Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Infrastruktura zdrowotna i innowacje. Centra zdrowia psychicznego z dobrym zastrzykiem

– Stan syna był coraz gorszy. Nie wiedziałam, co robić – wspomina pani Marta, matka 19-latka. – Stał się apatyczny, przestał o siebie dbać, czasami przez cały dzień nie wstawał z łóżka. Wszystkich błagałam o pomoc. Byłam bezradna i zrozpaczona.
Infrastruktura zdrowotna i innowacje. Centra zdrowia psychicznego z dobrym zastrzykiem

Źródło: canva

Wreszcie lekarz rodzinny podpowiedział jej, żeby poszukała pomocy w centrum zdrowia psychicznego. Nie bardzo wiedziała, co to jest. Pomógł Google. 

Reklama

– Myślę, że mój syn trafił wreszcie pod właściwy adres – mówi dziś pani Marta. – Nie wiemy jeszcze, jaki będzie finał leczenia, ale jestem pewna, że dzięki terapii jakoś wróci do w  miarę normalnego życia. 

W tej dziedzinie potrzeby są naprawdę duże

Dlatego ta wiadomość sprzed kilku tygodni jest naprawdę dobra. Nie tylko dla pani Marty i jej syna, ale tysięcy pacjentów psychiatrycznych w całej  Polsce. 

25 lutego 2025 r. wybrano do dofinansowania (unijnego – red.) w sposób niekonkurencyjny projekt złożony przez Departament Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia pn. „Wsparcie infrastrukturalne Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych oraz ośrodków / zespołów środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny)” – czytamy na stronie gov.pl.

I dalej: „Celem projektu jest zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu psychiatrii dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży oraz modernizacja infrastruktury Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych (CZP) oraz ośrodków/zespołów środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (…) w celu poprawy funkcjonalności oraz zwiększenia komfortu leczenia (…) pacjentów”.

Wiadomość jest o tyle dobra, że w tej dziedzinie potrzeby są naprawdę duże. I – jak oceniają eksperci – będą coraz większe. Tymczasem wciąż brakuje pieniędzy, miejsc i specjalistów, którzy mogą zapewnić właściwe wsparcie pacjentom. 

Z pomocą m.in. polskiej psychiatrii przychodzą Fundusze Europejskie. Tak jak w przypadku projektu Ministerstwa Zdrowia.

Co to są centra pomocy społecznej?

Adam mieszka i studiuje w jednym z miast w centralnej Polsce. Od jakiegoś czasu czuje się coraz gorzej. Jest apatyczny, ma zaburzenia nastroju, brakuje mu motywacji do nauki – tak opowiada o nim autor poradnika „Opieka blisko domu”, wydanego przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta. 

Miał już kiedyś epizod schizofreniczny. Postanowił więc udać się po pomoc do przyszpitalnej poradni zdrowia psychicznego, z pomocy której już kiedyś korzystał. Dowiedział się, że placówka przystąpiła do pilotażowego programu centrów zdrowia psychicznego. 

Paweł mieszka w małej wiosce niedaleko Lublina, Ola w Lublinie. Oboje od kilku dni mają podobne problemy: słyszą głosy w głowie, są senni, nic ich nie cieszy. 

Paweł i Ola martwią się, że może to być nawrót choroby, na którą kiedyś cierpieli. Oboje postanowili więc działać. W tym celu udali się do jednego ze szpitali w Lublinie, który należy do centrum zdrowia psychicznego. 

Na liście teleadresowej Ministerstwa Zdrowia jest już ponad setka centrów zdrowia psychicznego fot. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta „Opieka blisko domu” 

Do centrum zdrowia psychicznego, czyli czego? Otóż do miejsca, w których można uzyskać natychmiastową i bezpłatną pomoc z powodu kłopotów ze zdrowiem psychicznym. Centra czynne są całą dobę. Co ważne, pacjenci nie muszą mieć skierowania, ani wcześniej umawiać wizyty. 

CZP udzielają pacjentom kompleksowej opieki psychiatrycznej, składającej się z różnych form wsparcia: oddział ogólny, leczenie ambulatoryjne (poradnię zdrowia psychicznego), leczenie środowiskowe (domowe), a także odział dzienny i pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Powstały dzięki Narodowemu Programowi Ochrony Zdrowia Psychicznego. Na liście teleadresowej Ministerstwa Zdrowia jest ich już ponad setka. 

