Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Sposoby na czyste powietrze w mieszkaniu

Mając świadomość, jak poważne konsekwencje niesie za sobą oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, staramy się przedsięwziąć działania mające na celu eliminację szkodliwych związków z otoczenia.
  • 16.09.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Sposoby na czyste powietrze w mieszkaniu

 

Jako jednostka nie jesteśmy w stanie działać globalnie i w znaczący sposób poprawić jakość powietrza na dworze. Do tego potrzeba kompleksowych i długofalowych projektów, w które powinny być zaangażowane całe społeczeństwa. Mamy natomiast wpływ na to, jaki mikroklimat i powietrze jest w naszym domu. Co możemy zrobić, aby oddychało nam się lepiej, a domownicy byli zdrowsi?

Codzienne wietrzenie pomieszczeń

Pierwszym sposobem, o jakim myślimy, kiedy chcemy wpuścić do domu świeże powietrze, jest wietrzenie. Powinniśmy każde pomieszczenie wietrzyć przez co najmniej kilkanaście minut każdego dnia. To wystarczy. Problem może pojawić się zimą, kiedy to za oknem jest smog. Wtedy niekoniecznie częste otwieranie okna wyjdzie na dobre. Na szczęście i z tym możemy coś zrobić, ale o tym za chwilę.

Rośliny – naturalne filtry

Drugim sposobem jest inwestycja w rośliny. Otaczanie się zielenią ma wiele korzyści, a jedną z nich jest to, że rośliny są w stanie oczyścić powietrze z zanieczyszczeń. Niektóre gatunki są w tym prawdziwymi specjalistami. Przykładem jest dracena, skrzydłokwiat, paproć albo bluszcz pospolity. Jeśli chcemy cieszyć się świeżym powietrzem, zadbajmy, by rośliny były w każdym pomieszczeniu.

Kontrola wilgotności

Duży wpływ na to, jaki w domu panuje mikroklimat, ma poziom wilgotności. Jeżeli jest za niski, z czym mamy do czynienia zwłaszcza w sezonie grzewczym, to podrażniają się nasze błony śluzowe i możemy łatwiej łapać infekcje. Natomiast zbyt wysoki poziom wilgotności stwarza idealne warunki dla rozwoju pleśni i grzybów, a wirujące w powietrzu zarodniki bardzo szkodzą naszemu zdrowiu. Zatem jeżeli zdiagnozujemy nadmiar wilgoci, poszukajmy przyczyny i ją wyeliminujmy, z kolei przy suchym powietrzu myślmy o nawilżaczu.

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze są jednymi z urządzeń, które cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. W przypadku modeli dobrej klasy mamy do czynienia ze sprzętem, który filtruje powietrze na wielu płaszczyznach. Oczyszczacze pochłaniają duże cząsteczki, jak sierść i okruchy, eliminują lotne związki organiczne, alergeny, pyły zawieszone PM 2.5. i PM 10, drobnoustroje. Powietrze, które trafia do oczyszczacza, przechodzi przez kolejne filtry, które zatrzymują cząsteczki o pewnej wielkości. Kiedy już przejdzie przez wszystkie filtry, zassane powietrze znów trafia do pomieszczenia, a my możemy oddychać świeżym powietrzem bez żadnych zanieczyszczeń.

Klimatyzacja

Pomocna może być także klimatyzacja. Jednak w jej przypadku najlepiej zdecydować się na zakup na etapie budowy domu albo przy większym remoncie, bo wymaga większego zakresu prac. Poza tym trzeba się liczyć z tym, że jest to spory wydatek, a instalację trzeba odgrzybiać. Zaletą klimatyzacji jest to, że z jednej strony pozwala na regulację temperatury w domu, z drugiej jest odpowiedzialna za wentylację, a tym samym eliminację zanieczyszczeń.

Więcej informacji znajdziesz na https://zdrovi.pl/

Materiał zewnętrzny