Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ubezpieczenie domu letniskowego - ranking najlepszych ofert

Ubezpieczenie domku letniskowego to bardzo przydatne i praktyczne zabezpieczenie finansowe. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują odrębną polisę dla tej nieruchomości, inne zaś traktują tę ochronę jako rozszerzenie ubezpieczenia nieruchomości głównej.
  • 14.02.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie domu letniskowego - ranking najlepszych ofert

 

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie jest proponowane klientowi, zakres ochrony jest bardzo zróżnicowany. Warto zerknąć, czego można się spodziewać, by wybrać najlepszą dla siebie polisę.

 

Ubezpieczenie domku letniskowego

 

Ubezpieczenie domku letniskowego może być dostępne w dwóch formach. Jest to polisa samodzielna lub rozszerzenie ubezpieczenia domu lub mieszkania, w którym ubezpieczony przebywa na co dzień.

 

Polisa różni się jednak nie tylko tym, w jaki sposób jest oferowana klientowi, ale również pod względem zakresu ochrony i ryzyk, za które odpowiedzialność bierze firma ubezpieczeniowa. Różnice leżą również w zakresie ceny, ale jest to sprawa drugorzędna. Najważniejsze jest bowiem odpowiednie dopasowanie zakresu ochrony, bo tylko wówczas ubezpieczenie będzie przydatne i rzeczywiście zadziała. Cena za tak dopasowane ubezpieczenie domu letniskowego z www.ubezpieczeniaonline.pl powinna być drugorzędną kwestią.

 

Przed ostatecznym wybraniem ubezpieczenia domku letniskowego należy się dokładnie zapoznać z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Można tam znaleźć szczegóły kupowanej ochrony, co można nią objąć, jakie zdarzenia znajdują się w odpowiedzialności towarzystwa oraz jakie zdarzenia tej odpowiedzialności nie podlegają (wyłączenia).

 

Na co zwracać uwagę kupując ubezpieczenie?

 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na definicję samego domku letniskowego. W tym zakresie występują bowiem spore różnice i rozbieżności. Podczas zawierania umowy ubezpieczenia, to po stronie ubezpieczającego znajduje się konieczność i obowiązek zapoznania się z dokumentami. Jeżeli tego nie zrobi i zawrze umowę, a okaże się, że jego budynek nie leży w granicach definicji wybranego towarzystwa, to tak naprawdę wyłącznie straci pieniądze, a nic nie zyska, bo firma i tak nie wypłaci odszkodowania.

 

Żeby więc sobie samemu nie zaszkodzić, warto dokładnie czytać dokumenty ubezpieczeniowe.

 

Dla niektórych firm ubezpieczeniowych, domkiem letniskowym nie jest budynek, który nie ma fundamentów. Jeżeli więc posiadana nieruchomość jest tego typu, polisy trzeba poszukać gdzieś indziej. Dla innych firm, ochronie ubezpieczeniowej nie może podlegać budynek postawiony na terenie ogródków działkowych, a wyłącznie na prywatnej działce. Wydaje się, że są to zaledwie szczegóły, ale decydują one o tym, czy w razie zdarzenia dojdzie do wypłaty odszkodowania, czy nie.

 

Gdzie można kupić najlepszą polisę ubezpieczeniową?

 

Przeglądając oferty ubezpieczeniowe oferowane dla domków letniskowych np. ubezpieczenie nieruchomości z www.ubezpieczeniaonline.pl bardzo szybko można zauważyć, że najlepszą ofertę mają trzy towarzystwa ubezpieczeniowe. Są to: Ergo Hestia, Uniqa i PZU.

 

Podczas porównywania pod uwagę były brane bardzo różnorodne parametry każdej polisy. Na tej podstawie, wspomniane trzy wyróżniły się znacząco. A jakie są ich atuty? Poniżej znajduje się analiza.

 

Polisa na domek letniskowy w Ergo Hestia

 

Ubezpieczenie domku letniskowego oferowane przez Ergo Hestia cechuje się bardzo dużą tolerancją w zakresie tego, co jest domkiem letniskowym, a co nim nie jest. I tak, w ramach oferowanej ochrony, polisa może być wykupiona dla domku znajdującego się zarówno na terenie prywatnym, jak i na terenie ogródka działkowego, a ponadto, dom ten nie musi mieć fundamentów. To dość charakterystyczne rozwiązanie właśnie przy dokach na działkach, ale nie tylko. Nowoczesne metody budowania tego rodzaju nieruchomości powodują, że z fundamentów rezygnuje się coraz częściej.

 

Na uwagę zasługuje również zakres oferowanej ochrony, który jest tutaj bardzo szeroki. Cena natomiast, zależna jest od wspomnianego zakresu i wybranej sumy ubezpieczenia, ale nie jest zależna od materiału, z którego domek został wybudowany. Bardzo często domy drewniane powodują wzrost składki.

 

Polisa na domek letniskowy w Uniqua

 

Polisa w Uniqua cechuje się kilkoma punktami wspólnymi ze wcześniej omówionym produktem. Chodzi mianowicie o definicję domku letniskowego. Tu również może to być budynek bez fundamentów i znajdujący się na terenie ogródków działkowych. To ważne z uwagi na to, że coraz częściej ogródki działkowe traktowane są jako swego rodzaju alternatywa dla prywatnej działki gdzieś poza miastem. Są tańsze w utrzymaniu i mają zapewnioną najważniejszą instalację. Co za tym idzie, są tańsze, a postawienie tam domku jest łatwiejsze.

 

Uniqua oferuje szeroki zakres ochrony za stosunkowo korzystną cenę. Jest to więc ubezpieczenie, które zdecydowanie warto rozważyć.

 

Polisa na domek letniskowy w PZU

 

Na tle innych produktów korzystnie wypada również polisa w PZU. Domek ubezpieczany jest według wartości nowej – odszkodowanie może więc być dość wysokie. Uwzględniane zaś są również szkody wyrządzane przez zwierzęta, co nie jest standardem w tego rodzaju produktach.

 

Domek letniskowy może być ubezpieczony w ramach odrębnej polisy ubezpieczeniowej.

 

Przed podpisaniem umowy zawsze trzeba spojrzeć na jej zakres, ryzyka i wyłączenia odpowiedzialności. Wszystkie te elementy wpływają na ostateczny kształt ubezpieczenia i sprawiają, że ubezpieczony może lub nie może czuć się całkowicie bezpiecznie. Oczywiście, wybierać należy taką polisę, która gwarantuje poczucie bezpieczeństwa.

--- Artykuł sponsorowany ---