Senator Jerzy Wcisła oraz europoseł Tomasz Frankowski odwiedzili drużynę w związku z przygotowaniami rugbystów do International Mixed Ability Rugby Tournament 2022 w Irlandii. Zawodnicy, przy wsparciu Michelin i współpracy z Ogniwo Sopot bardzo intensywnie wzmacniają kondycję oraz udoskonalają taktykę.
"Zawsze mnie fascynowały te sporty, które są trochę bardziej siłowe niż piłka nożna. Stąd też ta moja wizyta u was. Słyszę, że lubicie walczyć, przepychać się, ale przede wszystkim dobrze się bawić. Gratuluję pomysłu, gratuluję inicjatywy – mówił europoseł Tomasz Frankowski.
"Zmierzyliśmy się z zawodnikami drużyny Rugby Łamie Bariery ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu. Przyznam, że łatwo nie było. Lecz to był zaszczyt przegrywać z drużyną, która właśnie przygotowuje się do Międzynarodowego Turnieju Rugby w Irlandii. Trzymajcie za nich kciuki w czerwcu" - dodał po wizycie senator Jerzy Wcisła.
Zawodników i inicjatywę docenił również Prezes warmińsko-mazurskiego okręgowego związku rugby:
Od ponad trzech lat Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Rugby wspólnie z kadrą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu wdraża innowacyjny program „Rugby – dyscyplina przełamująca bariery”. Program jest realizowany w grupie dzieci i młodzieży z Ośrodka. Zajęcia są prowadzone przez trzy terapeutki - licencjonowane trenerki rugby. Projekt ma na celu uspołecznienie dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, podniesienie ogólnej sprawności fizycznej i manualnej, a także uposażenie uczestników w umiejętności interpersonalne niezbędne do dorosłego życia w społeczeństwie.
"Polski Związek Rugby widząc ewaluację projektu i progres wśród zawodników oraz zaangażowanie środowiska szkolnego i domowego uczniów, wyraził zgodę na włączenie grupy treningowej do programu Upowszechniania Sportu wśród dzieci i młodzieży w 2021r. Dzięki temu drużyna Rugby Łamie Bariery brała udział w turniejach organizowanych przez Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Rugby. Poprzez zaangażowanie trenerek z Ośrodka, dzieci nabyły wysokie umiejętności gry w rugby Tag i zakwalifikowały się do Wojewódzkiego Finału Rugby Tag Warmii i Mazur, zajmując tam III miejsce w województwie klas IV, jako jedyna drużyna osób niepełnosprawnych grająca z zawodnikami pełnosprawnymi. Do współpracy z naszym zespołem dołączył Mistrz Polski w Ekstraklasie Rugby, Ogniwo Sopot, który również utworzył podobną grupę szkoleniową. Cyklicznie odbywają się wspólne treningi obu drużyn, gdzie młodzież ma możliwość porównywać i doskonalić swoje umiejętności w grze. Poziom drużyny i postępy zawodników są porównywalne z wynikami osiąganymi na całym świecie. Efektem tego, jest możliwość wyjazdu w barwach Reprezentacji Polski do m. Cork w Irlandii na "International Mixed Ability Rugby Tournament 2022" - napisał Henryk Pach, Prezes Zarządu WMOZR w Olsztynie.
Dryżyna w tej chwili zbiera środki na wyjazd, brakuje jej w tej chwili około 5 tysięcy złotych.
Napisz komentarz
Komentarze