Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na co można sobie pozwolić za granicą. Godziny policyjne nadal funkcjonują

Kolejne kraje luzują obostrzenia koronawirusowe. To cenne informacje, jeśli planujecie tam wyjazd. W Czechach np. otwarto dyskoteki, ale nadal zakazane są... tańce.
Na co można sobie pozwolić za granicą. Godziny policyjne nadal funkcjonują

Autor: iStock

Podobnie jak w Polsce, inne kraje europejskie zmieniają zasady pandemiczne. W większości państw już działa gastronomia, otwarto też muzea i hotele.

Czechy

Tu od poniedziałku restauracje i bary mogą przyjmować klientów wewnątrz pomieszczeń, a wcześniej zaczęły działać ogródki gastronomiczne. Również od poniedziałku ponownie zostały otwarte baseny czy kasyna. Odmrożono także działalność dyskotek i klubów nocnych, ale pod pewnymi warunkami. Nie może być grana muzyka na żywo i nadal nie można tańczyć. Jeśli ktoś pojedzie do Czech, zobaczy, że życie tam zaczyna normować. Przed tygodniem zezwolono na otwarcie kin, teatrów i hoteli, a studenci wrócili na uczelnie.

Słowacja

Od połowy maja nie ma już godziny policyjnej i pozwolono na organizowanie zgromadzeń. Działają sklepy czy hotele. Gastronomia klientów może przyjmować wyłącznie w ogródkach. Przy czym obowiązuje limit klientów i zachowanie dystansu. Tak samo jest w kinach i teatrach.

Włochy

Do niedawna, ze względu na zagrożenie covidowe, kraj podzielony był na strefy. Obecnie całe Włochy zostały objęte strefą żółtą. To oznacza, że działają ogródki gastronomiczne, a już we wtorek będzie można zjeść we wnętrzu restauracji. Zniesiono zakaz przemieszczania się między regionami. Zaczęły działać kina, teatry i muzea. Jadąc do Włoch trzeba jednak pamiętać, że nadal obowiązuje tam godzina policyjna (od godz. 23 do 5 rano), ale już 7 czerwca ten zakaz zacznie działać od północy, a 21 czerwca ma zostać całkowicie zniesiony.

Holandia

W poniedziałek uczniowie szkół średnich wrócili do nauki stacjonarnej. Na odmrożenie kultury trzeba poczekać do 5 czerwca. Tego samego dnia będzie można zamówić posiłek w restauracji, bo obecnie dania serwowane są wyłącznie w ogródkach.

Hiszpania

Tu sytuacja jest zależna od regionu, ale wszędzie została zniesiona już godzina policyjna i stan alarmowy. Jak radzi polskie MSZ, przed wyjazdem do Hiszpanii dobrze sprawdzić zasady w konkretnym regionie, do którego się udajemy. Np. w popularnej Barcelonie obowiązuje zakaz palenia tytoniu na świeżym powietrzu (jeśli nie można zagwarantować dystansu 2 metrów od drugiej osoby). Hotele są otwarte, a większość sklepów czynna jest w godz. 6 – 22. Restauracje działają tylko do północy i nie wszystkie przyjmują gości wewnątrz lokalu. Muzea, teatry i kina są otwarte, ale obowiązuje limit osób. W transporcie publicznym trzeba mieć na twarzy maseczkę. Plaże są otwarte.

Francja

Od połowy maja działają kawiarniane ogródki, czynne są sklepy, muzea i kina. Jednak cały czas obowiązuje godzina policyjna od godz. 19 do 6 rano. W tym czasie miejsce zamieszkania można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów i trzeba mieć przy sobie samodzielnie wypełnioną deklarację z wpisanym celem wyjścia na dwór.

Wielka Brytania

17 maja kraj zaczął proces odmrażania. Mogą się już odbywać koncerty, działają restauracje i muzea. Został też podniesiony limit ludzi obecnych podczas spotkań. Teraz jest to 6 osób z dwóch gospodarstw domowych (w przypadku pomieszczeń) i 30 na zewnątrz.

Węgry

Od początku maja kraj został niemal całkowicie odmrożony, ale lokale gastronomiczne, instytucje kultury i miejsca rozrywki dostępne tylko dla posiadaczy wydanej przez władze karty poświadczającej zaszczepienie się przeciwko COVID-19 lub przejście choroby.

Niemcy

Sytuacja zależy od konkretnego kraju związkowego, ale większość z landów luzuje zasady. Np. w Berlinie czynne są ogródki gastronomiczne, ale dostępne tylko dla klientów z negatywnym wynikiem testu lub zaświadczeniem o szczepieniu. W Hamburgu z kolei restauracje otwarte są dla wszystkich, a w Bawarii zasady zależą od sytuacji w każdym z regionów.

Grecja

Sezon turystyczny został otwarty dwa tygodnie temu - czynne są sklepy, restauracje, bary, hotele, muzea i plaże.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ArekTreść komentarza: Ten z brodą to czerwony z nadwagi trzeba mi windę zamocować,a kobiety za co za parzenie kawy?? Bo w teren to strach bo się zgubią A tak na marginesie, powinno jak w USA jedna sala i takie boksy by było widać że są na stanowiskach a nie pozamykają się w pokojachData dodania komentarza: 11.12.2024, 12:35Źródło komentarza: Policjanci z Elbląga z awansami [FOTO]Autor komentarza: ZniesmaczonyTreść komentarza: Szczególne utrudnienia to mają niepełnosprawni i matki z niemowlakami jak przyjeżdża 4 z oznaczeniem N (niskopodłogowy) a przyjeżdża rupieć!!! Dojechać np. na rehabilitację? Zapomnij! A głównie pod ten nieszczęsny ZKM umawia się godziny z ośrodkami by mieć pewność, że się dojedzie.. niestety..Data dodania komentarza: 11.12.2024, 11:35Źródło komentarza: Utrudnienia na liniach tramwajowychAutor komentarza: nukiTreść komentarza: dziad nie fachowiec syf kiła mogiła i jeszcze bardzo nie miłyData dodania komentarza: 11.12.2024, 09:20Źródło komentarza: Ratujemy szewca z Elbląga Pana MieczysławaAutor komentarza: MorałTreść komentarza: Nie wiesz, nie znasz, nie oceniają.Data dodania komentarza: 10.12.2024, 20:04Źródło komentarza: Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letnia kobietaAutor komentarza: .Treść komentarza: Piękna prosta tam jest, aby depnąć. Podłoże nie to i o… To jest przyczyna. Sam wygląd auta daje do myślenia. A wystarczy, że na prostej Gołutowo-Rychliki częściej stali :)Data dodania komentarza: 10.12.2024, 14:20Źródło komentarza: Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letnia kobietaAutor komentarza: Londyn czytaTreść komentarza: To że czekają na wsparcie... to nie znaczy że je dostaną.... Bo jak sam tytuł artykułu glosi .... To mogą być ... Czyli mogą ale nie muszą...Data dodania komentarza: 10.12.2024, 07:59Źródło komentarza: To mogą być dla nich radosne święta. 3 rodziny z Elbląga czekają na wsparcie
Reklama