Użyteczne AC dla kierowców z Elbląga. Jak znaleźć najtańsze?

 • 11.10.2019, 13:00
 • Grupa Tipmedia
Użyteczne AC dla kierowców z Elbląga. Jak znaleźć najtańsze?
Dobre Autocasco powinno być nie tylko tanie, ale przede wszystkim użyteczne. Jak znaleźć to, które zapewni optymalną ochronę, nie obciążając przy tym portfela? Podpowiadamy.

Kilka tygodni temu, Andrzej 41-letni mieszkaniec Elbląga spowodował niegroźną kolizję.

Choć nikomu nic się nie stało, jego auto zostało poważnie uszkodzone. Mimo że mężczyzna miał AC, za naprawę swojego auta musiał zapłacić sam. Ubezpieczyciel odmówił bowiem wypłaty świadczenia. Dlaczego? Jak się okazało, niedrogie AC Andrzeja zapewniało wypłatę odszkodowania wyłącznie po kradzieży i szkodzie całkowitej. Zakres ubezpieczenia nie obejmował częściowych szkód wypadkowych.

Takie realia to przykra codzienność polskich kierowców. Wybierane przypadkowo Autocasco często okazują się zupełnie bezużyteczne, a wydane na nie pieniądze — wyrzucone w błoto. Jak znaleźć AC, które zapewni optymalną ochronę, nie obciążając przy tym portfela?

Czym jest Autocasco?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które rekompensuje kierowcom straty finansowe, powstałe z tytułu utraty lub uszkodzenia pojazdu, np. na skutek działania, żywiołów, czynników atmosferycznych czy osób trzecich. Jego zakres zależy od konkretnego towarzystwa i wybranego wariantu.

 • Autocasco w formule all risk zapewnia najszerszą ochronę ubezpieczeniową. Chroni od wszystkich ryzyk, które nie zostały ujęte w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Takie ubezpieczenia są najdroższe na rynku. Ich zakup jest szczególnie polecany właścicielom nowych samochodów oraz tych o wysokiej wartości rynkowej.
 • Tradycyjne AC chronią jedynie od konkretnych, wskazanych przez ubezpieczyciela ryzyk, np. kradzieży, wypadku czy pożaru. Pamiętaj — jeśli kupisz ubezpieczenie od kradzieży i pożaru, nie otrzymasz odszkodowania po wypadku. AC wypadkowe nie zapewni świadczenia po kradzieży.
 • Najtańsze warianty — Minicasco gwarantują jedynie podstawowe świadczenia. Po AC w wariancie mini sięgają przede wszystkim kierowcy, szukający konkretnej ochrony w atrakcyjnej cenie.

Wybór AC a cena

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne mają opinię drogich. Często zdarza się więc, że kierowcy sięgają po najtańsze AC, jakie znajdą. Chcąc oszczędzić, wybierają tanie wersje mini lub tradycyjne, lecz bardzo wąskie warianty. Jak nietrudno zgadnąć, skutki takiej decyzji często bywają przykrą niespodzianką. Nie oznacza to jednak, że lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po najdroższe ubezpieczenie. Nie ma sensu przecież płacić za ochronę, której nie potrzebujesz.

Zanim wybierzesz przypadkowe ubezpieczenie, zastanów się, na jakich świadczeniach najbardziej Ci zależy.

 • Chcesz, by ubezpieczyciel naprawił Twoje auto, nawet jeśli to Ty spowodujesz wypadek?
 • Zależy Ci na odszkodowaniu po kradzieży i szkodzie całkowitej?
 • Chcesz objąć ochroną wyposażenie dodatkowe i szyby?
 • Jesteś w stanie zapłacić więcej za kompleksową ochronę od wszystkich ryzyk?

Znając swoje potrzeby, znajdziesz ubezpieczenie, które precyzyjnie na nie odpowie.

Tanie AC dzięki porównywarce

Skutecznym sposobem na znalezienie taniego AC o optymalnym zakresie jest porównanie dostępnych na rynku ofert. Aby zrobić to szybko, precyzyjnie i bardzo wygodnie, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Mubi. Dobre i tanie ubezpieczenie AC na Mubi to skuteczny sposób na oszczędność czasu i pieniędzy.

Struktura Mubi do złudzenia przypomina struktury kalkulatorów ubezpieczeniowych dostępnych na stronach poszczególnych towarzystw. Po wypełnieniu krótkiego formularza porównywarka przedstawi Ci nie jedną, ale aż kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji. Oprócz stawek każda z nich uwzględnia informacje na temat zakresu, świadczeń dodatkowych (np. assistance czy NNW) i parametrów ubezpieczenia. To właśnie one często decydują o kwocie odszkodowania czy realnej użyteczności AC.

Jak wybrać użyteczne AC — ważne parametry ubezpieczenia

Aby Autocasco okazało się naprawdę użyteczne, zwróć uwagę na:

 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wyłączenia odpowiedzialności to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za szkodę i nie wypłaci odszkodowania. Zwłaszcza w przypadku tanich polis, ich lista może być wydłużona;
 • udział własny w szkodzie. Udział własny to określona procentowo (rzadziej kwotowo) wartość, która wskazuje, jaką część wartości szkody pokryjesz z własnej kieszeni. Kupując AC z wysokim udziałem własnym, obniżysz jednak nie tylko składkę, ale również kwotę odszkodowania. Jeśli udział własny wynosi 20%, a ubezpieczyciel wycenił szkodę na 4000 zł, do Twojej kieszeni trafi tylko 3200 zł;
 • wartość franszyzy integralnej. Franszyza integralna określa minimalną wartość szkody, za jaką odpowie ubezpieczyciel. Jeśli wartość franszyzy wynosi 500 zł, ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia za szkody o niższej wartości;
 • sposób kalkulacji sumy ubezpieczenia. Większość towarzystw umożliwia wybór pomiędzy stałą a zmienną sumą ubezpieczenia. Jeśli wybierzesz AC z sumą stałą, podstawą wyliczenia kwoty odszkodowania będzie wartość auta z dnia zawarcia umowy. W przypadku sumy zmiennej — z dnia szkody. Zwłaszcza w przypadku aut, które szybko tracą na wartości, warto rozważyć pierwszą opcję;
 • wariant likwidacji szkody. Kwestią wyboru pozostaje także wariant likwidacji szkody. Wybierając kosztorys, ubezpieczyciel przeleje odszkodowanie na Twoje konto. Wybierając wariant serwisowy, rozliczy się bezpośrednio z warsztatem.

Dobre Autocasco powinno zapewniać optymalną ochronę, nie obciążając portfela. Tylko wtedy okaże się naprawdę użyteczne. Aby szybko i wygodnie znaleźć takie ubezpieczenie, skorzystaj z porównywarki Mubi. Dzięki niej zaoszczędzić czas i pieniądze. Unikniesz także nieprzyjemnych niespodzianek i niepotrzebnego stresu.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: