Matura z matematyki
Dziś niemal każda uczelnia publiczna wymaga, aby kandydat napisał maturę z matematyki, najlepiej na poziomie rozszerzonym. Matematyka jest bardzo ważnym przedmiotem podczas studiów i pojawia się na nich w różnych odmianach. Dlatego też solidne przygotowanie matematyczne jest wymagane od kandydatów.
W zależności od uczelni przyszli studenci mogą również zdawać na maturze język obcy (poziom rozszerzony), fizykę, informatykę lub historię sztuki. Co istotne, jeśli kandydat posiada maturę zdaną wyłącznie na poziomie podstawowym z jakiegokolwiek przedmiotu, to nie wyklucza to jego udziału w rekrutacji. Niemniej jednak otrzyma on mniej punktów, których suma jest decydująca w kontekście zakwalifikowania się na listę przyjętych.
Egzamin z rysunku
Każdy kandydat na studia architektoniczne musi obowiązkowo zaliczyć egzamin wstępny z rysunku. Architektura to jeden z niewielu kierunków studiów, na którym wciąż obowiązują egzaminy wstępne. Egzamin z rysunku polega oczywiście na wykonaniu projektu według określonych wytycznych. Czasami zdarza się również, że kandydaci zostaną poproszeni o narysowanie czegoś z pamięci bądź odwzorowanie na kartce sylwetki modela.
Nie chodzi o profesjonalnie wykonany projekt budowli — tego przecież kandydaci będą uczyli się dopiero na studiach. Niemniej jednak muszą oni znać podstawy rysunku architektonicznego oraz pisma technicznego. Bez tego nie mogą ubiegać się o przyjęcie na studia. Egzamin z rysunku odbywa się zawsze w wyznaczonym przez uczelnię terminie — jest on wspólny dla wszystkich kandydatów.
Czasami uczelnie przeprowadzają również test predyspozycji zawodowych lub też test wiedzy o architekturze. Może on mieć charakter "dogrywki", gdy kilkoro kandydatów otrzyma taką samą ilość punktów z wyników matur i z egzaminu z rysunku.
Na uczelniach prywatnych
Nieco inaczej rekrutacja na studia przebiega na uczelniach prywatnych. Tutaj również należy zdać maturę z matematyki, jednak w zupełności wystarczy dobry wynik z egzaminu na poziomie podstawowym.
Zwykle kandydaci muszą jeszcze zaliczyć egzamin z rysunku, lecz nie ma on tak rozbudowanej struktury, jak w przypadku uczelni publicznych. Nie jest również przeprowadzany test predyspozycji zawodowych ani wiedzy o architekturze czy też innego rodzaju egzaminy teoretyczne. Na uczelnie prywatne jest więc się dostać nieco łatwiej, ale pamiętajmy, że program studiów architektonicznych jest zbliżony do tego, jaki obowiązuje na uczelniach publicznych.
Uproszczona rekrutacja nie oznacza, że na samych studiach będzie nam łatwiej. Obecnie coraz częściej uczelnie prywatne decydują się na przeprowadzenie egzaminu wstępnego w wersji online, choć jeszcze nie jest to regułą na wszystkich uczelniach.
Więcej informacji znajdziesz na https://www.ssw-sopot.pl/architektura/