Tradycyjnie już w wieczór Trzech Króli odbył się Koncert Noworoczny, podczas którego Prezydent Elbląga Witold Wróblewski wręczył nagrody za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz społeczności naszego miasta za ubiegły rok. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Telewizja Truso.tv transmistowała to wydarzenie na żywo.
Po raz pierwszy Nagrody Prezydenta przyznane zostały w 1991 roku. W tym roku do zacnego grona laureatów dołączyło kolejnych 10 nagrodzonych, którzy otrzymali wyróżnienia w dziedzinach: kultura i sztuka, przedsiębiorczość i innowacja, działalność oświatowa i naukowa, sport i turystyka, ochrona zdrowia, działalność społeczna, działalność ekologiczna, oraz w kategorii inne. Prezydent przyznał również nagrodę honorową.
Galę uświetnił Koncert „Vivaldisco” w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Gościem specjalnym była Agnes Violin.
Retransmisję z Koncertu Noworocznego będzie można obejrzeć już niedzielę – 7 stycznia o godz. 17.00 w Telewizji Truso.tv.
POZNAJ LAUREATÓW NAGRODY PREZYDENTA ZA ROK 2023
SPORT I TURYSTYKA
Zespół trenerów:
Paulina Dąbrowska
Niepubliczne Przedszkole Katolickie Dorotka
Michał Dąbrowski
UKS KOSAI Elbląg
Paulina i Michał Dąbrowscy związani są z klubem IKS ATAK jako trenerzy judo osób z niepełnosprawnościami od 7 lat. Z wielką pasją i zaangażowaniem przekazują swoim podopiecznym tajniki i filozofię judo. Swoim zawodnikom wskazują odpowiednią drogę, pomagają przełamywać bariery, uczą szacunku, tolerancji, walki fair play i godnego znoszenia porażek, a także starają się zmienić stereotypowe spostrzeganie sportu osób z niepełnosprawnością wśród społeczności. Dla grupy trzydziestu zawodników są wzorem do naśladowania, a także mentorem, przyjacielem i powiernikiem.
Poprzez sport uczą zawodników wielu rzeczy tak bardzo potrzebnych i niezbędnych w życiu codziennym. W zamian otrzymują, uśmiech, szczerość i prawdziwe emocje. Jako trenerzy sekcji judo przygotowują judoków do startów w zawodach rangi krajowej, a także do rywalizacji na międzynarodowych arenach. Pod ich skrzydłami, zawodnicy wielokrotnie zdobyli medale Mistrzostw Polski i Pucharów Polski w Judo OzN, a drużyna utrzymuje się w trójce najlepszych w Polsce.
Zwieńczeniem ciężkiej pracy zarówno zawodników jak i trenerów są indywidualne medale zdobyte na:
• Mistrzostwach Europy w ID Judo w 2019r. w Kolonii /2złote, 1 srebrny, 2 brązowe/
• Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi 2019r. / 1 startujący, srebrny medal/
• Mistrzostwach Europy Osób z Zespołem Downa w Judo we włoskiej Ferrerze w 2021r./ 1 startujący - brązowy medal/
• cztery medale zdobyte na Mistrzostwach Świata Osób z Zespołem Downa w Judo, które odbyły się w 2022r. na Maderze, a także zdobycie na tym turnieju przez reprezentację Polski tytułu Drużynowego Mistrza Świata. W składzie dziesięcioosobowej reprezentacji Polski znaleźli się podopieczni Pani trener, Marcin Liszcz, Adam Wiśniewski, Mateusz Bielecki i Konrad Szumski.
• udział w Międzynarodowym Turnieju ID Judo – Holandia, Venray 2022r./9 startujących – 4 złote, 3 srebrne, 2 brązowe/
• Mistrzostwa Świata Virtus Global Games Francja, Vichy 2023/ 2 startujących,1 zloty i 1 srebrny medal/
• Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Berlin2023 / 1 zawodnik- złoty medal/
• Mistrzostwa Europy Osób z Zespołem Downa Padva 2023 w składzie reprezentacji znalazło się 2 podopiecznych. Drużyna wywalczyła tytuł Mistrza Europy.
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I INNOWACJE
FROG Sp. z o.o.
GRZEGORZ GNIWKIEWICZ
Dr Grzegorz Gniwkiewicz to właściciel i założyciel FROG sp. z o.o. oraz A&G sp. z o.o. FROG to jeden z liderów branży prac podwodnych i hydrotechnicznych w Polsce. Spółka A&G to innowator w zakresie zabezpieczenia prac podwodnych – pomysłodawca Mobilnego Kontenerowego Kompleksu Nurkowego. Ośrodek Szkolenia Nurków Zawodowych FROG - organizator szkoleń dla nurków zawodowych, kierowników prac podwodnych i operatorów systemów nurkowych. Spółka Frog powstała w 2015 roku i została przeniesiona do Elbląga, gdzie znalazła miejsce w Elbląskim Parku Technologicznym. Te dwa podmioty rozpoczęły aktywną współpracę na wielu płaszczyznach. To były pierwsze podwaliny rozwoju firmy.
