Chroń PESEL - na czym polega ta usługa i kiedy warto z niej skorzystać?

  • 09.06.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Chroń PESEL - na czym polega ta usługa i kiedy warto z niej skorzystać?
Zaciągnięcie pożyczki bądź kredytu na cudze dane to wciąż jedno z realnych zagrożeń, których należy się wystrzegać. Jednym ze sposobów na to jest skorzystanie z usługi Chroń PESEL – jeżeli chcesz wiedzieć, jak ona działa i kiedy warto się nią posłużyć, zapoznaj się z poniższym artykułem.

 

Dlaczego należy chronić dane osobowe?

Spośród wszystkich prywatnych danych kluczowe znaczenie w wielu procedurach odgrywa PESEL. Numer ten jest wykorzystywany w różnych celach, m.in. z myślą o zaciąganiu kredytów i pożyczek w bankach oraz firmach parabankowych. Niestety zdają sobie z tego sprawę również złodzieje, którzy różnymi metodami i kanałami najpierw wykradają numer PESEL, a następnie pożyczają środki na danego jego właściciela. W rezultacie bank lub firma pożyczkowa ofiarowują pieniądze przestępcy, a spłatą i postępowaniem egzekucyjnym obciążają osobę, która padła jego ofiarą. Aby zabezpieczyć się przed podobnym scenariuszem, wprowadzono usługę Chroń PESEL.

Rozwiązania jest dystrybuowane i rozwijane przez jeden ze podmiotów tworzących spółkę Krajowy Rejestr Długów, która jest pierwszym w Polsce biurem informacji gospodarczej. Na czym ona polega? Dzięki niej klient uzyskuje możliwość otrzymywania powiadomień, gdy dowolna instytucja finansowa wyśle zapytanie o historię zadłużenia do Krajowego Rejestru Długów. To bardzo istotna informacja, ponieważ jeżeli jej adresat nie składał żadnych wniosków o finansowanie, może świadczyć o próbie wyłudzenia pożyczki lub kredytu.

Skorzystanie z usługi Chroń PESEL sprawia, że klient natychmiast dowiaduje się o próbie wyłudzenia, w związku z czym może podjąć skuteczne działania zaradcze, jeszcze zanim przestępca przejdzie weryfikację i otrzyma nienależne mu pieniędzy, których spłata przypadnie właścicielowi prawdziwych danych. Wystarczy bowiem skontaktować się z instytucją, do której spłynął wniosek, żeby wyjaśnić sytuację. Przykładowo, większość firm oferujących pożyczki w serwisie https://sowafinansowa.pl/pozyczki-online/ używa właśnie KRD w celu weryfikacji historii zadłużenia klienta, więc dzięki Chroń PESEL złożenie wniosku nie umknie właścicielowi danego numeru PESEL.

Usługa Chroń PESEL w praktyce

W celu skorzystania z usługi Chroń PESEL należy założyć konto na stronie internetowej, a następnie opłacić jeden z dwóch wybranych pakietów. Cena wynosi 59,90 zł w wersji miesięcznej bądź 175 zł lub 380 zł rocznie w zależności od wybranego rodzaju usługi. Po jej uruchomieniu użytkownik otrzymuje informację w formie wiadomości SMS lub e-mail za każdym razem, gdy dowolna instytucja finansowa złoży zapytanie o historię kredytową w bazie KRD. Takie zapytania składa m.in. większość firm notowanych w rankingu pożyczek dla 18-latków, który można znaleźć pod adresem https://sowafinansowa.pl/ranking-chwilowek-od-18-lat/.

Na powiadomieniach usługi dostępne w ramach Chroń PESEL się jednak nie kończą, ponieważ poza tym obejmują m.in. asystę prawną, która polega na fachowym wsparciu adwokata w razie próby wyłudzenia pożyczki bądź kredytu. Czy warto skorzystać z tego rodzaju usługi? Decyzja zawsze ma indywidualny charakter, jednak przy jej podejmowaniu należy wziąć pod uwagę, że co roku banki i instytucje finansowe wykrywają nawet 7000 prób wyłudzenia danych. Dzięki Chroń PESEL można im skutecznie przeciwdziałać, lecz trzeba pamiętać także o potencjalnych wadach tej usługi.

Po pierwsze, Chroń PESEL samo w sobie nie udaremnia próby wyłudzenia, lecz informuje o jej podjęciu – reszta należy do klienta. Po drugie, koszt usługi jest relatywnie wysoki, szczególnie jeśli porówna się go z cenami obowiązującymi u konkurencji. Mimo to warto ją rozważyć, mając realne podejrzenie co do bezpieczeństwa swoich danych osobowych.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: