Z pomysłem dla upamiętnienia odzyskania niepodległości wystąpiła Maria Kosecka. Prezydent Elbląga zaproponował rozszerzenie jego formuły, by poza Marszałkiem Piłsudskim byli również upamiętnieni Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski.
"Ten pomnik ma być symbolem łączenia narodu, a nie jego dzielenia" – mówił Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.
"Miasto stawiając pomnik wykazuje się troską o patriotyczne wychowanie młodzieży, pomnik będzie przyczynkiem do budowania tak potrzebnej nam wszystkim zgody. Twórców niepodległości dzieliło wiele, łączyła miłość do Ojczyzny. Chcemy by pomnik był miejscem spotkań młodych i dorosłych elblążan" – mówiła Maria Kosecka.
Chcieliśmy mieć miejsce, gdzie możemy świętować wspólnie, ponad podziałami politycznymi. Ten pomnik jest dla nas wszystkich – mówił Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.
Zarówno przedstawiciele miasta Elbląga jak i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślali, że zjednoczenie jest dziś szczególnie ważne, gdy stoimy w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią.
Elbląg świętowanie rozpoczął Mszą Świętą za Ojczyznę w Katedrze, po niej nastąpiło uroczyste odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości. Natomiast o godz. 13.30 wystartuje zarówno Bieg Niepodległości, jak i festyn dla mieszkańców na skwerze katedralnym.
Pomnik znajduje się przy ulicy Rycerskiej w Elblągu, poniżej prezentujemy zdjęcia z jego odsłonięcia.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze