Na drzwiach kościoła należy zawiesić aktualną informację dotyczącą limitów osób mogących uczestniczyć w nabożeństwie. Nie wolno przekraczać określonej przepisami liczby.
Duże kościoły w miastach powinny ustawić przy drzwiach automaty do dezynfekcji rąk. Trzeba je kupić lub wypożyczyć. W okresie Wielkiego Tygodnia trzeba przed nabożeństwami odkażać ławki.
Osoby słabsze, z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania, a także wszyscy, którzy ze względu na limity nie zmieszczą się w kościele, korzystają z dyspensy uwalniającej od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych. Zachęcam do korzystania z transmisji nabożeństw w telewizji lub w internecie.
UDZIELANIE KOMUNII ŚWIĘTEJ
Udzielający Komunii dezynfekuje ręce przy ołtarzu (na oczach uczestników liturgii), występuje zawsze w maseczce. Przed Komunią należy podać ogłoszenie:
- w przypadku gdy jest jeden rozdzielający: „Najpierw do Komunii podchodzą osoby przyjmujące Komunię na rękę, a dopiero później przyjmujący Komunię do ust. Kolejność tą należy zachować ze względów higienicznych”.
- w przypadku gdy jest więcej rozdzielających np.: „Komunia na rękę będzie udzielana po prawej stronie, przy filarze. W pozostałych miejscach będzie podawana do ust”.
Wierni posiadają prawo wyboru sposobu przyjmowania Eucharystii. Nie wolno im tego prawa odbierać. Udzielający Komunii nie są właścicielami sakramentu Eucharystii, ale Jego sługami w Kościele. Dlatego winni respektować prawo Kościoła, a nie postępować według osobistych przekonań.
LITURGIA WIELKIEGO TYGODNIA
Niedziela Palmowa
- rezygnujemy z procesji w kościele i poza kościołem
Wielki Czwartek
- Msza Krzyżma w katedrze św. Mikołaja w Elblągu tylko z udziałem Kapituły Katedralnej i Księży Dziekanów
- poświęcenie olejów: krzyżma, chorych, katechumenów
- Msza Wieczerzy Pańskiej wieczorem - bez obrzędu obmycia nóg i bez procesji do tzw. Ciemnicy
Wielki Piątek
- Jutrznia w kościele katedralnym
- Liturgia Męki Pańskiej – nie ma adoracji krzyża przez ucałowanie, krzyż trzymany przez celebransa wierni adorują ze swojego miejsca w ławkach (bez podchodzenia), po dłuższej chwili milczenia wykonuje się odpowiedni śpiew; nie ma procesji do Grobu Pańskiego
- do modlitwy powszechnej dodajemy specjalne wezwanie związane z epidemią (jako przedostatnie)
Wielka Sobota
- Jutrznia w kościele katedralnym
- poświęcenie pokarmów organizujemy w miarę możliwości przed kościołem lub wokół niego, w krótkiej formie, z zachowaniem przepisów sanitarnych
- błogosławieństwa pokarmów można dokonać także w domu przed śniadaniem wielkanocnym odmawiając modlitwę Ojcze nasz i błogosławiąc stół znakiem krzyża
- Liturgia Wigilii Paschalnej [wieczorem] – nie rozpalamy ogniska przed kościołem, paschał zapala się w głównych drzwiach kościoła i wnosi do prezbiterium; w liturgii Słowa wybieramy maksymalnie cztery czytania
Niedziela Wielkanocna
- nie ma procesji rezurekcyjnej, kapłan przenosi monstrancję z Grobu Pańskiego do prezbiterium i błogosławi zgromadzenie, następnie rozpoczyna się Msza wielkanocna
- śniadanie wielkanocne rozpoczynamy w domach od zapalenia świecy ustawionej na stole oraz słów aklamacji: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!, po czym odmawiamy modlitwę Ojcze nasz.
Jacek Jezierski, biskup elbląski
Napisz komentarz
Komentarze