Związany z Elblągiem i Integracyjnym Klubem Sportowym ATAK, zawodnik i trener polskiej kadry hokeja na sledgach - w najnowszej produkcji Truso Media przybliża sylwetkę Sylwestra Flisa!
Osoby w pełni sprawne często nie zdają sobie sprawy z licznych ograniczeń i barier, na jakie napotykają w codziennym życiu ludzie poruszający się na wózkach, niewidomi czy niesłyszący. Ich pokonywanie często jest problemem nawet dla tych, którzy mierzyli się w swym życiu z wielkimi wyzwaniami.
Film jest elementem kampanii ,,Fundusze Europejskie dla dostępności" promującej program Dostępność Plus. Powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Polskich Telewizji Lokalnych i Regionalnych.
scenariusz, reżyseria, animacja: Jacek Żukowski
zdjęcia: Krzysztof Paluszyński
Sylwester Flis
Urodził się 20 czerwca w 1974 r. w Stalowej Woli. Po porodzie zdiagnozowany z przepukliną oponowo-rdzeniową. Mieszkaniec Woli Rzeczyckiej na Podkarpaciu. W 1994 r. wraz z rodziną wyjeżdża do Chicago do Stanów Zjednoczonych. Sponsorat przejęte po babci daje szansę na osiedlenie się i legalizację w Chicago w USA.
W grudniu 1995 r. poznaje hokej na sledżach (ang. sledge hockey), a rok później dostaje się do kadry narodowej USA. Z braku obywatelstwa Sylwester na Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie do Nagano w 1998r. nie pojechał, W 1999r. zakłada klubową drużynę RIC Blackhawks przy największym szpitalu rehabilitacyjnym w USA, Rehabilitation Institute of Chicago. Sukcesy nowo założonej drużyny rozpoczynają się od pierwszego wyjazdu na turniej. W 2001r. zostaje obywatelem USA, co daje mu możliwość uczestniczenia na Igrzyskach Paraolimpijskich w Salt Lake City w 2002r. reprezentując USA. Sylwester właśnie tam pokazuje niezwykłą formę zdobywając złoty medal. Zostając paraolimpijskim królem strzelców (11 bramek, 7 asyst), mianowany jest MVP turnieju, czyli najbardziej wartościowym zawodnikiem. Sylwek wpisuje się także do Księgi Rekordów Guinnessa w dwóch kategoriach; za najwięcej zdobytych bramek (7) w jednej imprezie paraolimpijskiej oraz za najwięcej punktów (18). Flis, jako pierwszy niepełnosprawny hokeista, dostaje się do unikatowej kolekcji kart sportowców profesjonalnej ligi NHL. Po paraolimpijskim sukcesie, Sylwester przeprowadza się do Anchorage na Alaskę, by tam, wraz z organizacją charytatywną Challenge Alaska zbudować drużynę hokeistów niepełnosprawnych.
W 2006r. Sylwester powraca do kraju, do Elbląga, by wraz z klubem IKS „Atak” z zawodników siatkarzy na siedząco stworzyć drużynę hokejową. Głównym celem inwestycji stworzenia nowej sekcji były chęci uczestniczenia na Zimowych Igrzyskach w Vancouver. Niestety, mimo wielkich postępów drużyna przegrywa jedną bramką z Estonią w marcu 2009r. na kwalifikacjach w Eindhoven. Sylwester decyduje się na indywidualny pościg, by po raz drugi wziąć udział w Paraolimpiadzie Zimowej lecz tym razem w barwach Polski i na nartach biegowych. W czerwcu siada na sledża narciarskiego i rozpoczyna treningi. W grudniu 2009r. w Sjusjoen, w Norwegii na Pucharach Świata na 10km „Sly” robi limit i jednocześnie zdobywa kwalifikacje paraolimpijskie do Vancouver.Od maja 2008r, Sylwester jest pracownikiem elbląskiej elektrociepłowni Energa Kogeneracja.
Sylwek w Vancouver będzie startował w następujących dystansach:
Sobota, 13.03.2010 – Biathlon 3x 1km (2 strzelania),
Środa, 17.03.2010 – Biathlon 5 x 2,5km (4 strzelania)
Czwartek, 18.03.2010 – Bieg indywidualny 10km
Niedziela, 21.03.2010 – 1km Sprint
Napisz komentarz
Komentarze