Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Uwaga na nowe oszustwo. To istna kampania

Internauci alarmują o kolejnej formie działania oszustów. Ich celem jest wyłudzenie dokumentów, a to może się skończyć bardzo źle.
Uwaga na nowe oszustwo. To istna kampania

Autor: iStock, screen Facebook

Przed kilkoma chwilami ruszyła nowa kampania wyłudzająca skany dokumentów Polaków (paszporty, dowody osobiste, prawa jazdy).” – alarmuje branżowy serwis niebezpiecznik.pl. Tym razem oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską DHL. Osoby korzystające z ich usług otrzymują wiadomości, w których proszone są o tym, że „twoja” paczka zostanie dostarczona, ale wpierw trzeba przesłać dobrej jakości kopie jednego z dokumentów. W wiadomości jest wręcz podane jakiego: dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy.

Ta metoda jest bardzo groźna, bo wiadomość została profesjonalnie przygotowana. Znajduje się w niej logo firmy, dane kontaktowe oraz adres e-mail przypominający ten należący do przedsiębiorstwa zajmującego się dostarczaniem przesyłek.

Informacja dla ofiar: Jeśli przesłałeś skan dokumentu, unieważnij go jak najszybciej.” – radzą eksperci, a samo DHL na swojej stronie internetowej informuje: „Zauważyliśmy, że oszuści bezprawnie wykorzystujący nazwę i markę DHL próbują okraść klientów kupujących przez Internet. Oszuści wykorzystują do tego celu wiadomości e-mail i grafiki, które na pierwszy rzut oka wyglądają jakby zostały wysłane przez firmę DHL. W większości przypadków takie wiadomości zawierają informacje o internetowych transakcjach sprzedaży dóbr konsumpcyjnych, za które należy zapłacić, zanim zostaną doręczone”.

Firma dodaje, że nie wymaga takiego rodzaju płatności. Nie pobiera żadnych dodatkowych opłat. Nie ponosi także odpowiedzialności poniesione w następstwie oszustwa. „Jeśli podejrzewasz, że otrzymałeś oszukańcze wiadomości e-mail, SMS-y lub znalazłeś stronę internetową lub konto w mediach społecznościowych, które próbuje udawać DHL, zachęcamy do poinformowania nas o tym jak najszybciej, abyśmy mogli szybko podjąć działania mające na celu powstrzymanie oszustwa.” – apeluje firma.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kto sie na to zlapie? 10.09.2021 09:39
A kto w tych czasach wyśle komukolwiek skan dowodu. Chyba tylko idiota

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 1505 tedTreść komentarza: Jak można prosić redakcję rozumiem sens reklam kwestia utrzymania, ale pod filmem który publikuje Policja to już przesada. Wiele osób przewinie dalej ,co nie pomoże w rozpoznaniu. Przemyślcie proszę.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 17:22Źródło komentarza: Znasz ich? Są poszukiwani przez policję. Zobacz nagranie [WIDEO]Autor komentarza: E.Treść komentarza: Tyle kamer i nic.nie pomogło.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:40Źródło komentarza: Widziałeś to? Policja w Elblągu szuka świadkówAutor komentarza: PatologiaTreść komentarza: Panie Prezydencie Missan.dlaczego policja w Elblągu jest tak bardzo slaba.przyjezdza na interwencję po 23 do rodziny patologicznej.ktora nadużywa alkohol.robia imprezy alkoholowe.policja przyjeżdża do nich nie wystawiając żadnego mandatu.odjezdza a ci sobie balanguja.uzywajac wulgarne słowa.krxtczac przy piciu nie dając sąsiadom spać.a jak im się zwraca uwagę to pijani pryskaja gazem łzawiącym na sasiadow.impreza pomimo.przybycia policji trwała do 02.30..widac policja pozwala tej patologii na takie numery skoro nie wypisują nawet mandatu.a ci się śmieją i z sąsiadów i z policji.niestety skoro tak się dzieje będziemy kierować ta sprawę do komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie.ci.ludzie mieszkają na ul.kosciuszki.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 17:59Źródło komentarza: Niechlubny rekordzista zatrzymany na ZatorzuAutor komentarza: ElblazaninTreść komentarza: Nie dobrze się dzieje z pracą policji w Elblągu.patologia rodziny na ul Kościuszki urządza sobie uczty alkoholowe z nie cenzuralnymi slowami i zachowaniami huliganskimi po godz.23 .30 łamiąc tym samym ciszę nocną.inni przez nich nie mogą dość we własnym mieszkaniu spokojnie.a jak się im zwraca uwagę to używają bezczelnie gaz łzawiący do sąsiada.policja przyjechała na interwencję i odjechała a oni jeszcze do 2.30 mieli imprezę olewając policje.widaz że policja elbląska jest bezradna wobec patologii rodzin nadużywających alkohol.a gdzie są mandaty grzywny? Sprawa w końcu trafi do.komendy wojewódzkiej w Olsztynie.skoro Elbląg jest bezradnyData dodania komentarza: 4.12.2025, 14:20Źródło komentarza: Tu nie wjedziesz. Lista zamkniętych ulic w ElbląguAutor komentarza: SeniorkaTreść komentarza: Żeby opłacić miejsce na cmentarzu trzeba jechać z gotówką bo nie można on line na konto "Dębicy"Data dodania komentarza: 3.12.2025, 21:23Źródło komentarza: Nowa metoda dokonywania opłat w urzędzieAutor komentarza: DagmaraTreść komentarza: Grają na czasie odwlekająData dodania komentarza: 3.12.2025, 01:21Źródło komentarza: Pilny komunikat prokuratury w sprawie śmierci Oliwiera
Reklama