"Jednym z ważniejszych obowiązków jest zachowanie należytych środków ostrożności przez prowadzenie psa wyłącznie na smyczy, a psa agresywnego również w kagańcu. Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz pod warunkiem, że opiekun psa zachowuje pełną kontrolę nad zachowaniem psa" - przypomina Straż Miejska w Elblągu.
Drugim równie ważnym obowiązkiem właściciela jest należyte zabezpieczenie psa trzymanego na terenie nieruchomości przed wydostaniem się na zewnątrz lub stworzeniem jakiegokolwiek zagrożenia dla innych.
Zgodnie z art. 77§1 Kodeksu wykroczeń za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grozi mandat karny w wysokości do 250 złotych. Natomiast, gdy sprawa trafi sądu, np. w wyniku odmowy przyjęcia mandatu karnego, grozi kara ograniczenia wolności, grzywna do 1000 złotych albo kara nagany.
Natomiast zgodnie z art. 77§2 Kodeksu wykroczeń za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka grozi mandat karny w wysokości 500 złotych, a gdy sprawa trafi do sądu, grozi kara ograniczenia wolności, grzywna do 5000 złotych albo kara nagany.
Dotychczas w kwietniu zostało przeprowadzonych 13 interwencji na podstawie art. 77 kw. przez Straż Miejską w Elblągu - tzw. puszczanie psa luzem.
Pięć takich interwencji zakończyło się wystawieniem mandatu karnego dla właścicieli psów, pięciu właścicieli zostało pouczonych o swoich obowiązkach na podstawie art. 41 kw. oraz skierowano jeden wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Elblągu.
W dwóch przypadkach psy zostały złapane przez strażników i bezpiecznie trafiły do swoich domów.
Napisz komentarz
Komentarze