Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ból podniebienia - przyczyny i sposoby leczenia

Jama ustna ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, wskutek czego w jej obrębie rozwijają się różne stany chorobowe. Jednym z częstych objawów, towarzyszących infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym, jest ból podniebienia. O czym jeszcze może świadczyć bolesność podniebienia? Jakie domowe sposoby skutecznie złagodzą ból i przyniosą pacjentowi ulgę?
  • 17.01.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ból podniebienia - przyczyny i sposoby leczenia

Ból podniebienia a urazy mechaniczne

Miejscowy ból podniebienia może mieć związek z urazami mechanicznymi i ranami w jamie ustnej. Błona śluzowa podniebienia ma bardzo delikatną strukturę i nietrudno ją uszkodzić. Do przerwania ciągłości skóry może dojść nawet przy zbyt energicznym szczotkowaniu zębów, spożywaniu chipsów, czy dań z ośćmi. Kolczyk w języku (tzw. piercing) również może powodować rany i bóle podniebienia.

Ból podniebienia a afty

Liczne afty w jamie ustnej stanowią kolejny czynnik sprawczy bólu podniebienia. Mimo niewielkich rozmiarów, nadżerki potrafią wywoływać silne dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas picia i spożywania pokarmów (afty często umiejscowione są również na wewnętrznej stronie policzków). Do ich pojawienia się przyczynia się długotrwały stres, uboga w składniki odżywcze dieta oraz niedostateczna higiena jamy ustnej. Co jeszcze wywołuje ból podniebienia?

Ból podniebienia a zatoki

Zapalenie zatok u dzieci i dorosłych także może powodować pulsujący ból podniebienia. Szczególnie, jeśli pacjent obserwuje u siebie inne, typowe dla tej jednostki chorobowej objawy, takie jak silny ból głowy, ropna wydzielina i nieżyt nosa, nieprzyjemny zapach z ust, gorączka czy kaszel. Jakie są inne czynniki etiologiczne bólu podniebienia?

Ból podniebienia a oparzenia

Dotkliwy ból podniebienia może też mieć związek z poparzeniem jamy ustnej, co zdarza się, gdy zbyt pospiesznie spożywamy gorące potrawy lub napoje (świeżo zaparzoną kawę czy herbatę). Przyczyną oparzeń i bólu podniebienia mogą być też substancje chemiczne, które wskutek naszej nieuwagi dostały się do jamy ustnej – w takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza!

Ból podniebienia a infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze

Podniebienie boli również przy stanach zapalnych jamy ustnej o podłożu:

  • bakteryjnym (paciorkowce wywołują zapalenie gardła, którego jednym z objawów może być ból podniebienia),
  • wirusowym (opryszczka na podniebieniu spowodowana Herpes simplex virus lub Cytomegalovirus także może objawiać się niewielkim bólem podniebienia),
  • grzybiczym (zaczerwienie, pieczenie i bolesność czasami wywołuje kandydoza – grzybica jamy ustnej, której powodem jest najczęściej drożdżak Candida albicans).
     

Jak leczyć ból podniebienia?

Skuteczna terapia lecznicza bólu podniebienia ma związek z właściwym rozpoznaniem źródła tej nieprzyjemnej dolegliwości. Tylko postawienie diagnozy umożliwia efektywną eliminację symptomu (podjęcie leczenia przyczynowego lub objawowego). W początkowym okresie warto spróbować złagodzić ból podniebienia tradycyjnymi, domowymi metodami, a jeśli nie przyniosą pożądanych efektów – skorzystać z pomocy lekarza medycyny rodzinnej.

Domowe sposoby na ból podniebienia

Jak pozbyć się bólu podniebienia w naturalny sposób? Skutecznym rozwiązaniem mogą być płukanki jamy ustnej z solą morską, która ma działania ściągające, odkażające i bakteriobójcze. Produktem, który może przynieść ukojenie, jest też miód. Inna popularna metoda znana od pokoleń to napój z nasion siemienia lnianego (ma działanie nawilżające), które można stosować również u dzieci. Wystarczy zalać 2 łyżki nasion szklanką gorącej wodą i po 10-15 minutach wypić napar.

Podsumowując, ból podniebienia może mieć bardzo zróżnicowaną etiologię. Na pewno nie można lekceważyć tego objawu, szczególnie jeśli się nasila lub występuje wraz z innymi symptomami.

Artykuł Partnera