Zaniepokojeni sytuacją wojenną w Ukrainie elblążanie pytają urzędników, jak zachować się podczas sytuacji kryzysowych. Urząd Miejski w Elblągu radzi:
"W związku z licznymi pytaniami mieszkańców miasta, dotyczącymi bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń, w tym ewentualnego konfliktu zbrojnego informujemy, że na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pod linkiem www.gov.pl znajduje się poradnik „Bądź gotowy na czas kryzysu i wojny”. Przedmiotowy poradnik udziela odpowiedzi na szereg pytań kierowanych przez mieszkańców do Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią". - informuje Joanna Urbaniak - rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
Przypomnijmy, że w marcu tego roku radny Elbląga Paweł Kowszyński złożył interpelację dotyczącą schronów znajdujących się na terenie miasta. Na pytanie odpowiedział wówczas Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu - "na podstawie pisma Szefa Obrony Cywilnej Kraju dotyczącego nałożenia klauzuli niejawności w zakresie budowli ochronnych, informacje dotyczące usytuowania, ilości oraz oznaczenia schronów i miejsc ukrycia w myśl przedmiotowego pisma stanowią informacje niejawne".
Jak poinformował nas wcześniej Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego UM w Elblągu, w naszym mieście znajduje się obecnie 55 budowli ochronnych (6 schronów i dodatkowo 49 tzw. ukryć). Obiekty te przeznaczone są do zbiorowej ochrony ludności przed środkami masowego rażenia, promieniotwórczymi i toksycznymi środkami przemysłowymi. O schrony i ukrycia dbają zarządcy i wspólnoty, które mają je w swoich zasobach.
"Informacja o lokalizacji jest podawana do wiadomości mieszkańców z wyprzedzeniem i w zależności od rozwoju ewentualnej sytuacji kryzysowej" - dodał Łukasz Mierzejewski.
Napisz komentarz
Komentarze