Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zielona Karta – co to jest i kiedy jest potrzebna?

Planując wyjazd za granicę samochodem, musisz pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. W niektórych krajach wystarczy mieć polisę wykupioną w Polsce, ale w innych konieczne jest posiadanie dodatkowego dokumentu, który potwierdza ubezpieczenie. Co to jest Zielona Karta, kiedy jest potrzebna i jak ją wyrobić? Odpowiadamy!
  • 05.12.2023 15:46
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zielona Karta – co to jest i kiedy jest potrzebna?

Co to jest Zielona Karta?

Zielona Karta to ubezpieczenia OC, które jest wydawane  przez ubezpieczyciela na wniosek klienta. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który swoją nazwę zawdzięcza kolorowi dokumentu wydawanego do niedawna w formie papierowej. O     d 2021 roku, dzięki zmianie przepisów, obowiązuje jednak nowy format dokumentu –      jest to czarno-biały druk.

Znajdują się na nim dane ubezpieczonego, pojazdu i ubezpieczyciela oraz termin ważności polisy. Certyfikat ten jest wymagany w wybranych krajach i stanowi potwierdzenie posiadania aktualnego OC auta.

Kiedy jest potrzebna Zielona Karta?

Certyfikat jest potrzebny, gdy wyjeżdżasz samochodem do krajów, które nie należą do tzw. Porozumienia Wielostronnego     . Obejmuje on      państwa, w których wystarczy mieć polisę OC wykupioną w Polsce, aby być ubezpieczonym. Do systemu tego należą m.in.:

  • Włochy,
  • Francja ,
  • Niemcy ,
  • Serbia ,
  • Litwa ,
  • Irlandia .

Jeśli wybierasz się do państwa, które      należy do Systemu Zielonej Karty, ale nie należy do Porozumienia Wielostronnego musisz mieć przy sobie certyfikat, aby udowodnić, że posiadasz ubezpieczenie OC. W przeciwnym razie narażasz się na problemy na granicy lub dotkliwe konsekwencje finansowe, jeśli spowodujesz wypadek.

Zielona Karta jest wymagana m.in. w:

  • Albanii ,
  • Azerbejdżanie ,
  • Iranie ,
  • Mołdawii,
  • Macedonii Północnej,
  • Tunezji ,
  • Turcji .

Pełną listę krajów, które należą do systemu lub wymagają Zielonej Karty, znajdziesz na stronie Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jak uzyskać Zieloną Kartę?

Zieloną Kartę można uzyskać od swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym masz wykupione OC dla swojego pojazdu.  Z reguły certyfikat jest bezpłatny, ale niektóre towarzystwa pobierają za niego jednorazową opłatę.

Czas na wydanie Zielonej Karty nie powinien przekroczyć kilku dni roboczych, jednak lepiej złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem. Certyfikat można zamówić przez internet, telefonicznie lub osobiście w punkcie ubezpieczeniowym.

Warto wcześniej sprawdzić warunki wydawania certyfikatu w konkretnej firmie, aby uniknąć stresu i niepotrzebnych kosztów.

Co grozi za brak Zielonej Karty?

Certyfikat jest ważny tylko w niektórych krajach. Jeśli wyjeżdżasz do państwa, które nie jest objęte Systemem Zielonej Karty, musisz wykupić ubezpieczenie OC na miejscu. W przeciwnym razie narażasz się na wysokie kary finansowe, zatrzymanie prawa jazdy, konfiskatę pojazdu, a nawet karę pozbawienia wolności! Zawsze sprawdzaj, czy kraj, do którego wybierasz się samochodem, wymaga Zielonej Karty. To oszczędzi Ci wielu problemów.

Jaką ochronę zapewnia Zielona Karta?

Zielona Karta jest potwierdzeniem posiadania OC i zapewnia taki sam zakres ochrony, co polisa wykupiona w Polsce. Dzięki niej nie musisz się martwić o konsekwencje finansowe w razie kolizji albo wypadku – to ubezpieczyciel pokryje koszty usunięcia szkody oraz wypłaci zadośćuczynienie osobom pokrzywdzonym przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu w zdarzeniu drogowym.

Suma gwarancyjna      ustalona jest w granicach przepisów obowiązujących w państwie miejsca zdarzenia. Nawet jeśli jest ona niższa od sumy gwarancyjnej ustalonej w umowie ubezpieczenia, towarzystwo i tak odpowiada do wysokości sumy gwarancyjnej określonej w umowie.

Zielona Karta nie obejmuje natomiast kosztów holowania, pomocy drogowej, wynajmu samochodu zastępczego czy powrotu do kraju. Taką ochronę zapewniają inne produkty ubezpieczeniowe. To między innymi NNW, AC i Assistance. Jeśli chcesz otrzymać kompleksowe wsparcie w razie nieprzewidzianych zdarzeń, warto rozważyć rozszerzenie OC o dodatkowe ubezpieczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń pod numer telefonu 22 444 44 44 lub umów się na spotkanie z agentem współpracującym z LINK4. Możesz także skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń dostępnego na stronie https://kalkulatory.link4.pl/moto/ i oblicz swoją składkę OC/AC z domu.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

 

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie https://www.link4.pl/ubezpieczenie-zielona-karta.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama