[FILM]
O wyjaśnienie nagranej sytuacji, która miała miejsce na ulicy Trybunalskiej w Elblągu poprosiliśmy Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej:
"Sytuacja ta miała charakter incydentalny. Czynności wykonane przez załogę obsługującą przedmiotową obudowę są karygodne i niedopuszczalne. Pracownicy naszej firmy nie mają przyzwolenia do praktykowania takich zachowań. EPGK kładzie bardzo duży nacisk, aby odbiór odpadów segregowanych odbywał się w sposób prawidłowy. W związku powyższym dołożyły wszelkich starań, aby w przyszłości podobne sytuacje nie miały miejsca" - wyjaśnia nam Marek Cymerys, Dyrektor Spółki.
Jak wygląda proces segregacji w Elblągu?
Dyrektor Spółki przedstawił nam również jak wygląda proces segregacji w naszym mieście:
"EPGK jako wykonawca zobowiązany jest do odbierania od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy niżej wymienionych odpadów komunalnych zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem odbierania odpadów (znajdującym się na stronie internetowej www.epgk.pl): pozostałych po segregowaniu oraz zebranych w sposób selektywny (papier, szkło, tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, popiół z palenisk domowych oraz odpady wielkogabarytowe).
Odbieranie odpadów polega na opróżnianiu pojemników, odbiorze worków oraz odpadów zebranych luzem w miejscu gromadzenia odpadów i jego bezpośrednim sąsiedztwie. Każda z wymienionych frakcji jest zabierana oddzielnym kursem. Odebrane odpady komunalne przekazujemy w dniu odbioru do Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. znajdującego się przy ul. Mazurskiej 42 w Elblągu. Tam część z przywiezionych odpadów trafia na sortownię.
Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której w pojemnikach na odpady segregowane znajdują się również odpady zmieszane. Niestety w takich przypadkach odpady segregowane wymieszane z odpadami pozostałymi po segregowaniu są traktowane jako odpady niesegregowane. W przypadku stwierdzenia takich niezgodności zebranych przez właściciela nieruchomości odpadów z przeznaczeniem pojemnika pracownicy obsługujący dany rejon są obowiązani do odbioru odpadów jako niesegregowane.
Dodatkowo posiadamy aplikację, dzięki której wprowadzamy do systemu monitorowania pojazdów notatkę - komunikat o nazwie „brak segregacji". Komunikat ten jest widoczny w systemie monitowania dla naszych pracowników jak i dla pracowników Urzędu Miasta.
Dodatkowo pracownik musi udokumentować stwierdzone nieprawidłowości poprzez wykonanie przynajmniej dwóch różnych zdjęć z datą ich wykonania. Informację wraz dokumentacją fotograficzną przesyłamy do właściciela nieruchomości oraz Urzędu Miasta" - wyjaśnia Marek Cymerys.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, żę zgodnie z Uchwałą Nr VI 1/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. 2021 r. poz. 2578) §6 pkt. 3: ,, Pojemniki i worki do selektywnego zbierania odpadów swoją kolorystyką i oznakowaniem powinny odpowiadać następującemu przeznaczeniu:
1) niebieski (papier) - na papier,
2) żółty (metale i tworzywa sztuczne) - na tworzywa sztuczne, metale oraz opakowania
wielomateriałowe,
3) zielony (szkło) - na szkło,
4) brązowy (bio) - na odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem
bioodpadów".
Niestety zdarzają się sytuację, widoczne również na załączonym filmiku( tu pojemnik na papier), że pojemniki na odpady segregowane nie są zgodnie z w/w uchwałą. Powoduje to, że mieszkańcy wrzucają tam każde odpady z uwagi na fakt, że z wyglądu pojemnik przypomina ten na odpady pozostałe po segregowaniu.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze