Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Parkowanie po nowemu i drożej. Nawet w najmniejszych miastach

Zmieniają się przepisy dotyczące organizowania stref parkowania. Nawet mniejsze miasta będą mogły wyznaczać obszary, na których za pozostawienie auta trzeba będzie zapłacić więcej.
Reklama

Senat przyjął, bez poprawek nowelizację ustawy o drogach publicznych. Kiedy dokument podpisze prezydent, kierowców czekają duże zmiany.

Reklama

Strefa, a w niej strefa

Chodzi o parkowanie i opłatę za pozostawienie auta. W polskich miastach jest to już norma. O cenniku decydują lokalne władze, ale muszą trzymać się widełek. Pierwsza godzina nie może być droższa, niż 0,15 proc. minimalnego wynagrodzenia. Kolejna i trzecia godzina mogą być droższe, ale nie o więcej niż o 20 proc. stawki za pierwszą godzinę, a następne – czyli czwarta godzina i kolejne – muszą wrócić cenowo do poziomu z godziny pierwszej.

Brzmi to wszystko skomplikowanie, a sytuacji nie ułatwia fakt, że w strefie płatnego parkowania może znajdować się jeszcze jedna – droższa. Tego właśnie dotyczy wspomniana nowelizacja ustawy o drogach publicznych. 

Śródmiejskie strefy płatnego parkowania mogą stosować tylko miasta mające więcej niż 100 tys. mieszkańców. Po zmianie prawa taki przywilej otrzyma więcej miejscowości. Bo „nowelizacja pozwala wprowadzać takie strefy we wszystkich miejscowościach, bez względu na liczbę mieszkańców, a nie tylko w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców” – podaje portalsamorzadowy.pl.

To nie jedyna zmiana. „Dodatkowo strefa będzie mogła być wprowadzona na obszarze uzdrowiska lub obszarze ochrony uzdrowiskowej, a nie tylko w centrum miasta lub dzielnicy”.

Nie tylko w dni robocze, ale i w weekendy

Na czym w sferze finansowej polega ta zmiana? Otóż zwykła strefa działa wyłącznie w dni robocze. Za parkowanie w strefie śródmiejskiej płaci się także w weekendy i święta. A przy tym jest to droższe. 

Pierwsza godzina postoju może maksymalnie kosztować 0,45 proc. pensji minimalnej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PiotrTreść komentarza: Przecież to nic nie zmienia Skoro już hakerzy mają i na to sposób O krok do tyłu da Te niby Nowinki Z obserwacji otoczeniaData dodania komentarza: 17.05.2025, 10:50Źródło komentarza: Zmiany w kartach płatniczych. Już wiadomo, co się zmieniAutor komentarza: ZainteresowanyTreść komentarza: Gdzie teraz udać się na egzamin państwowy z prawa jazdy , jak nie do WORD w Elblągu?Data dodania komentarza: 17.05.2025, 08:45Źródło komentarza: Odbyli kurs, zdali egzamin, ale prawa jazdy nie mająAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Ten ośrodek w Elblągu jest najgorszy na jaki spotkałam.Data dodania komentarza: 17.05.2025, 08:31Źródło komentarza: Odbyli kurs, zdali egzamin, ale prawa jazdy nie mająAutor komentarza: AnonimaTreść komentarza: Brawa dla chłopaka, który zglosił się na policję i przyjął mandat. Nie płakał i nie lamentował jak kierowcy złapani na gorącym uczynku. Zapewne teraz czeka go mnóstwo pracy ze swoim psem, który wykazał nadmierną opiekuńczość do swojego opiekuna.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 22:00Źródło komentarza: York zagryziony na Dąbka. Jak sprawę zakończyła policja?Autor komentarza: AnonimaTreść komentarza: Bo gdyby york nie sprowokował, to by do niczego nie doszło.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 21:28Źródło komentarza: Zagryzł yorka. Sprawę wyjaśnia policjaAutor komentarza: Aleks MalewiczTreść komentarza: Na pewno jechał przepisowe 50 km/cz. a przegląd był robiony w pełni żetelnie z pomiarem geometrii pojazdu włącznie a nie tylko "pruuuu, pruuuu, hamowanie i dziękuję 100 zł".Data dodania komentarza: 16.05.2025, 19:24Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w powiecie braniewskim. Nie żyje 28-latek
Reklama