Władze miasta Elbląga proponują, aby stypendia trafiały do studentów V i VI roku medycyny, w zamian za podjęcie pracy w elbląskim szpitalu przez okres min. 4,5 roku. Podobne uchwały podjęły m.in. zarządy województw: mazowieckiego, opolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, miasto Częstochowa i powiaty: węgrowski, kluczborski, lipniecki, słupiecki, gorlicki oraz kłobudzki.
– Polska jest krajem prawnie jednolitym i nie może być sytuacji, w której wojewodowie różnie interpretują prawo – mówi senator Jerzy Wcisła. – Dlatego na ostatnim posiedzeniu Senatu zwróciłem się Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o dokonanie jednolitej wykładni prawnej w tej sprawie.
Senator argumentuje, że propozycja stypendiów wspiera Państwo w rozwiązywaniu trudnych problemów społecznych i finansowych, których nie rozwiązanie może wielu Polaków kosztować utratę zdrowia a nawet życia.
– W czasie, gdy służba zdrowia boryka się z ogromnymi problemami kadrowymi, głównie z powodu braku środków – są to bardzo pożądane działania, mogące zwiększyć wielkość środków adresowanych do służby zdrowia, w tym przypadku od samorządów – podkreśla senator Wcisła.
Senator Jerzy Wcisła sytuacją studentów medycyny zajmuje się również w Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży, którego jest przewodniczącym.
– Studenci medycyny są zobowiązani do odbywania bezpłatnych praktyk, które w rzeczywistości są bezpłatną pracą na rzecz szpitali – mówi senator Jerzy Wcisła.
– Na październikowym posiedzeniu Zespołu będziemy szukać propozycji rozwiązań tej sytuacji.
Red.
Napisz komentarz
Komentarze