Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Nowe ułatwienie dla podróżujących

Rząd wprowadził zmiany w sposobie podróżowania. Obowiązują na polskich granicach od 26 maja.

Autor: fot. iStock

Zmiany te dotyczą obowiązkowej kwarantanny po powrocie do Polski. We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w kwestii określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.  

Od 26 maja zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny będzie możliwe dla osoby posiadającej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego już po przylocie do Polski na terenie lotniska, przed kontrolą graniczną. Zaświadczenie w języku polskim lub w języku angielskim będzie trzeba następnie przedstawić służbom, czyli funkcjonariuszom Straży Granicznej podczas weryfikacji tożsamości.

Przypomnijmy, że od 30 marca 2021 w naszym kraju obowiązują następujące zasady:

Dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen:

  • Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen:

  • Każdy z podróżujących jest kierowany na kwarantannę. Nie zwalnia z niej test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba. Z tego obowiązku zwolnione są jednak osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Dotyczy to wszystkich, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego preparatem dopuszczonym do obrotu w Unii Europejskiej.

Teraz, po wprowadzonej zmianie, test będzie można wykonać również po przekroczeniu granicy, już na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, tzn. na samym lotnisku. Akceptowanym testem jest cały czas typ PCR lub typ antygenowy. Ten drugi jest tańszy i szybszy do wykonania w porównaniu z badaniem molekularnym wykonywanym metodą RT-PCR. Kwestia ceny jest tu dość istotna, gdyż testy nie są finansowane ze środków publicznych. Na razie muszą zapłacić za nie sami podróżujący. Antygenowe kosztują mniej więcej od 150 do 200 zł (w zależności od lotniska), a PCR od 300 do nawet 500 zł.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MegTreść komentarza: Każdy obiecuje, a jak się dorwie do koryta, to ludzi ma w d.... Trzeba zacząć rozliczać z obietnic wyborczych !Data dodania komentarza: 14.12.2024, 19:39Źródło komentarza: Za Tuska jest lepiej? Tak Polacy oceniają rok jego władzy [SONDAŻ]Autor komentarza: Arel12Treść komentarza: Odioto a co mają Niemcy??? A z drugiej strony to zobacz idioto ile inwestycji o 40%firm są zależni od handlu z Niemcami.Ty dasz im pracę o utrzymanie rodzin jak się Niemcy wycofają z fabrykami??? Wystarczy że opuszcza NATO czy fabryki to cała Polska północna bez pracyData dodania komentarza: 14.12.2024, 18:57Źródło komentarza: Protestowali pod LidlemAutor komentarza: heheTreść komentarza: A po wszystkim po karpia w dobrej cenie do środeczka :)Data dodania komentarza: 14.12.2024, 14:16Źródło komentarza: Protestowali pod LidlemAutor komentarza: kto pyta nie błądziTreść komentarza: Inwestycja inwestycją, ale to nie jest tak, że wszystkie zgody środowiskowe inwestor uzyskał za czasów rządu PiS? Tak tylko pytamData dodania komentarza: 14.12.2024, 14:12Źródło komentarza: Protestowali pod LidlemAutor komentarza: polityczne xDTreść komentarza: A gaśnice mieli ? :DData dodania komentarza: 14.12.2024, 14:09Źródło komentarza: Protestowali pod LidlemAutor komentarza: LOLTreść komentarza: Pogonić moherowe baby,wielka mi pikieta parę bab, które pewnie nie bardzo wiedzą o co chodziData dodania komentarza: 14.12.2024, 14:08Źródło komentarza: Protestowali pod Lidlem
Reklama