Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Św. Mikołaj - patron Elbląga i elbląskiej katedry

Święty Mikołaj, znany na całym świecie jako orędownik dobroci i hojności, jest głównym patronem Elbląga. Jego kult w mieście ma głębokie korzenie historyczne i odzwierciedla zarówno religijne, jak i kulturowe dziedzictwo regionu.
Św. Mikołaj - patron Elbląga i elbląskiej katedry

Autor: Express Elbląg

Symbolika Świętego Mikołaja

Reklama

Postać Świętego Mikołaja jest bogata w symbolikę. Jego atrybuty, takie jak pastorał, księga czy sakiewka z monetami, odzwierciedlają jego cnoty: opiekę nad wiernymi, sprawiedliwość i hojność. W Elblągu szczególnie akcentowana była rola Świętego Mikołaja jako orędownika żeglarzy. Elblążanie wybrali tego świętego, bo jako patron żeglarzy, marynarzy i rybaków był on związany w średniowieczu ze Związkiem Hanzeatyckim. Hanza zrzeszała miasta żyjące z handlu morskiego, w tym Elbląg, który był wówczas jednym z głównych portów Bałtyku.

Św. Mikołaj patron Elbląga

Św. Mikołaj jest już patronem kilku polskich miast, m.in. Głogowa, Chrzanowa i Bydgoszczy. W tradycji chrześcijańskiej akt uzyskania patrona, czyli pośrednika i orędownika u Boga, oznacza zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym. 

Starania o ustanowienie św. Mikołaja patronem miasta rozpoczęły się w 2016 roku - jubileuszowym Roku Miłosierdzia i 1050-lecia chrztu Polski i były wspólną inicjatywą radnych i prezydenta Elbląga. W maju samorząd przyjął przez aklamację odpowiednią uchwałę intencyjną i zwrócił się do Watykanu - za pośrednictwem miejscowej kurii - o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie. 

6 grudnia 2016 roku odbyły się miejskie uroczystości związane z ustanowieniem elbląskiego patrona. W tym dniu zaplanowano nadzwyczajną sesję rady miasta, symboliczne rozświetlenie choinki oraz nabożeństwo w intencji miasta i mieszkańców, które zostało odprawione w XIII-wiecznej katedrze pw. św. Mikołaja.

Kim Był Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj urodził się około 270 roku w starożytnym mieście portowym Patara, położonym w Licji na terenie dzisiejszej Turcji. Już jako biskup Miry (obecnie Demre) zasłynął ze swojej wrażliwości na ludzką biedę i nieszczęście. Pomagał potrzebującym w sposób dyskretny lub anonimowy, a jego działalność pasterska stała się inspiracją dla wielu legend.

W 325 roku Święty Mikołaj brał udział w soborze powszechnym w Nicei, gdzie współtworzył podstawy doktryny chrześcijańskiej. Zmarł 6 grudnia 343 roku. Jego relikwie w XI wieku znalazły się w Bari we Włoszech. W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania stypendiów i zapomóg w szkołach pod jego patronatem. Z czasem ta tradycja przekształciła się w obdarowywanie prezentami dzieci, szczególnie 6 grudnia, w dniu wspomnienia Świętego Mikołaja.

 

KR


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FranekTreść komentarza: Nareszcie !!!Data dodania komentarza: 6.11.2025, 11:47Źródło komentarza: Skrzyżowanie ul. Płk. Dąbka z Al. Piłsudskiego otwarteAutor komentarza: LalalalalaTreść komentarza: A co z Tartaczną? Zapomniany budynek, zapomniani ludzie. Skoro na Wyspie powstają parkingi przy porcie Marmara, to może ktoś w końcu spojrzy też na naszą stronę. Droga rozjechana, błoto po kostki trzeba chodzić naokoło, żeby dojść do domu. Czy naprawdę tylko bogatsze rejony zasługują na remont? Czas zrobić to sprawiedliwie Tartaczna też jest częścią miasta.Data dodania komentarza: 6.11.2025, 10:31Źródło komentarza: Co z mieszkaniami komunalnymi w Elblągu? Miasto zdradza, jakie będą kierunkiAutor komentarza: ElblazaninTreść komentarza: Niby ładne a jakże zepsute. Przebudowa od podstaw i ciężko było przenieść przystani tramwajowe na drugą stronę skrzyżowania by kierowcom jeździło się bezpiecznie dwoma pasami prosto i lewym w lewo.Data dodania komentarza: 6.11.2025, 06:53Źródło komentarza: Skrzyżowanie ul. Płk. Dąbka z Al. Piłsudskiego otwarteAutor komentarza: piotrTreść komentarza: ja podjade z godzine wczesniej pohalasujeData dodania komentarza: 5.11.2025, 09:44Źródło komentarza: Gdzie i kiedy będą polowania?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Wąska droga powodzenia przy pierwszej gołoledźData dodania komentarza: 5.11.2025, 08:59Źródło komentarza: Będzie przejezdna do zakończenia prac, a potem dwa kierunkiAutor komentarza: menixsTreść komentarza: hhhahaData dodania komentarza: 5.11.2025, 08:54Źródło komentarza: Zamiast naprawy — strata! Uwaga w Elblągu na tego speca
Reklama