Sztukateria w mieszkaniu – kilka słów na początek
Nie ma innego elementu dekoracyjnego, który przy takim niskim nakładzie pracy dawałby tak elegancki efekt. Sztukaterie styropianowe, bo o nich mowa, są bardzo proste w montażu. W sumie wystarczą dwa wolne dni i odrobina chęci, by je przymocować.
Montaż jest bardzo prosty, ponieważ sztukaterii nie trzeba przywiercać. Wystarczy je przykleić w odpowiedni sposób i odpowiednio przyciąć. Do tego służy skrzynka uciosowa wysoka lub niska. Należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości klej, by ozdoba była naprawdę trwała. Do tego przyda się pędzel lub pistolet do aplikacji kleju i oczywiście mała ręczna piłka do cięcia. I to wszystko.
Skrzynka uciosowa wysoka, czyli sposoby na przycinanie listew
Pierwszym krokiem do zamontowania listew jest zabezpieczenie terenu, czyli osłonięcie podłóg folią, by się nie zabrudziły klejem. Dopiero potem można przystąpić do kolejnego działania, czyli cięcia. Od tego, jak zostanie przycięta sztukateria, w dużej mierze zależy efekt końcowy. Przycina się ją na dwa sposoby – na prosto i pod kątem, tak by można było złączyć ją w kąt prosty. W obu przypadkach sprawdzi się skrzynka uciosowa wysoka.
Jest to proste urządzenie, które pozwala na precyzyjne odmierzanie i cięcie. Skrzynka uciosowa posiada specjalne rowki, które oznaczają odpowiednie kąty. Dopasowując do nich listwę sztukateryjną, można zaznaczyć, jak powinno się ciąć. Skrzynka uciosowa wysoka oznacza, że nadaje się do cięcia nie tylko małych, wąskich listew, lecz także tych szerokich, na przykład przysufitowych lub przypodłogowych. Odpowiednio przycięte listwy pod kątem 45 stopni powinny do siebie idealnie pasować, dzięki czemu można wsunąć je w róg.
Klejenie sztukaterii
Po przycięciu listew na odpowiednią długość można przystąpić do klejenia. Pierwszym krokiem jest jednak sprawdzenie powierzchni ściany. Powinna być sucha i czysta, bez pyłu czy drobinek kurzu. Tylko wtedy klej będzie dobrze trzymał, a cała instalacja będzie trwała.
Klej na sztukaterię rozprowadza się za pomocą specjalnego pistoletu do kleju, ewentualnie pędzelka. To pierwsze rozwiązanie jest jednak łatwiejsze i o wiele bardziej skuteczne. Specyfik układa się zygzakiem, by po przyłożeniu do ściany dobrze rozłożył się na całej powierzchni listewki. Wystarczy tylko docisnąć i chwilę przytrzymać.
W zasadzie to już koniec pracy. Sztukaterię styropianową można pomalować farbą, taką samą jak ścianę. Dobrze wygląda zarówno w kolorze ściany, jak i nieco kontrastująca. Najbardziej popularne i zdecydowanie najbardziej eleganckie są jednak sztukaterie białe. One nadają każdemu pomieszczeniu świeżości.