Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Galeria El z dofinansowaniem

Centrum Sztuki Galeria EL uzyskało dofinansowanie w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku p.n. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”, na konserwację kolejnych pięciu form przestrzennych.

Autor: zdj. nadesłane

Formy te należą do zespołu Otwartej Galerii, składającej się z kilkudziesięciu obiektów, która w miejskiej tkance Elbląga stanowi integralną całość historyczną i urbanistyczną. Zespół ten jest jedynym w kraju (na taką skalę) dziedzictwem kulturowym i fenomenem upamiętniającym podjęty w latach 60-tych eksperyment realizacji utopii międzyklasowej oraz współpracy między artystami i klasą robotniczą.


W idei Biennale nie chodziło o ustawienie tradycyjnie pojętej rzeźby w plenerze, lecz o zagospodarowanie wybranej powierzchni zaprojektowanymi elementami i włączenie ich do elementów już istniejących, takich jak np. zielone skwery, parki miejskie, architektura, czy trasy uliczne. Formy należące do kategorii „parkowych”, funkcjonują bardziej indywidualnie, usytuowane w parkach miejskich i na zielonych skwerach, odcinają się na tle kompleksów zieleni, a siedzący na ławkach, bądź spacerujący w tym miejscu, mieszkańcy, są niejako prowokowani przez obiekty ustawione w parku, czy na skwerze, do baczniejszej ich obserwacji. Zmienia się ich percepcja w zależności od odległości, kąta widzenia, światła i pór roku. Niekiedy wyłaniają się znienacka z krzaków, czy zza drzew jako dziwne, metalowe stwory. Tym samym formy te tworzą swoistą galerię dzieł sztuki, w myśl hasła Gerarda Kwiatkowskiego, inicjatora Biennale: „dzieła sztuki wyjdą z ciasnych ram muzeów i sal wystawowych, staną się naszą codziennością, by kształtować i uwrażliwiać współczesnego człowieka”.


Na działania w tym roku, Centrum Sztuki Galeria EL otrzymało blisko 130 tys. zł.


Do konserwacji wybrano pięć form z kategorii “form parkowych”, umiejscowionych w parkach miejskich i na zielonych skwerach. Rzeźby te, powstały podczas I i II Biennale Form Przestrzennych w Elblągu:


Jan Ziemski – Plac Grunwaldzki

Jerzy Federowicz – Park Traugutta

Adam Marczyński – Park Kajki

Maciej Szańkowski – Zabytkowy park leśny Bażantarnia

Krystyn Zieliński – Ulica Giermków

 

-Agata Marcinkowska, specjalista do spraw promocji i komunikacji w Galeria El


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Arko12 19.05.2022 19:07
Kei tylko chce je pisać jak jest dobrze a nie prawdę to zmieńcie zawód

Ariel 12 19.05.2022 19:06
Co to za wolność słowa skoro ktoś pisze opinie że nikt nie kontroluje jak jest wykonana praca a Wy nie pokazujecie tego typu opinii.Boiccie się że nikt nie pozwoli wam opisywać swoich zleceń a gdzie wolność slowa

Reklama
Reklama