Tegoroczne zmiany w terminach przeprowadzania kwalifikacji wojskowej związane są z panującą pandemią koronawirusa. Kwalifikacja wojskowa odbędzie się na terenie 16 województw. Prowadzona będzie przez 338 Powiatowych Komisji Lekarskich i 16 Wojewódzkich Komisji Lekarskich.
Do kwalifikacji wojskowej w drugim terminie wezwanych zostanie ok. 160 000 mężczyzn urodzonych w 2002 r. oraz ok. 102 200 osób urodzonych w latach 1997 - 2001, którzy w roku kalendarzowym 2021 r. ukończyli lub ukończą 24 rok życia i nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Do kwalifikacji wojskowej zostanie wezwanych także ok. 4 920 kobiet.
Po przeprowadzonych badaniach lekarskich podczas kwalifikacji wojskowej, może zostać orzeczona jedna z następujących kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:
kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej;
kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy;
kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu.
Nieotrzymanie imiennego wezwania nie zwalnia osoby od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu - do Powiatowej Komisji Lekarskiej właściwej ze względu na adres stałego pobytu lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.
Źródło: MSWiA
Napisz komentarz
Komentarze