Samą ideą powstania spółki, oprócz elementów oczywistych w biznesie, czyli czynników ekonomicznych i marketingowych było wprowadzenie na rynek prac podwodnych w Polsce podmiotu zajmującego się tą wąską specjalizacją w sposób kompleksowy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, prowadząc pracę w sposób bezpieczny oraz z zachowaniem zasad etyki zawodowej, a także szacunku w biznesie.
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA
Krystyna Adamska
Pani Krystyna Adamska znana jest całemu elbląskiemu środowisku seniorów. Pomaga wszystkim, ale szczególne miejsce w jej sercu zajmują kombatanci. Mogą liczyć na wsparcie w chorobie, w rehabilitacji. Nie pozwoli na samotność i smutek. Jak tylko może angażuje swoich podopiecznych w życie towarzyskie, przekazuje informacje o mieście. Łącznie opiekuje się 37 kombatantami, a wśród nich 2 paniami w wieku 102 lat. Jest urodzonym społecznikiem. Pracując w Zamechu, później w ABB i Alstomie była wybierana przez lata na męża zaufania. Po przejściu na emeryturę skupiła się na pomocy osobom starszym.
W Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, ma jako przewodnicząca, prawie 400 członków. Jej motto życiowe to: nie pytaj co świat może zrobić dla ciebie, pytaj: co ja mogę zrobić dla świata. Pani Krystyna dla świata, dla ludzi robi wszystko co możliwe: pełna serca, empatii, serdeczności, doceniana jest przez wiele środowisk: władze miasta, kościół, organizacje, ale najważniejszy jest uśmiech jej podopiecznych i przekonanie, że pomagać warto i trzeba. Bo to przecież jest miara człowieczeństwa.
OCHRONA ZDROWIA
Sebastian Niżnik
Pan Sebastian Niżnik jest zatrudniony w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu od 01 września 2011 roku na stanowisku Fizjoterapeuty na Oddziale Noworodka, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wykształcenie: mgr fizjoterapii zdobyte na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wydział Nauk o Zdrowiu. Wciąż pogłębia swoją wiedzę na kursach i szkoleniach, m.in. specjalizuje się w prowadzeniu rehabilitacji niemowląt i dzieci metodą Vojty.
Pan Sebastian jest rehabilitantem głównie na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka ale również zajmuje się edukacją rodziców w zakresie postępowania pielęgnacyjnego nad noworodkiem. Ma szczególne zasługi w przypadku rehabilitacji dzieci wcześniej urodzonych czyli skrajnych wcześniaków poniżej 28 tygodnia ciąży. Od pierwszych dni życia wspomaga noworodki ćwiczeniami i rehabilitacją co znacząco wpływa na ich rozwój i komfort życia. Jest również asystentem podczas terapeutycznych kursów metody Vojty dla dzieci we Wrocławiu. Bardzo ceniony przez rodziców za swoje podejście do dzieci i noworodków, za ogrom wiedzy i profesjonalizm. Wyróżnia go indywidualne podejście do pacjenta, spokój i empatia.
Na swoim profilu na Facebooku napisał: „Każde dziecko ma w sobie ZDOLNOŚĆ”. Jest diamentem, który czasami trzeba tylko oszlifować, a niekiedy trzeba go wydobyć. Czasami wystarczy poprowadzić je przez życie, a czasami trzeba powalczyć o jak najlepsze możliwości i zdolności, które pozwolą z radością i łatwością zdobywać świat”.
KULTURA I SZTUKA
ORKIESTRA WOJSKOWA W ELBLĄGU
Orkiestra Wojskowa utworzona 7 maja 1944 r. w m. Sumy na terenie dzisiejszej Ukrainy. W Elblągu stacjonuje od 1949 roku. W każdym roku w ramach organizowanych przez Prezydenta Elbląga oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu uroczystości z okazji świąt państwowych i patriotycznych Orkiestra Wojskowa zabezpiecza muzyczną oprawę, nadając im szczególny wymiar.
Dotyczy to również uroczystości wojskowych organizowanych na terenie Jednostek Wojskowych stacjonujących w Garnizonie Elbląg, w których biorą udział przedstawiciele władz samorządowych oraz społeczeństwo Elbląga. Do najważniejszych osiągnieć jakie Orkiestra Wojskowa posiada jest zajęcie I miejsca za wykonanie koncertu estradowego w 56. Konkursie Orkiestr Wojska Polskiego w Świerardowie Zdroju.
