Inwestowanie to zawsze sztuka wyboru. Jeśli chodzi o inwestycję w waluty, możesz wybrać walutę na tyle bezpieczną, aby stworzyła dla Ciebie poduszkę finansową, lub zdecydować się na opcję bardziej egzotyczną, kuszącą wysoką stopą zwrotu. W obu opcjach w waluty warto inwestować, szczególnie teraz, gdy ze względu na wojnę za naszą granicą oraz wysoką inflację polska złotówka się osłabiła. W jakie waluty warto więc inwestować? Sprawdzamy!
Kursy walut na żywo – śledź stawki, wzrosty i spadki
Jeszcze zanim podejmiesz decyzję o zakupie jakiejkolwiek obcej waluty w ramach inwestycji, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, jak zachowują się kursy walut na żywo. Wykresy różnych walut online pozwolą Ci nie tylko zobaczyć, jak w danym dniu kształtują się ceny walut, ale także sprawdzić ich historię wzrostów i spadków, by ocenić, jak bardzo opłaca się w nie inwestować. Warto też pamiętać, że kursy walut w kantorach najczęściej będą się różnić od kursów walut na żywo online. Zwykle różnica ta wynika z opłat za pośrednictwo.
Euro, funt, a może korona norweska?
Inwestycje w waluty można przeprowadzić na wiele sposobów. Większość prywatnych inwestorów wybiera popularne i stabilne waluty, takie jak euro czy dolar amerykański. Inni z kolei stawiają na nieco mniej powszechne, a równie istotne na rynku walutowym, takie jak korona norweska, uznawana za najbardziej płynną walutę na świecie, czy korona szwedzka, którą warto mieć na wypadek nieoczekiwanego krachu giełdowego.
Dużym zainteresowaniem cieszy się także kurs funta brytyjskiego, który uznawany jest za w miarę stabilną i bezpieczną przystań inwestycyjną. Podobnie wygląda podejście do franka szwajcarskiego, który Polakom kojarzy się głównie z kredytami, ale dla świata jest dobrą opcją inwestycyjną, gdy na giełdzie zaczyna się robić niepewnie.
Wybierz więcej niż jedną walutę
Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących inwestowania w waluty obce jest dywersyfikacja portfela walutowego, czyli kupowanie kilku różnych walut. To pozwoli zminimalizować ewentualne straty związane z nieprzewidzianym osłabieniem konkretnej waluty. Jeśli dopiero zaczynasz, z pewnością warto najpierw zainwestować w waluty uznawane za stabilne i bezpieczne: dolar amerykański, euro, korona szwedzka czy frank szwajcarski będą dobrym wyborem. Jeśli masz już większość z tych walut, możesz zainwestować także część oszczędności w tak zwane waluty egzotyczne, takie jak korona norweska czy jen japoński. Zawsze warto jednak pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a jego rezultatów nie da się dokładnie przewidzieć. Warto więc dobrze przemyśleć tę kwestię!