W sobotę 18 listopada o godz. 8:00 Szlachetna Paczka udostępniła internetową Bazę Rodzin, które czekają na pomoc w tym roku. Niewielkim wysiłkiem, ale działając razem, możemy odmienić życie najbardziej potrzebujących – bo razem stać nas na dobro. Wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę i przygotować Szlachetną Paczkę.
Pani Alicja z Rodziną
Pani Alicja 30 lat
Mąż Piotr 30 lat
Syn Natan 9 lat
Córka Anna 5 lat
Syn Mikołaj 21 msc.
Pani Alicja jest mamą trójki wspaniałych dzieci. Aktualnie nie pracuje, dla najmłodszego syna nie ma miejsca w żłobku. Mieszkanie jest wynajmowane. Pan Piotr pracuje jako pracownik stolarni, poza miastem, wraca późno. To sprawia, że wszystkie obowiązki domowe i wychowanie dzieci spoczywają na niej.
Trudności pani Alicji towarzyszyły od dzieciństwa. Wychowywała się w domu gdzie był alkohol, przemoc i poniżenie. Ojciec miał problemy psychiczne i nadużywał alkoholu. Miała kilkanaście lat, gdy matka odeszła od agresywnego ojca, zabierając jedynie jej młodszą siostrę,. Pani Alicja została sama, była zdana na siebie. W życiu doświadczyła przemocy, poniżenia i biedy.
Wszystko miało się zmienić, gdy poznała pana Piotra. Pojawiły się dzieci. Sytuacja jednak nie była dobra, ponieważ mąż popadł w nałóg alkoholowy. Znowu była zdana sama na siebie, bez pieniędzy, z małymi dziećmi. Problemy te doprowadziły panią Alicję do depresji, z którą poradziła sobie, tylko dzięki dzieciom. Dobrymi momentami były okresy leczenia odwykowego, które trwały kilka miesięcy. Sytuacje te powtarzały się cyklicznie, aż do tego roku. Pan Piotr pracuje nad sobą, nie wrócił do nałogu. Pani Alicja wspiera męża. Wcześniejsze problemy pana Piotra sprawiły jednak, że kilkakrotnie w ostatnich latach tracił pracę. Przez kilka miesięcy miał trudność w znalezieniu stałego zatrudnienia, pracował dorywczo. Teraz ma już stałe zatrudnienie, ale rodzinie ciężko stanąć na nogi. Wcześniejsze zaległości w opłatach w połączeniu ze wzrostem kosztów utrzymania sprawiły, że rodzina nie może się podźwignąć. Jest biednie, nie starcza na codzienne życie, czasami nawet na jedzenie.
Pani Anna z Rodziną
Pani Anna 54 lata
Syn Krzysztof 31 lat
Pani Anna i jej syn Krzysztof mieszkają razem i wspierają się po stracie męża jak i ojca z tragicznych przyczyn zdrowotnych. Pani Anna na co dzień pracuje jako ogrodnik i jest kochającą matką. Do obecnej sytuacji doprowadziła ich choroba, a w późniejszym czasie śmierć męża ze względów pulmonologicznych. Wcześniej ich życie było w lepszej sytuacji ponieważ chodził do pracy i wspierał rodzinny budżet. Choroba niestety zmusiła do leczenia specjalistycznego i wplątała rodzinę w długi. Rodzina ma szansę na poprawę obecnej sytuacji z pomocą innych, którzy w jakiś sposób odciążą ją wydatkami na potrzeby codziennego życia. Mocną stroną rodziny jest chęć walki o lepszy byt i wyjście z długów.
Pani Ilona z Rodziną
Pani Ilona 48 lat
Mąż Adam 60 lat
Syn Daniel 12 lat
Córka Marta 19 lat
Rodzina składa się z sześciorga dzieci i dwojga rodziców, jednakże mieszka z nimi tylko dwójka ze względów na swoją niepełnosprawność. Pani Ilona jest osobą niepełnosprawną oraz chorą na cukrzycę, nie jest w stanie podjąć pracy ze względu na 24 godzinny uciążliwy ból nogi, ponieważ ogranicza ją to w przemieszczaniu się nawet na małych dystansach. Jej mąż przed pojawieniem się chorego syna pracował w zawodzie jako budowlaniec.
Autyzm Daniela sprawił, że pan Adam zmuszony został do porzucenia pracy na rzecz opieki nad synem. Ich codzienność opiera się na wychowywaniu dzieci, a przede wszystkim opiece i pilnowaniu Daniela, który nie mówi, potrafi uciec z domu lub zamknąć się w łazience. Wcześniej ich życie również nie było kolorowe. Choroba pani Ilony nasilała się, ukazała się duża rana na nodze, którą trzeba opatrywać i sprawia jej ból. Rodzina nie mając funduszy na życie zaciągnęła kredyt, którego nie są w stanie opłacać w całości nałożonych rat. Poprawić swoją sytuację mogą dzięki miejscowemu DPS, który odciąży ich fizycznie zarówno jak i psychicznie lecz to tez wymaga nakładu finansowego. Pomoc innych, wsparcie materialne z zewnątrz mógłby odciążyć ich w kosztach, które mogliby przeznaczyć na spłatę zadłużeń. W rodzinie widać mocną chęć walki o lepszy byt. Dla rodziców zawsze będzie najważniejsze dobro dzieci i ich przyszłość.
