Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ubezpieczenie małego auta dostawczego – co wybrać?

Na koszt utrzymania firmowej floty samochodowej składa się kilka elementów. To nie tylko wydatki na paliwo, przeglądy i naprawy, ale również na ubezpieczenie. Nie da się ukryć, iż są to spore sumy. Wiele firm posiada na wyposażeniu małe auta dostawcze – jak w tym przypadku przedstawia się kwestia zakupu obowiązkowej polisy?
  • 23.01.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie małego auta dostawczego – co wybrać?
Na koszt utrzymania firmowej floty samochodowej składa się kilka elementów. To nie tylko wydatki na paliwo, przeglądy i naprawy, ale również na ubezpieczenie. Nie da się ukryć, iż są to spore sumy. Wiele firm posiada na wyposażeniu małe auta dostawcze – jak w tym przypadku przedstawia się kwestia zakupu obowiązkowej polisy?

Małe samochody dostawcze do 3,5 tony DMC (dopuszczalnej masy całkowitej) są praktyczne i funkcjonalne, jednak gdy przychodzi do opłacenia ubezpieczenia, przedsiębiorcy niejednokrotnie załamują ręce. Nie ma się co dziwić, ponieważ stawki są wysokie – na przestrzeni ostatnich paru lat polisy OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) mocno podrożały. Osoby prowadzące działalność gospodarczą odczuły te podwyżki bardziej niż indywidualni kierowcy, ponieważ wysokość składek dla firm jest nieco inaczej szacowana – niestety, na niekorzyść dla zainteresowanych tematem.

Ubezpieczenie małego samochodu dostawczego – jaki to koszt?

Za polisę OC dla małego samochodu dostawczego właściciel firmy zapłaci więcej aniżeli za ubezpieczenie auta osobowego. Rozpiętość w zakresie cen jest spora – ostateczna wysokość składki jest uzależniona od wielu czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają m.in. wiek, markę i model pojazdu, pojemność silnika, rodzaj paliwa, miejsce rejestracji, aktualny i przewidywany roczny przebieg oraz szereg innych przesłanek. Na ich podstawie szacowane jest ryzyko ubezpieczeniowe – czyli ryzyko wystąpienia pewnych zdarzeń, których skutki powodują straty. Przeciętna cena polisy OC dla małego samochodu dostawczego mieści się w przedziale od 800 do 1200 zł – jak więc widać, nie jest to niska kwota, a zdarza się, że jest jeszcze wyższa. Stąd też często pojawia się pytanie: czy przedsiębiorcy za OC dla małych auto dostawczych muszą aż tyle płacić?

Jaką polisę dla małego auta dostawczego wybrać?

Przy wyborze polisy OC dla samochodu dostawczego do 3,5 tony DMC należy patrzeć w pierwszej kolejności na cenę. Zakres ochrony ubezpieczeniowej i sumy gwarantowane są narzucone odgórnymi przepisami, w związku z czym we wszystkich towarzystwach są one jednakowe. W przeciwieństwie do dobrowolnej polisy assistance (AC) poszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej z tytułu OC nie wchodzi w rachubę. Poza tym z ubezpieczenia OC wypłacane są rekompensaty za szkody wyrządzone przez właściciela polisy osobom trzecim – sam właściciel nie dostaje tych pieniędzy. Niezmienne warunki to kluczowy aspekt przemawiający za tym, aby wybrać jak najtańsze OC. Jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta – za pomocą internetowej porównywarki. Tego typu narzędzia mają na bieżąco aktualizowane bazy, co pozwala na uzyskanie informacji o najnowszych ofertach na rynku.

Znalezienie polisy OC dla małego samochodu dostawczego w atrakcyjnej cenie nie jest co prawda proste, ale nie niemożliwe. Przykładem dobrej propozycji jest ubezpieczenie dostępne na stronie https://www.insurancefactory.co.uk/van-insurance.

Czy da się obniżyć cenę polisy?

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby płacić mniej za OC dla małych samochodów dostawczych, powinni mieć na względzie parę istotnych kwestii. Pierwsza i najważniejsza sprawa – towarzystwa ubezpieczeniowe honorują bezszkodową jazdę, więc każdy kolejny bezszkodowy rok oznacza zniżki w ubezpieczeniu. Po drugie – warto rozglądać się za promocjami. Niejednokrotnie ubezpieczyciele oferują niższe składki, jeżeli ubezpieczany jest więcej niż jeden samochód. Po trzecie – znakomitym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zakup pakietu, np. OC i AC. AC, choć nie jest obowiązkowe, bez wątpienia się przyda – zwłaszcza gdy pojazd jest zarejestrowany na firmę. Warto przypomnieć, że zakup ubezpieczenia można zaliczyć na poczet kosztów firmy. I wreszcie po czwarte – porównywanie ofert online. Mija się z celem przywiązywanie się do jednego ubezpieczyciela – lepiej sprawdzić, co inni mają do zaproponowania. Do rzadkości nie należą np. zniżki dla nowych klientów, a ponadto za zakup ubezpieczenia za pośrednictwem internetu ubezpieczyciele zazwyczaj udzielają dodatkowych rabatów.

Pojawiają się przy tej sposobności jeszcze i inne sprawy, np. decydując się na kupno używanych aut dostawczych, należy mieć baczenie na to, aby nie były zbyt stare – w takiej sytuacji może się pojawić kłopot ze znalezieniem sensownej pod względem cenowym polisy.

Dobre OC to tanie OC!

W Polsce przedsiębiorcy łatwego życia nie mają. Prowadzenie nawet jednoosobowej działalności gospodarczej niejednokrotnie oznacza konieczność angażowania niemałych środków – szczególnie przy wysokich kosztach uzyskania przychodu. Warto zatem szukać rozwiązań pozwalających obniżyć wydatki – zakup taniego OC jest właśnie taką metodą. Korzystna cenowo polisa to oszczędność przynajmniej kilkuset złotych w ciągu roku – w zależności od tego, ile małych samochodów dostawczych znajduje się na wyposażeniu firmy. Kupując OC, trzeba zapoznać się z warunkami polisy, niemniej najistotniejsze jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia – w przeciwnym razie grożą kary.

--- Artykuł sponsorowany ---