Historia zabytkowego kompleksu elbląskich budynków pocztowych sięga XIX wieku. Urząd Pocztowy Elbląg 1 został zbudowany w 1887 roku przez firmę Otto Depmeyera – wykonawcę najokazalszych budowli miasta i okolicy na przełomie XIX i XX stulecia. Od chwili powstania aż do dzisiaj kompleks stanowi siedzibę poczty. Niegdyś na tym terenie stała okazała kamienica, będąca własnością dyrektora miejscowego banku. Co ciekawe - w maju 1807 roku w kamienicy tej nocował sam Napoleon Bonaparte.
W czasie II wojny światowej budynek cudem ocalał, choć uległ bardzo poważnym zniszczeniom. 30 maja 1945 w wyniku zezwolenia władz radzieckich na wejście do kompleksu pocztowego, teren wokół kompleksu pocztowego został całkowicie zrujnowany. Informacje o olbrzymiej skali dewastacji budynku w wyniku działań wojennych można znaleźć w licznych, historycznych relacjach świadków odbudowy, w tym przede wszystkim we wspomnieniach Pocztowców.
Elbląski budynek Poczty Polskiej jest dwupiętrowy, o dużej kubaturze, przykryty dachem dwuspadowym, z metalową wieżyczką nad elewacją boczną. Ceglane elewacje, dzielone zdobionymi lizenami charakteryzują się z bogatym zdobnictwem. Od frontu budynku umieszczono dwuarkadowe wejście w ryzalicie zwieńczonym dekoracyjnym szczytem. W połaciach dachu znajdują się niewielkie, prostokątne lukarny z ostrymi daszkami.
Zabytkowi stopniowo przywracana jest dawna świetność, dzięki prowadzonym pod kuratelą konserwatora zabytków i trwającym nadal pracom remontowym. Przy okazji oględzin i renowacji dachu budynku, uwagę zwrócono na 8 niezidentyfikowanych otworów, znajdujących się w górnym gzymsie. Otwory kazały się zachowanymi oryginalnie niemieckimi kobyłkami, przeznaczonymi do wywieszania flag. Zagadką pozostaje ustalenie, kiedy owe otwory powstały.
W związku z obchodami Dnia Flagi, Poczta Polska postanowiła wykorzystać to niezwykłe odkrycie architektoniczne. Na stronie czołowej budynku, przy wykorzystaniu zabytkowych kobyłek, wywieszono i umocowano 8 siedmiometrowych flag, o długości sięgającej górnej części okien parterowych.
Źródło: Poczta Polska
Napisz komentarz
Komentarze