To się przekłada na jakość i warunki leczenia

Żeby jednak sprawnie i skutecznie pracować z pacjentami, centra zdrowia psychicznego wymagają pieniędzy. I to sporych. 

– Psychiatria niestety pozostaje niedofinansowana. Istnieje przekonanie, że się do niej dopłaca, a szpitale nie mają interesu w jej utrzymywaniu. Tymczasem każdy ekonomista udowodni, że to opłacalne leczenie – przynosi olbrzymie korzyści społeczne, pozwalając pacjentom nie spędzać życia na zwolnieniach czy rentach, lecz ponownie pracować, nawiązywać relacje, żyć aktywnie – powiedział kiedyś PAP prof. Michał Lew-Starowicz, kierownik Kliniki Psychiatrii CMKP.

Dlatego tak ważne jest wsparcie Funduszy Unijnych, dzięki którym poprawia się poziom usług zdrowotnych w Polsce, a dostęp do nich staje się łatwiejszy, co przekłada się na jakość i warunki leczenia. Stoją za tym m.in. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+). 

Z tej możliwości skorzystał właśnie Departament Zdrowia Publicznego. Jego wspomniany wcześniej projekt „Wsparcie infrastrukturalne Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych…” w lutym otrzymał dofinansowanie. Łączna kwota wynosi 237,79 mln zł, z czego 79,71 proc. pochodzi z EFRR.

Projekt będzie realizowany w formule grantowej. 

Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną – inny przykład

Od 30 września centra zdrowia psychicznego mogą zgłaszać się także po dofinansowania z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na zakup potrzebnego sprzętu, zatrudnienie specjalistów, a także prace remontowo-budowlane. 

Jest na to łącznie 150 mln złotych, w tym 119 mln zł dofinansowania UE. 

Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie skorzystał – jak podała „Rzeczpospolita” – z dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja kosztowała 19,9 mln złotych, z czego ponad 15 mln pochodziło z Funduszy Europejskich. 

Dzięki tym pieniądzom instytut m.in. przebudował 4 budynki i zmodernizował infrastrukturę techniczną. Dzięki temu pacjenci są leczeni w bardziej komfortowych warunkach, co przy chorobach psychicznych ma ogromne znaczenie.

Infrastruktura zdrowotna i innowacje. Nowy odcinek audycji „Unia. To (się) opłaca”

Nowoczesny szpital pediatryczny, specjalistyczne poradnie i najlepsza opieka medyczna – to wszystko czeka na małych pacjentów w Wielkopolskim Centrum Pediatrii w Poznaniu. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej najbardziej wymagający podopieczni mają dostęp do najwyższej jakości leczenia.

O tym, jak działa placówka i dlaczego to przełomowa inwestycja dla całego regionu, opowiemy w najnowszym odcinku audycji „Unia. To (się) opłaca”. 

W wywiadzie z dr. nauk o zdrowiu Zbigniewem Orłem porozmawiamy także o bezpieczeństwie zdrowotnym zarówno w Europie, jak i w Polsce, a także o jego największych wyzwaniach. 

