Retrowersja, czyli miastu Starówkę, sobie mieszkania
28.07.2023 12:39
92 wyświetleń
Pomysłów na odtworzenie Starego Miasta w Elblągu było sporo. Rozważano odbudowę rekonstrukcyjną, planowano budowę bloków z wielkiej płyty. Aż w końcu pojawiła się idea retrowersji, czyli koncepcja budowy kamienic na obrysie historycznych fundamentów. Metoda ta wiernie utrzymuje siatkę ulic i skalę kwartałów.
Odbudowywana kamienica nie ma być wierną kopią tej zburzonej, tylko wariacją na temat poprzedniego budynku.
Retrowersja jest autorską koncepcją konserwatorską zaproponowaną w latach 80. XX wieku przez wojewódzka konserwator zabytków, dr Marię Lubocką – Hoffmann. To dzięki niej Elbląg odzyskał Stare Miasto, i nie wybudowano, jak chociażby w Kołobrzegu, czy Malborku bloków z wielkiej płyty.
Retrowersja zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ była nowatorską metodą, inną od stosowanych dotychczas przy odbudowie zniszczonych miast w czasie II wojny światowej w Polsce i w Europie.
Retrowersja to nie tylko odtworzenie planu urbanistycznego i budowa kamienic. To obszerna praca naukowa i poznanie tkanki miasta.
W podcaście „Kilka Pytań” dr Maria Lubocka – Hoffmann opowiada, jak przebiegały prace nad tworzeniem koncepcji oraz jakie były trudności związane z jej wdrożeniem.
Rozmawiamy także o najnowszej zabudowie, która powstaje na Starym Mieście w Elblągu. I czy inwestorzy trzymają się zaleceń zawartych w planie retrowersji.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze