Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jechał za szybko hulajnogą. Został zatrzymany na Fromborskiej

Policjanci z KMP w Elblągu prowadzili dziś( 15 sierpnia) akcję mierzenia prędkości. Kontrola odbywała się między innymi na ulicy Fromborskiej. Tam wpadł.... kierujący hulajnogą elektryczną.
Jechał za szybko hulajnogą. Został zatrzymany na Fromborskiej

Autor: KMP Elbląg

Policjanci kontrolujący prędkość pojazdów na ul. Fromborskiej zmierzyli prędkość... elektrycznej hulajnogi, którą pewien 41-latek poruszał się drogą dla rowerów. 

"Wynik pomiaru to 49 km/h. Z uwagi na to, że taką hulajnogą można poruszać się do 20 km/h. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli  i w konsekwencji ukarany za przekroczenie dozwolonej prędkości. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem jest to mandat w wysokości 400zł." - wyjaśnia nadkomisarz Krzysztof Nowacki oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Policja w Elblągu przypomina i apeluje aby stosować się do obowiązujących przepisów, gdyż zderzenie hulajnogi z osobą piesza może skończyć się tragicznie.

Hulajnogami elektrycznymi należy jeździć drogami rowerowymi. Jeżeli ich nie ma, to dopuszcza się jazdę jezdnią dla aut, ale pod warunkiem, że prędkość dla samochodów na tej trasie nie wynosi więcej niż 30 kilometrów na godzinę. Na drogach rowerowych czy jezdniach maksymalna prędkość jazdy hulajnogą wynosi 20 kilometrów na godzinę. 

Kierujący hulajnogami, podobnie jak rowerzyści, powinni wyciągnięciem ręki sygnalizować zamiar skrętu. Hulajnogi należy parkować równoległe do krawędzi chodnika i jak najdalej od jezdni. Przepisy dopuszczają jazdę po chodniku, ale wtedy hulajnogą trzeba poruszać się tak szybko, jak poruszają się piesi. 

Kierujący musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym. Prędkość zbliżona do prędkości pieszego jest prędkością umowną, jest to między 4 a 6 kilometrów na godzinę. Jeżeli ktoś znacząco przekroczy tą prędkość i spowoduje zagrożenie dla pieszych lub innych kierowców, musi liczyć się z mandatem w wysokości od 20 do 5 000 złotych. Jeśli chodzi o wiek, to minimalną granicą jest 10 lat.

 Jednocześnie osoba niepełnoletnia musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych, ale tylko w strefach zamieszkania oraz pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo nie można kierować pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu. W razie niezastosowania się do tego przepisu kierujący traktowani będą tak samo jak rowerzyści.Kontrole prędkości zapowiadają policjanci z ruchu drogowego w Elblągu. 

Wynika to z oczekiwań społecznych i sugestii mieszkańców, które były przesyłane, między innymi za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku roku elbląscy funkcjonariusze odnotowali 3 wypadki i 2 kolizje z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. W tych zdarzeniach były osoby ranne. 

ŁN


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
aa 15.08.2022 23:00
WSTYD ZA TĄ INWIGILACJE. co za czasy

Kierowca hulajnogi 15.08.2022 22:40
Hehe Pan policjant z drogówki na własnej ulicy mierzy fotoradarem wie gdzie się ustawić....

V8 15.08.2022 22:24
Za jaką prędkość karze się rowerzystów?

mieszkanka 15.08.2022 19:04
Pięknie ktoś ten artykuł napisał ale to tylko teoria a prawda jest zupełnie inna . Jadą za szybko ,nie zwracają na pieszych i hulajnogi stawiane są albo na środku chodnika albo w poprzek .Zostawiane są są nawet na podwórkach na samym wjeżdzie na posesję .Pisałam maila do szanownej policji to stwierdził pan policjant że są bezradni i nie wiedzą co z tym zrobić a piesi mają utrudnienia na chodnikach .

Reklama
Reklama