Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Burze Termiczne w Elblągu

Silnie wyładowania elektrycznie i burza Termiczna od Starego Pola aż po Elbląg. Serwis pogodowy Info Meteo Północ Pl podsumował zjawiska, które pojawiły się 1 lipca.

Autor: Łukasz Nosarzewski

Autorskie podsumowanie Info Meteo Północ Pl:

Burze Termiczne w Polsce występują przede wszystkim w rozgrzanych i wilgotnych masach powietrza w okresie maj - wrzesień. Notowane są głównie w lecie. Powstają na skutek nagrzewania się przypowierzchniowej warstwy troposfery częściej w drugiej połowie dnia, choć niekiedy zdarzać mogą się też już w południe. Nie mają związku z frontem. Taki przypadek wystąpił w okolicy Elbląga 1 lipca.

Po gwałtownych systemach konwekcyjnych, jakie przewędrowały przez tę okolicę wcześniej 30 czerwca w godzinach wieczornych. Od godziny 9:00 obserwowaliśmy bardzo szybki rozrost chmur kłębiastych w pionie, które przed godziną 11:00 w pobliżu pojezierza Iławskiego i wschodniego Powiśla wypiętrzyły się na wysokość kilku kilometrów oddając pierwsze wyładowania atmosferyczne. W tym samym czasie na naszym fanpage został wydany żółty i czerwony alert przed wystąpieniem na ten dzień silnych klastrów burzowych. 

O godzinie 11:10 od Markus w powiecie elbląskim po Malbork do narastającej konwekcji z dolnego Powiśla dołączyły dwie świeże formacje opadowe, które pół godziny później łącząc się w jeden system burzowy Od Starego Pola po Gronowo Elbląskie nasunęły się nad sam Elbląg oddając nawalny opad deszczu. W ciągu 2 godzin spadło 33 litry wody na każdy metr kwadratowy powierzchni gruntu co dało blisko połowę uśrednionej normy dla tego punktu jeśli mówimy o Lipcu. Skończyło się to lokalnymi podtopieniami posesji, dróg, piwnic. Dość szybko doszło również do wzrostu poziomu rzeki Kumieli ( górskiego potoku w sercu Wysoczyzny Elbląskiej ) spływającego w środku miasta w dół do rzeki Elbląg. O godzinie 12:00 kiedy nastąpiła kulminacja burzy na wysokości 1 km odbiciwość opadu w Starym Polu, Elblągu i Milejewie sięgała już 50 - 60 dBZ będąc wartością ekstremalną. 

Około 12:10 na obszarze Żuławki Sztumskiej narodziła się jeszcze jedna burza, dobudowując do termicznego układu. Tym razem była to już krótkotrwała Superkomórka ( SC ) , która docierając kilka minut później nad Stare Pole zrzuciła bardzo silny wiatr prostoliniowy w postaci Microburstu. Szczególnymi cechami superkomórki burzowej są prądy wstępujące i zstępujące. Krótko opiszę ten zstępujący, gdyż to najpewniej on doprowadził do poważnych zniszczeń wiatrowych na terenie całej tamtejszej gminy, zresztą w systemie European Severe Weather Database zostało naniesione właśnie takie zjawisko, nigdzie tego dnia nie zanotowano Tornad. Nie wskazywały na to też żadne nagrania świadków tego meteo zdarzenia. PRĄD ZSTĘPUJACY FFD ( Forward Flank Downward ) Bardzo często jest odpowiedzialny za ekstremalne zjawiska Downburst szalenie przypominające przejście Trąby Powietrznej. Mianem Microburstu określa się obszar wystąpienia go do ( 4 km ) Downburst odpowiednio większy średnicą. Jego prędkość może osiągać nawet 120  - 150 km/h +.

 Każdą burzę superkomórkową tym bardziej dobudowującą się do innych systemów należy traktować jako formację potencjalnie niebezpieczną z uwagi na możliwość rozwinięcia się w jej zasięgu oddziaływania mezocyklonalnego  . 150 km/h osiągnęła prędkość wiatru na stacji w Milejewie koło Elbląga 11 sierpnia 2017 roku będąc tym samym porywem rekordowym tego dnia. Spowodował ją właśnie silny ekstremalny prąd zstępujący z dobudowującej się do systemu Derecho superkomórki burzowej znad elbląskich wzniesień. Tamtego dnia pas zniszczeń w Elblągu notowany był we wschodniej części miasta od ulicy Bema po Bażantarnię co jednoznacznie wskazywało na Downburst w pobliżu tejże lokalizacji.

1 lipcowa, tegoroczna burza znad powiatu elbląskiego sięgając stacjonarności w tym samym czasie przez około 120 minut przecisnęła się w końcu nad Zalew Wiślany dopiero po godzinie 13:00 ustępując miejsca rozpogodzeniom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama