Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Przekształcić działalność w spółkę czy kupić gotową spółkę?

Aby osiągnąć korzyści podatkowe, ograniczyć odpowiedzialność wspólników i zwiększyć szanse na rozwój biznesu przedsiębiorcy coraz częściej zamieniają jednoosobową działalność gospodarczą na spółkę z o.o. Dziś wyjaśnimy, czy lepiej przekształcić działalność w spółkę, czy kupić gotowy, zarejestrowany wcześniej podmiot.
  • 25.10.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Przekształcić działalność w spółkę czy kupić gotową spółkę?

Prowadzenie spółki z o.o. niesie za sobą szereg korzyści. Jedną z najważniejszych jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników jedynie do kwoty wniesionego do spółki kapitału. Jeśli spółka popadnie w długi, udziałowcy ochronią osobisty majątek. Zwłaszcza w przypadku niektórych branż i po osiągnięciu pewnego stopnia obrotów ma to kluczowe znaczenie. Kolejnym walorem takiej formy prawnej jest brak konieczności odprowadzania składek ZUS (wyjątkiem jest jednoosobowa spółka z o.o.). Biorąc pod uwagę planowane przez rząd podwyżki wynagrodzeń, dla wielu przedsiębiorców ten argument staje się naprawdę ważny.

Prowadzenie spółki niesie za sobą także prestiż, zwiększa szanse na rozwój i zapewnia szersze możliwości optymalizacji podatkowej.

Przekształcić czy kupić?

Przedsiębiorca, który chce zmienić formę prawną firmy, może dokonać tego na kilka sposobów. Najpopularniejsze to przekształcenie działalności w spółkę lub zamknięcie (albo zawieszenie) działalności i kupno gotowego, uprzednio zarejestrowanego podmiotu. Jakie są wady i zalety każdego z nich?

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę

  • Zgodnie z zapisami Kodeksu spółek handlowych przedsiębiorca może przekształcić jednoosobową działalności gospodarczą w spółkę kapitałową, czyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, będziesz miał prawo do kontynuacji praw i obowiązków przysługujących Ci do tej pory, jako właścicielowi działalności (sukcesja prawna przewidziana w art. 5842 kodeksu spółek handlowych).
  • W momencie przekształcenia działalności w spółkę, nowy podmiot staje się odpowiedzialny za swoje zobowiązania. Pamiętaj jednak, że Ty, jako osoba fizyczna będziesz odpowiedzialny solidarnie ze spółką za zobowiązania powstałe przez okres trzech lat przed momentem przekształcenia. Po upływie tego czasu spółka przejmie za nie pełną odpowiedzialność.
  • Sam proces przekształcania działalności gospodarczej w spółkę jest żmudny, długotrwały, a w dodatku generuje dodatkowe koszty. Decydując się na przekształcenie, będziesz musiał pokryć koszty przygotowanie bilansu i sprawozdania finansowego, taks notarialnych, opłat sądowych towarzyszących rejestracji spółki czy wynagrodzenia dla biegłego rewidenta.
  • Wybór takiego rozwiązania powinien być więc podyktowany specyficznymi potrzebami przedsiębiorcy (np. koniecznością kontynuacji praw i obowiązków działalności gospodarczej).

Kupno gotowej spółki

Alternatywą dla przekształcenia jest zawieszenie (lub zamknięcie działalności) i kupno gotowej spółki. Gotowe spółki to zarejestrowane uprzednio podmioty, posiadające umowę spółki, numery NIP i REGON oraz zarejestrowane do podatku VAT / VAT-UE.

Kupując spółkę, rozpoczniesz działalność z dnia na dzień, bez konieczności oczekiwania na rejestrację w KRS, wpis do rejestru VAT czy sfinalizowanie procedury przekształcenia. W dodatku zupełnie od zera, z czystą kartą. Spółka z o.o. jest bowiem niezależnym od swoich udziałowców podmiotem i w takim przypadku, nie będzie kontynuacją jednoosobowej działalności.

Zakup gotowej spółki okaże się korzystny dla przedsiębiorców, którzy:

  • zmagają się z kłopotami finansowymi i chcą ochronić osobisty majątek,
  • chcą rozpocząć nowy biznes, o zupełnie innym profilu i odmiennych czynnikach ryzyka,
  • chcą rozpocząć działalność z dnia na dzień, bez konieczności oczekiwania na sfinalizowanie procesu przekształcenia.

 

Materiał Partnera