Pani Kamila z Rodziną
Pani Kamila 24 lata
Partner Patryk 31 lat
Syn Adam 7 lat
Syn Jan 5 lat
Córka Katarzyna 4 lata
Córka Alicja 2 lata
Syn Antek rok
Pani Kamila i pan Patryk są młodą, sympatyczną parą, która ma pięcioro cudownych dzieci. Pani Kamila aktualnie zajmuje się domem i dziećmi. Pan Patryk natomiast pracuje jako pracownik ogólnobudowlany. Mają złą sytuację materialną i życiową. Na chwilę obecną nie wystarcza im środków na utrzymanie miesięczne. Dzieci mają dużo potrzeb, na sezon jesienno-zimowy często chorują. Wcześniej rodzina żyła również ciężko. Ledwie wiązali koniec z końcem. Bardzo chcą poprawić swoją sytuację materialną. Pani Kamila szuka pracy dorywczej aby polepszyć choć trochę byt. Są cudowną, ciepłą, dobrą rodziną. Bardzo się kochają i wspierają.
Pani Aleksandra z Rodziną
Pani Aleksandra 33 lata
Mąż Waldemar 43 lat
Syn Oskar 9 lat
Córka Klaudia 6 lat
Syn Sebastian 5 lat
Córka Milena 3 lata
Pani Aleksandra jest mamą czwórki dzieci. Jej życie podporządkowane jest rodzinie, wychowywaniu dzieci i obowiązkom domowym. Dwoje najstarszych dzieci chodzi do szkoły, jedno do przedszkola, najmłodsza córeczka jest z mamą w domu. Mąż pani Aleksandry - Waldemar jest po operacji serca, przeszedł dwa zawały. Dochodzi do siebie, ale nie może jeszcze pracować. Przyznano mu najniższą grupę inwalidzką. Najstarszy syn Oskar jest przewlekle chory. Wymaga stałych i częstych konsultacji onkologicznych i endokrynologicznych w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu specjalistycznym. Rodzice cyklicznie jeżdżą z chłopcem na te badania. Mieszkają w mieszkaniu komunalnym, zajmują jeden z trzech pokoi, pozostałe dwa należą do brata pana Waldemara. Cała sześcioosobowa rodzina mieszka w jednym pokoju. Najmniejsza Milenka śpi w mocno zniszczonym kojcu, reszta rodziny na materacach. Nie mają łóżek, bo się popsuły i trzeba było je wyrzucić. Łazienka jest właściwie nie do użytku, rury prawdopodobnie się rozszczelniły, woda została zakręcona, rodzina czeka od kilku miesięcy na naprawę instalacji przez miejskiego zarządcę. Do użytku jest tylko WC. W domu nie ma także ciepłej wody, do woda do mycia podgrzewana jest na kuchence gazowej. Sama kuchenka jest w bardzo złym stanie technicznym i istnieje ryzyko, że przy następnej kontroli gaz zostanie zakręcony, do momentu wymiany kuchenki na nową. Rodzina żyje ubogo, starcza tylko na najbardziej podstawowe potrzeby.
Jak przygotować Szlachetną Paczkę?
1. Wybierz Rodzinę, której chcesz pomóc.
2. Zbierz osoby, z którymi przygotujesz paczkę. Mogą to być np. Twoi przyjaciele, rodzina czy współpracownicy.
3. Wspólnie skompletujcie niezbędne produkty. Ich listę otrzymasz w mailu potwierdzającym wybór Rodziny. Pamiętaj, że ważne jest spełnienie potrzeb wskazanych przez Rodzinę jako kluczowe. Znajdziesz je w ostatniej części opisu.
4. W międzyczasie skontaktuje się z Tobą Wolontariusz lub Wolontariuszka - opiekun wybranej przez Ciebie Rodziny.
5. Gdy już skompletujesz paczkę, zapakuj ją - najlepiej w solidne kartony. Dla Rodziny to prezent - będzie jeszcze milej, gdy zapakujesz całość w ozdobny papier.
6. To już prawie koniec! Przygotowaną paczkę dostarczysz do odpowiedniego magazynu, przypisanego do wybranej przez Ciebie Rodziny. Adres i godziny otwarcia znajdziesz w wiadomości, którą otrzymasz tuż po wyborze Rodziny.
Wesprzeć konkretną rodzinę można na stronie szlachetnej paczki.
ŁN
Napisz komentarz
Komentarze