Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Śladami dziadków mieszkających w Elblągu [WIDEO]

Andrés Bustos Stargardter do Elbląga przyjechał z Chile. To jego sentymentalna podróż do rodzinnych stron. Przed II wojną światową w Elblągu mieszkali jego dziadkowie. To tu urodziła się jego matka. Jednak prawdę o losach swoich dziadków poznał dopiero po śmierci mamy, kiedy znalazł zdjęcia, dokumenty i pamiętniki z dawnych lat.
Śladami dziadków mieszkających w Elblągu [WIDEO]

[ROZMOWA]

Max Stargardter, dziadek Andrésa mieszkał w Elblągu przy ul. Królewieckiej. Przed II wojną światową zajmował się handlem skór. Prowadził sklep Goldner Adler, który znajdował się przy ul. Wodnej. Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musiał wraz z rodziną opuścić Elbląg. Aby było to możliwe, musiał oddać wszystkie swoje posiadłości Niemcom. Nowe życie wraz ze swoją rodziną rozpoczął w miejscowości Vina del Mar w Chile. 

Andrés Bustos Stargardter zebrał historię swojej rodziny, a przede wszystkim swoich dziadków w całość i napisał książkę o ich losach. Książka pt. „Max, pruski, niemiecki, ale żydowski” została napisana w języku hiszpańskim. Ma ona trafić do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, gdzie zostanie przetłumaczona na język polski. Poza tym Andrés chce przekazać elbląskiemu muzeum fotografie i dokumenty potwierdzające związek jego rodziny z Elblągiem. 

Historia Żydów w Elblągu jest mało znana. Aż do końca XVIII wieku nie mogli się w tym mieście osiedlać i bywali tu tylko podczas jarmarków. Dopiero na początku XIX wieku doszło do założenia gminy żydowskiej, urządzono cmentarz i zbudowano synagogę. Społeczność ta nigdy nie była duża, maksymalnie liczyła do 2% mieszkańców. Byli to głównie ludzie majętni lub przynajmniej dobrze sytuowani — kupcy i przemysłowcy, lekarze, rzemieślnicy. Aby zamieszkać w Elblągu, musieli wykazać się odpowiednim majątkiem. Początkowo byli dyskryminowani, nie wolno im było podejmować wielu zawodów zarezerwowanych wyłącznie dla rdzennych mieszkańców, nie wolno było też bezpośrednio zarządzać biznesem. Elblążanie nie byli im przychylni, ale też nie mieli wpływu na osiedlanie się Żydów. 

W 1844 roku do Rady Miejskiej Elbląga wybrano pierwszego obywatela wyznającego judaizm. W 1874 r. w Elblągu powstała największa w Europie fabryka cygar Loeser & Wolff. Inna żydowska rodzina – Loewenthal zbudowała i prowadziła pierwszy prawdziwy dom handlowy w mieście. Kaufhaus Loewenthal przyciągał klientów z odległych miast i regionów, po roku 1918 także z Polski.

Po wielkim kryzysie, gdy władzę przejęli naziści, w Elblągu mieszkało już tylko 367 osób pochodzenia żydowskiego. Spalenie synagogi w noc kryształową oraz represje ze strony władz zmusiły ich do opuszczenia miasta. W 1939 r. zostały zaledwie 53 osoby, wielu zginęło podczas Zagłady. Majątek Żydów został skonfiskowany i sprzedany Niemcom. Tak stało się z największą w Europie fabryką cygar i domem handlowym braci Loewenthal. Dziś jednym z eksponatów prezentowanych w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Waszyngtonie jest niemiecki film informujący o aryzacji elbląskiej fabryki cygar Loeser & Wolff. 

AP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GizmoTreść komentarza: stare dziadki na pociąg!!Data dodania komentarza: 17.05.2024, 22:25Źródło komentarza: Zderzenie na S7. Sprawcą 82-letnia kobietaAutor komentarza: BasiaTreść komentarza: No wreszcie coś dla każdegoData dodania komentarza: 17.05.2024, 21:19Źródło komentarza: Imprezy w maju i czerwcu. Co się będzie działo?Autor komentarza: Arek12@Treść komentarza: A może podajcie kto będzie treneremData dodania komentarza: 17.05.2024, 16:06Źródło komentarza: Startu liczby w SuperlidzeAutor komentarza: SIWYTreść komentarza: Dla wszystkich ludzi , którzy nie wierzą w zbieg okoliczności. doszło do pęknięcia wahacza , koło delikatnie się podwinęło i stracił stabilność i wylądował na dachu. Nie wiem jak ktoś miałby tam rozwinąć większą prędkość niż 35 na godzinę, więc to od razu można wykluczyć. Przyjrzyjcie się zdjęciom i lewemu tylnemu wahaczowi, widać, że koło jest nienaturalnie ułożone.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 13:17Źródło komentarza: Dachowanie na NowowiejskiejAutor komentarza: Ja to kumamTreść komentarza: Fizyka po elbląsku..tak strzeliło że się grawitacja wystraszyła..co się dalej stało możemy tu przeczytać,bravo dla policyiData dodania komentarza: 16.05.2024, 23:53Źródło komentarza: Dachowanie na NowowiejskiejAutor komentarza: kkkTreść komentarza: Co za bzdura, jak by jechał powoli, to nie ma prawa się przewrócić. Poza tym, co robi na pasie do jazdy w przeciwnym kierunku?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 18:36Źródło komentarza: Dachowanie na Nowowiejskiej
Reklama