DZIAŁALNOŚĆ OŚWIATOWA I NAUKOWA
ZESPÓŁ DIAMENTY
Dzieci i młodzież śpiewająca w Zespole Diamenty reprezentuje Miasto Elbląg na wielu konkursach i festiwalach w Polsce. Ich sukcesy są chlubą naszego miasta oraz Młodzieżowego Domu Kultury (MDK). Diamenty uświetniają wokalnie miejskie imprezy.
Nagrody i wyróżnienia za 2023 rok:
• Grand Prix dla zespołu (grupa najstarsza) na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, a w styczniu 2024 udział gościnny w koncercie galowym
w charakterze gwiazdy - zwycięzcy poprzedniej edycji festiwalu;
• Brązowy Aplauz w kategorii zespoły wokalne 13-16 lat na 43. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie;
• Miejsce drugie w kategorii zespoły 13-17 lat na III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Rozrywkowej YOUR SONG 2023;
• Miejsce drugie w kategorii zespoły dziecięco-młodzieżowe na XXII Festiwalu Kolęd i Pastorałek Jezierzyce 2023;
• Wyróżnienie dla zespołu w kategorii 13-17 lat na X Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych w Krakowie;
• Wyróżnienia w kategorii zespoły do 12 lat oraz w kategorii zespoły od 13-17 lat na X Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Gdynia OPEN.
Zespół wspiera wokalnie organizacje charytatywne działające w naszym województwie biorąc czynny udział w koncertach charytatywnych m.in. dla:
• Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP),
• Koncert „100 lat Disney” dla organizacji non profit Rotary Club Elbląg Centrum (zbiórka dla Zakładu Opieki Leczniczej Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu),
• organizacji non profit Fundacja Nasze Dzieci (pomagająca dzieciom i rodzicom dotkniętym chorobą nowotworową) – Braniewski Koncert Charytatywny;
• Elbląski Klub Amazonek (koncert w Szkole Muzycznej z cyklu „Różowy Październik”, czyli kolejna edycja spotkań w ramach profilaktyki raka piersi).
DZIAŁALNOŚĆ EKOLOGICZNA
ZESPÓŁ REALIZUJĄCY INWESTYCJĘ MODERNIZACJI OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W ELBLĄGU
Zakończyła się przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej w Elblągu. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 198 mln złotych, z czego 101 mln to pozyskane fundusze unijne.
Zakres obejmował przebudowę i rozbudowę 72 obiektów, w tym między innymi: osadników wstępnych i wtórnych, piaskownika, bioreaktora, czy zamkniętych komór fermentacyjnych. Przebudowano również wszystkie sieci, budynki magazynowe i administracyjne.
KATEGORIA INNE
STOWARZYSZENIE OSÓB REPRESJONOWANYCH I POSZKODOWANYCH W LATACH 1980-1990
Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego zajmuje się między innymi organizacją i promowaniem aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym osób, które zostały dotknięte w stanie wojennym represjami. Stowarzyszenie powstało w 2003 roku.
Celem Stowarzyszenia, które działa od 20 lat, jest również rehabilitacja osób dotkniętych represjami i popieranie roszczeń członków stowarzyszenia o naprawę krzywd, jakich doznały w stanie wojennym w znaczeniu moralnym i wymiarze materialnym, a także wszechstronna pomoc materialna i prawna, głównie zmierzająca do nabycia określonych praw i uprawnień przez członków stowarzyszenia. Celem jest również rozwijanie aktywności zawodowej członków i ich rodzin.
KATEGORIA INNE
ELBLĄSKI KLUB SZEFÓW KUCHNI
Elbląski Klub Szefów Kuchni powstał w lutym 2018 r. Na jego czele stoją: Bartosz Majchrzak, Michał Denesiuk i Remigiusz Jasiński. Tworzy go ponad 20 doświadczonych restauratorów, producentów żywności, kucharzy oraz ludzi związanych zawodowo z gastronomią z Elbląga i okolic. Zadanie, jakie przyjęli na siebie mistrzowie kuchni to promocja produktów regionalnych, wspieranie talentów kulinarnych młodzieży oraz rozwój kulinarnej świadomości elblążan. Od wielu lat klub organizuje bale charytatywne, podczas których zbierają środki finansowe dla chorych na ich leczenie i rehabilitacje, zimą angażuje się w przygotowanie ciepłego posiłku dla bezdomnych elblążan.
Nagrodę honorową otrzymał senator RP oraz były Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Gustaw Marek Brzezin za owocną współpracę z elbląskim samorządem, który pozyskał wiele milionów na ważne inwestycje dla miasta i mieszkańców.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze