Rynek pierwotny i wtórny - podstawowe informacje
Mówić najprościej: zakup mieszkania na rynku pierwotnym oznacza wejście w posiadanie nowego mieszkania, które dotychczas nie było jeszcze użytkowane - stajemy się jego pierwszymi właścicielami. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym przejmujemy lokal od byłego właściciela, który mógł zasiedlać to mieszkanie przez wiele lat. Mieszkania na rynku pierwotnym często kupujemy w stanie surowym, a nawet już w momencie, gdy inwestycja deweloperska jeszcze się nie zaczęła, mieszkania na rynku wtórym były już wcześniej użytkowane, więc w ich przypadku nie zaczynamy “od zera” (jak na rynku pierwotnym), lecz jedynie dostosowujemy (np. przy pomocy remontu po wprowadzeniu się) do własnych potrzeb. Choć to “zero” na rynku pierwotnym może okazać się korzystne, ponieważ wtedy nie ma żadnych przeszkód dla urządzenia mieszkania od podstaw. Sprawa więc przypomina zakup samochodu nowego lub używanego.
Obecna sytuacja na rynku nieruchomości ujawnia duże przesunięcie w stronę zainteresowania zakupu mieszkań na rynku pierwotnym. Atrakcyjne wydaje się bowiem zostanie pierwszym właścicielem, który dowolnie może zagospodarować przestrzeń mieszkania, atrakcyjne jest też nabycie mieszkania w tzw. “nowym budownictwie”, którego technologia - należy do przyznać - jest lepsza niż ta stosowana niegdyś w tańszych mieszkaniach z rynku wtórnego, choć to właśnie cena mieszkania często jest głównym czynnikiem wpływającym na jego zakup.
Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego - za i przeciw
Mieszkania na rynku pierwotnym mogą być w “stanie surowym” lub “wykończone pod klucz”. W pierwszym przypadku zagospodarowanie całej przestrzeni i instalacja systemów są pozostawione wyłącznie nam. Mieszkanie “pod klucz” zaś to takie mieszkanie, gdzie mamy już okna, drzwi, pomalowane ściany, ułożone podłogi, itd. To może być atut. Jednakże rynek wtórny też ma wiele do zaoferowania, ponieważ może się okazać, że otrzymujemy “mieszkanie z drugiej ręki”, jednakże nic nam nie przeszkadza w nim, wystrój jest dobry, instalacje działają poprawnie, itd. Ceni się jednak możliwość dużego wpływu na naszą przestrzeń mieszkalną. Oczywiście wiąże się to z wyższymi kosztami na rynku nowych mieszkań.
Ponadto nowe osiedla zwykle posiadają inną strukturę społeczną ich mieszkańców niż osiedla starsze. To sprawa sąsiedztwa, osób, które będą mieszkać obok nas. Z kolei na rzecz starszych osiedli często przemawia lepsze skomunikowanie z innymi punktami miasta. Mieszkanie w centrum dużego miasta prawie na pewno zakupimy na rynku wtórnym, ponieważ nowe inwestycje z reguły są zakładane w miejscach na obrzeżach miast.
Poza tym gdy wdajemy się w negocjacje z deweloperem, to zwykle długo będziemy czekać na klucze, a na rynku wtórnym wystarczy szybko sfinalizować transakcję zakupu - mieszkanie jest już gotowe.
Mieszkania w Elblągu
Mieszkań w Elblągu buduje się ostatnio wcale wiele. Mieszkanie w Elblągu nadal pozostaje czymś prestiżowym, ponieważ miasto to odznacza się dość wysoką jakością życia w skali krajowej. W Elblągu dobrze działa zarówno rynek wtórny jak i pierwotny.