Spółka, w ramach bieżącej umowy o „Świadczeniu Kompleksowej Usługi Oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta Elbląg” wykonała nowoczesne, energooszczędne oświetlenie ledowe i wpięła je pod oświetlenie uliczne. Pobór prądu do oświetlenia budynku będzie się odbywał na podstawie istniejącej umowy.
Przypomnijmy pierwsza umowa z firmą Energa Oświetlenie została podpisana przez Prezydenta Witolda Wróblewskiego w 2018 roku. Elbląg był jednym z pierwszych miast
w Polsce, w którym w sposób kompleksowy wymienione zostały lampy uliczne na nowoczesne oprawy ledowe. Dotyczyło to ok. 6,1 tys. lamp należących do spółki Energa Oświetlenie oraz ponad 2 tys. opraw będących w posiadaniu samorządu. Modernizacja oświetlenia nie pochłonęła żadnych dodatkowych środków z budżetu miasta, a dodatkowo przyczyniła się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz dużych oszczędności samorządu w zużyciu energii. Obecna umowa obowiązuje do 2026 roku.
.jpg)
.jpg)
Dawniej i dziś - Szkoła Zawodowa dla Dziewcząt
Na początku XX wieku w Elblągu zbudowano kilka okazałych obiektów szkolnych, które służą mieszkańcom do dziś. Jednym z nich jest budynek szkoły przed wojną nazywanej dowcipnie „klopsakademie”, czyli budynek Szkoły Zawodowej dla Dziewcząt.
Budzący podziw i uznanie dla projektanta gmach zbudowano w latach 1926-29. Zgodnie z ówczesnymi potrzebami i obyczajem, w rocznych kursach przygotowywano tu dziewczęta do bycia żoną i matką, czyli uczono gotowania, prania, prasowania i szycia.
O programie nauczania świadczą wykonane przez elbląską rzeźbiarkę Ernę Becker-Kahns trzy znajdujące się nad wejściem rzeźby panien: gotującej, szyjącej i opiekującej się dzieckiem.
Ocalały z wojny budynek w 1945 r. był siedzibą pierwszej administracji miejskiej i gimnazjum, a następnie szkoły zawodowej i technikum o podobnym profilu nauczania, jak przed wojną.
Dziś jest tam Zespół Szkół Gospodarczych, a uczniowie uczą się w nim na profilach takich jak: technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz czy cukiernik.
ŁN
Napisz komentarz
Komentarze