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BilbordTreść komentarza: Ciekawe. Chętnych pewnie nie zabraknie do badań. Już widzę te teksty:byłem pierwszy, jestem stary i bardziej mi się należy.Data dodania komentarza: 21.05.2025, 18:20Źródło komentarza: Festyn, koncert oraz bezpłatne badania. Przed nami Elbląskie Dni ZdrowaAutor komentarza: KosmitaTreść komentarza: Panie "Yux", z tej całej Pańskiej wypowiedzi, to zrozumiałem tylko "Etc,etc,etc.". Reszta to jakieś pomieszanie z poplątaniem, od lasa do sasa. No, nie wyrabiam, nie rozumiem, ja się poddaję. O co chodzi?Data dodania komentarza: 21.05.2025, 12:23Źródło komentarza: Sławomir Mentzen zareagował na słowa Andrzeja ŚliwkiAutor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: Od Kiedy czy od kiecy O co tu chodzi z tym słownictwem Czyżby Sztuczną inteligencja wciskała swoje zdanie czyli parę groszyData dodania komentarza: 21.05.2025, 10:31Źródło komentarza: 800 plus po nowemu. Sprawdź od kiecy i co się zmieniAutor komentarza: YuxTreść komentarza: Chyba tylko ktoś nie rozgarniety,moze glosowac na kogos ,kto zdejmuje krzyże i walczy z Kosciołem,jest za drastyczną aborcja ,chce wyjscia z NATO i jest za wyjsciem wojsk amerykanskich z Polski,likwidacją zlotego,za zielonym kafem,za sciaganiem nielegalnych migrantów,za Mercosurem i co za tym idzue likwidacją rolnuctwa Polskiegi,za likwidacją kopalń,za wprowadzaniem ideologi lgbt w przedszkolach i szkołach i deprawacji dzieci,za wysłaniem żolnierzy Polskich na Ukrainę.Etc,etc,etc.Data dodania komentarza: 20.05.2025, 23:41Źródło komentarza: Sławomir Mentzen zareagował na słowa Andrzeja ŚliwkiAutor komentarza: pacjentkaTreść komentarza: każdy chętny to za dużo powiedziane. ja byłam tam kilka minut po 10 to czekałam w kolejce do 16., czyli 6 godzin czekania na dworze bez ławki koszmar dla chorych a bardzo dużo nie dostało się w ogóle..Data dodania komentarza: 20.05.2025, 21:11Źródło komentarza: Fura Zdrowia zaparkowała przed elbląskim szpitalemAutor komentarza: KosmitaTreść komentarza: Jak już nie chcecie o MAŁOSOLNIAKACH, to w takim razie upraszam się Państwa o wyjaśnienie mi pewnej sprawy. Rzecz dotyczącej emocjonalnych wpisów, jakie pojawiają się w takich miejscach jak TU, ale też na innych forach a zahaczających tematu wyboru prezydenta. Przyznam, że nie rozumiem tej całej Państwa agresji i tego wzajemnego obrzucania się obelgami. Jak z boku obserwuję to całe przedstawienie, to nasuwają się następujące spostrzeżenia: 1. Wypowiadając się zachowujecie się tak jakby KANDYDACI, w których obronie występujecie, co najmniej należeli do Waszych rodzin i to niezależnie od bzdur jakie ONI wygłaszają. Rozumiem stanąć w obronie matki, syna, ojca ale obcego Ludziaka, który wszystko powie i zrobi w celu dochrapania się do stanowiska? Przecież kogo nie wybierzecie, to zadba on o KOLESI ale w żadnym wypadku o polepszenie WASZEJ sytuacji i WASZYCH rodzin, mylę się? 2. Czytam uważnie Państwa wpisy zamieszczane w takich miejscach, ale konkretnej argumentacji nie zauważam. Już piaskownicowe utarczki GÓWNIAKÓW są bardziej rzeczowe na temat, który ładniejszą BABKĘ ulepił. 3. A może jestem w błędzie, bo tu wcale nie chodzi o znalezienie nowych zwolenników danej opcji politycznej lub wykazanie adwersarzowi jego błędnej argumentacji. Po prostu, zapłacono Państwu za PYSZCZENIE i to niezbyt wiele, więc się nie przykładacie do sprawy. 4. W czaszce mej zalęgła się też jeszcze jedna myśl, a jeśli tu wcale nie chodzi o tzw. dobro wspólne a tylko o rozrywkę? Niech ktoś spróbuje mi wytłumaczyć Państwa identyfikowanie się z dziwacznymi poglądami Ludziaków, tzw. przedstawicieli narodu i to niezależnie od opcji politycznej. To mi przypomina pomeczowe okrzyki KIBOLI w stylu „… PANY!” albo „… to ŻYDY!”. W miejsca wykropkowane proszę sobie wpisać odpowiednie nazwy drużyn piłkarskich. Czy zechcą Państwo objaśnić KOSMITĘ, o co w tym wszystkim chodzi?Data dodania komentarza: 20.05.2025, 19:04Źródło komentarza: Sławomir Mentzen zareagował na słowa Andrzeja Śliwki
Reklama