Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Cichy zabójca zaatakował 13-latkę. "Wzorowa postawa rodziców"

Wczoraj, 1 grudnia około godziny 21.30 na stanowisko kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu wpłynęła informacja o zatruciu tlenkiem węgla 13-letniej dziewczynki.
Cichy zabójca zaatakował 13-latkę. "Wzorowa postawa rodziców"

 

Sytuacja miała miejsce w jednym z mieszkań przy ulicy Narciarskiej w Elblągu. W lokalu, w którym ulotnił się tlenek węgla przebywała 4-osobowa rodzina.

Jak się dowiadujemy w budynku włączyła się czujka dymu i tlenku węgla.

"Rodzice zachowali się wzorowo, w momencie kiedy usłyszeli, że włączyła się czujka, natychmiast udali się do łazienki, w której 13-letnia dziewczynka brała kąpiel, przewietrzyli mieszkanie oraz przekazali pod opiekę sąsiadom 2-letnie dziecko" - powiedział w rozmowie z nami kpt. Patryk Jarocki ze straży pożarnej w Elblągu.

Gdy przyjechali strażacy, to lokal był już przewietrzony, dziewczynka była wpółprzytomna. 13-latka została przetransportowana do szpitala.

Strażacy na miejscu potwierdzili, że doszło do rozszczelnienia piecyka gazowego.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

- bezwonny,

- bezbarwny,

- pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:


- nieszczelności,

- braku konserwacji, w tym czyszczenia,

- wad konstrukcyjnych,

- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
- Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

Łukasz Nosarzewski

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama