To nie sędzia Maciej Rutkiewicz powinien być odsunięty od pracy, a ci którzy dziś tę decyzję wydali z mocy postanowienia TSUE. Izba Dyscyplinarna nie powinna działać. Działalność Izby kosztuje już nas wszystkich miliardy środków z Krajowego Planu Odbudowy, do tego już ponad 42 mln euro kary. - komentuje sprawę IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich.
Przypomnijmy, Sędzia Sądu Rejonowego Maciej Rutkiewicz wydał postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie przeciwko Barbarze K. - prokurator prowadzącej sprawę Amber Gold. Miało to związek z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wobec Polski.
- Brak jest wymaganej zgody na ściganie za zarzucone jej przestępstwo. Wynikało to z faktu, że uchwała Sądu Dyscyplinarnego pozwalająca na pociągnięcie Barbary K. do odpowiedzialności karnej przed sądem została utrzymana w mocy uchwałą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którą utworzono nie zapewniając jej niezależności i bezstronności, co zostało przedstawione wyrokiem Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 lipca 2021 roku – argumentował sędzia Maciej Rutkiewicz.
Dzień później prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszka Walkowiak zawiesiła sędziego Macieja Rutkiewicza. W wyniku tej decyzji w Elblągu odbył się protest by stanąć w obronie sędziego Macieja Rutkiewicza. Sprawa trafiła ostatecznie do Izby Dyscyplinarnej.
Myli się ten, kto uważa że sprawa sędziego Macieja Rutkiewicza go nie dotyczy. Los każdego z nas, czasem w zupełnie nieprzewidzianej sytuacji, może być rozstrzygany przez sąd. Nie chcielibyśmy aby wyrok był uzależniony od naszych preferencji politycznych. Dlatego naszą wspólną sprawą jest aby sędziowie mogli orzekać zgodnie z Konstytucją, tj. bez nacisków politycznych. I to czy sędziowie mają ku temu warunki, mówi o stanie demokracji. Ważne jest także to, żeby nie zostawiać samego człowieka, który znajduje w sobie siłę i odwagę na to, aby położyć na szali swoje życie zawodowe i orzekać zgodnie z literą prawa, a nie w myśl władzy wykonawczej. Szczególnie w atmosferze, jaką mamy w Polsce obecnie. Jeżeli chcemy Polski demokratycznej, musimy być solidarni i musimy się poczuwać do odpowiedzialności za siebie nawzajem - komentuje dla nas sprawę senator Jerzy Wcisła.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze