Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ma 105 lat i mieszka w Elblągu

W województwie warmińsko-mazurskim żyją 92 osoby, które przekroczyły 100 lat i mają prawo do emerytury. ZUS wypłaca im świadczenie honorowe, które wynosi 5540 zł. Najstarszy mężczyzna z województwa warmińsko-mazurskiego mieszka w Elblągu.
Ma 105 lat i mieszka w Elblągu

Najstarsza seniorka, której olsztyński Oddziału ZUS wypłaca świadczenie honorowe mieszka w Bartoszycach. Emerytka ukończyła 107 lat. Najstarszy mężczyzna, któremu ZUS w województwie warmińsko-mazurskim wypłaca świadczenie honorowe, skończył 105 lata i mieszka w Elblągu. Wśród stulatków przeważają kobiety, jest ich 85, natomiast panów jest jedynie 7.

"Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty. Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia" - tłumaczy Anna Grabowska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Wysokość świadczenia honorowego może być różna. Raz przyznane świadczenie nie ulega zmianie i jest wypłacane do końca życia w tej samej wysokości, równej kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin.

"Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2023 r.,  świadczenie honorowe wynosi 5540, 25 zł brutto. Osoby, które ukończyły 100 lat, w ubiegłych latach, świadczenie otrzymują w wysokości wówczas obowiązującej – albowiem nie jest ono waloryzowane" - dodaje Anna Grabowska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Łukasz Nosarzewski

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Heniek 30.12.2023 19:17
To jest śmieszne, że system decymalny i dziesięciokrotna krotność dziesiątki, a więc 100, determinuje zwiększoną kwotę emerytury

Z.z 29.12.2023 17:01
I to jest nie sprawiedliwe

Reklama
Reklama