Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat do rodziców!

  • 05.04.2019, 19:17
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat do rodziców! Fotolia/Ilustracja do tekstu
Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu/szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek. Dyrektor przedszkola/szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki. Przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia go z tego obowiązku.

 

Zapewnienie opieki ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.

Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola/szkoły i do jego zadań należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.

Organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się z tych obowiązków.

RODZICU, O CZYM POWINIEN POINFORMOWAĆ CIĘ DYREKTOR SZKOŁY/PRZEDSZKOLA W ZWIĄZKU ZE STRAJKIEM?

Dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rodziców o strajku.

Nawet jeśli dyrektor zawiadomi rodziców o planowanym strajku, zarówno on, jak i organ prowadzący przedszkole/szkołę mają obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pobytu dzieci w placówkach. Nie ma mowy o tym, aby dziecko w takiej sytuacji nie zostało przyjęte do placówki.
Dyrektor ma obowiązek poinformowania rodziców o sposobie zapewnienia przez przedszkole/szkołę zajęć opiekuńczych w tym czasie. Dyrektor odpowiada za realizację ustawowych i statutowych zadań szkoły.

Rodzic ma prawo zapytać dyrektora, w jaki sposób zapewni dziecku, uczniowi opiekę w trakcie strajku i w jakich warunkach.
Jeżeli pomimo wskazanych obowiązków dyrektora szkoły/ przedszkola rodzic nie otrzyma wystarczającej informacji, a przedszkole/szkoła nie zapewni opieki dziecku na czas strajku, rodzic powinien zgłosić ten fakt do organu prowadzącego  oraz kuratora oświaty .

Źródło: MEN

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ela C.
Ela C. 07.04.2019, 18:08
Zniesmaczony uwaza, ze gazeta powinna podawac swoja albo czyjas opinie zamiast informacji?
Ciekawa interpretacja dziennikarstwa... ;)
Kocur
Kocur 07.04.2019, 12:55
MEN powinien wyciągnąć i doszkolić młodych inteligentnych po szkołach z fabryk i budów doszkolić i wymienić ten gang nauczycielski .osobiście znam kilku wspaniałych nauczycieli dla nich szacunek ale też tych którzy są nimi wyłącznie dla pieniędzy tym pierwszym coś więcej może by się należało a z tymi drugimi zrobić selekcję
Mati
Mati 07.04.2019, 12:46
Za ciężką pracę się należy . Przez cały rok a nie 2 mc wakacji ferie wycieczki nie wspomnę o dniach babci dziadka i to gdzie rodzice przygotowują ciasta poczęstunki w większości szkołach które najczęściej lądują w domach nauczycieli. Na wycieczkę też fajnie pojechać i zabrać swoją pociechę za darmo nauczycielu .. nie dawać im nic a w te wolne ci mają zaprosić do łopaty niech dorobią tak jak większość po maturach i wg
Zniesmaczony czytelnik
Zniesmaczony czytelnik 06.04.2019, 21:14
Bzdura i zwykłe podburzanie ludzi! Expresselbląg jeżeli opieracie sie tylko i wyłącznie na informacjach, które obecnie przekazuje MEN, to trochę słabo. Już dawno inne portale informacyjne podawały, że to co publikuje MEN jest zwykłą nagonką i buntowaniem rodziców. I nie, nie jestem nauczycielem, a rodzicem, który uważa, że każdemu należy się uczciwa pensja za ciężką pracę.

Pozostałe