Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ograniczenia dla niezaszczepionych. Polacy mówią, co o tym myślą

Coraz głośniej spekuluje się na temat wprowadzenia w Polsce ograniczeń dla osób, które nie zdecydowały się na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19. Zakazy miałyby dotyczyć m.in. życia kulturalnego, korzystania z usług przewoźników oraz lokali gastronomicznych. Polacy powiedzieli, jak oceniają pomysł tego typu podziałów.

Autor: iStock

United Surveys, na zlecenie Wirtualnej Polski, zapytał grupę tysiąca Polaków o to, jak oceniają pomysł wprowadzenia ograniczeń w społecznym funkcjonowaniu niezaszczepionych osób. Ankieta podzielona była na sześć kategorii.

Respondenci, którzy wzięli udział w badaniu, na pytanie „Czy w Polsce osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 powinny mieć zakaz wstępu do restauracji i kawiarni?”, w 40 proc. odpowiedzieli, że istnieje potrzeba wprowadzenia takiego rozwiązania. 54,6 proc. pytanych nie widzi potrzeby dzielenia klientów gastronomii pod względem przyjęcia szczepionki. 5,4 proc. ankietowanych nie umiało wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Podobne pytanie dotyczyło zakazu wstępu do centrów handlowych. 58,6 proc. z respondentów uważa taki zakaz za zbędny. 34,1 proc. nie wyraziło chęci mijania się w korytarzach galerii z osobami niezaszczepionymi. 7,3 proc. uczestników badania nie określiło swojego zdania w tej kwestii.

Kolejne pytanie, które pojawiło się w badaniu United Surveys, wykazało znacznie większe różnice w poglądach jego uczestników. Tym razem zostali poproszeni o wskazanie, czy niezaszczepieni Polacy powinni mieć zakaz wstępu do placówek medycznych. Jedynie 20,8 proc. pytanych odpowiedziało twierdząco. 76,3 proc. uważałoby takie restrykcje za nieakceptowalne. 2,9 proc. ankietowanych wstrzymało się od odpowiedzi.

61,7 proc. badanych nie poparłoby zakazu podróżowania środkami komunikacji publicznej bez stosownych zaświadczeń o przyjęciu szczepionki. 30,2 proc. respondentów wyraziłoby aprobatę wobec takiego podziału. 8,1 proc. osób biorących udział w ankiecie, nie umiało wskazać konkretnej odpowiedzi.

Podobnie sytuacja wygląda pod kątem parków rozrywki i ośrodków kultury. Tam osoby niezaszczepione nie byłyby mile widziane przez 36,6 proc. respondentów. 56,7 proc. z nich nie oczekiwałoby wprowadzenia zakazu korzystania dla osób bez paszportu covidowego. 6,7 proc. pytanych nie ma zdania.

Badani odpowiedzieli też, czy istnieje ogólna potrzeba wprowadzenia jakichkolwiek ograniczeń dla osób, które nie przyjęły preparatu przeciwwirusowego. 53,7 proc. uczestników sondażu odpowiedziało, że powinno się stosować restrykcje wobec nieszczepionych Polaków. 41 proc. pytanych nie widzi takiej potrzeby. 4,4 proc. respondentów nie wskazało żadnej z powyższych odpowiedzi.

Sondaż został przeprowadzony drogą telefoniczną 24 lipca.

Uruchamiany sondę wśród naszych Czytelników: Czy w Polsce osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 powinny mieć zakaz wstępu do restauracji i kawiarni?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Nie ma żadnej pandemii. 27.07.2021 16:56
Tylko totalny debil wierzy, że preparat medyczny, genetyczny ,eksperyment medyczny wprowadzony warunkowo jest eliksirem wieczności. A debili nie brakuje.

OBSERWATOR 27.07.2021 10:21
Rząd chce skłócić ludzi a od tego tylko krok do wojny domowej. Komuchy liczą na to bo będzie można zarobić na handlu bronią i nie trzeba jej wywozić za granice.

Realistką 26.07.2021 18:06
Nie krytykuje tych co się zaszczepili zrobili to dobrowolnie, ale niech nie oczekują od innych że zrobią to samo. Nie mam zamiaru się szczepić czyms za co ani producent ani rząd nie bierze odpowiedzialności. Jeśli jest to takie pomocne nie szkodzi dlaczego nie wezna odpowiedzialności za to ustrojstwo.Z tego co słychać na każdym kroku każdy bardzo ciężko przechodzi te szczepienia co musi w nich być skoro organizm tak na to reaguje, napewno nic dobrego. Mały procent ludzi nie odczuwa powikłań po szczepieniu. Jeśli producent czy też polski rząd weźmie za to odpowiedzialność to ewentualnie bd mogła się zastanowić nad szczepieniem ale pełna odpowiedzialność a nie jak teraz jeśli są powikłania i leżysz na oddziale 14 dni jaki szpital i jaki oddział trzyma tyle czasu pacjenta żaden. Więc ta odpowiedzialność polskiego rządu to ściema jak i nasi rządzący

NadszyszkownikKilkujadek 26.07.2021 16:37
Co wy ku... wymyślacie jakie ograniczenia. Jest rezolucja Europejskiego Trybunału nie mylić z Unia Europejską nr. 2361/2021. Wszelkie i jakiekolwiek tego typu działania są nielegalne mało chyba ludzi wie o tym. Już są pozwy z wielu krajów od ludzi potraktowanych w ten sposób i wszyscy rozpatrzeni pozytywnie, także będziecie bulić kasę każdemu kto to zgłosi.

Reklama
Reklama