomek 08.05.2019, 17:46
500+ to jedno wielkie s...........o zabierania pieniędzy ludziom którzy wychowali 3 i więcej dzieci w przeszłości i dawania tym którzy mają 1 lub 2 dzieci obecnie

Pozostałe