Sprzedajesz auto? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić

  • 22.11.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Sprzedajesz auto? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić
Sprzedaż auta to dla większości osób dosyć emocjonalne wydarzenie, które może sprawiać, że najważniejsze aspekty formalne umkną z głowy. W tym tekście poznasz najważniejsze obowiązki, które czekają na Ciebie jako na sprzedającego pojazd mechaniczny.

Jakie formalności czekają na sprzedawcę samochodu?

Poniżej opisaliśmy wszystkie obowiązki, jakie ciążą na osobie, która sprzedaje samochód. Zapoznaj się z nimi i nie przegap niczego przy zbywaniu własnego pojazdu.

Poinformowanie ubezpieczyciela

Sprzedaż auta jest również bardzo istotną wiadomością dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Towarzystwo powinno szybko dowiedzieć się o zbyciu pojazdy by:

  • nie przedłużyć automatycznie polisy,

  • przenieść obowiązek opłaty kolejnej raty na nowego właściciela pojazdu,

  • przypisać ewentualną szkodę komunikacyjną do nowego właściciela.

Na zapominalskich nie czekają żadne poważne konsekwencje, ale musisz wiedzieć, że brak przekazania informacji o sprzedaży skutkuje automatycznym przedłużeniem polisy i pojawieniem się nowego obowiązku opłaty składki. Oczywiście wszystko można odkręcić, ale zajmie Ci to cenny czas.

Możesz poinformować ubezpieczyciela poprzez samodzielnie sporządzone pismo, w którym podasz swoje dane osobowe oraz numer polisy. Coraz częściej też wzór takiego dokumentu znajduje się na stronach towarzystw ubezpieczeniowych. Dokument powinien być dostarczony tradycyjną pocztą, poprzez e-mail lub konto online na stronie internetowej ubezpieczyciela. To od Ciebie zależy, z jakiej formy skorzystasz Dowiedz się więcej na temat sprzedaży auta a OC i zwrocie składki.

Poinformowanie wydziały komunikacji o sprzedaży

Zgodnie z ustawy Prawo o ruchu drogowym na poinformowanie wydziału komunikacji o fakcie sprzedaży pojazdu masz 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Nie warto jednak zwlekać z dokonaniem tej czynności, ponieważ w momencie, gdy po zawarciu umowy nowy właściciel spowoduje wypadek lub trzyma mandat, to Ty otrzymasz wezwanie do zapłaty.

Do niedawna za brak informacji o sprzedaży nie czekały żadne konsekwencje, ale jakiś czas temu wszystko diametralnie się zmieniło. Dzisiaj za brak przekazania informacji do wydziału komunikacji musisz liczyć się z grzywną w wysokości od 200 zł do 1000 zł.

Sama procedura poinformowania urzędu jest bardzo prosta. Wystarczy, że wypełnisz specjalny formularz dostępny fizycznie w wydziałach komunikacji lub na stronach WWW. Następnie dokument powinien zostać wysłany pocztą lub przekazany osobiście do jednego z urzędów. Jeśli masz profil zaufany, możesz również przekazać dokument cyfrowo.

Nie zapomnij o umowie kupna- sprzedaży

Jako strona sprzedająca powinieneś zadbać o stworzenie poprawnej i zgodnej z prawem umowy kupna-sprzedaży. To bowiem ona będzie stanowić dowód przeprowadzenia transakcji w razie jakichkolwiek problemów. Gotowy dokument znajdziesz np. w tutaj https://najtaniejuagenta.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pobierz-wzor-pdf-doc/, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś sporządził umowę własnoręcznie.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: