×

Co dalej z portem w Elblągu? Mamy odpowiedź Ministerstwa

  • 18.03.2019, 12:05
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Co dalej z portem w Elblągu? Mamy odpowiedź Ministerstwa fot. Truso.tv
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wydało komunikat o przeznaczeniu 25 mld złotych na infrastrukturę portową. Ministerstwo planuje rozbudować do 2027 roku 7 portów, w tym kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.

 

W wymienianych inwestycjach na próżno jednak szukać portu w Elblągu. Zwróciliśmy się z zapytaniem do Ministerstwa Gospodarki Morskiej, czy jest to przeoczenie?

"Port w Elblągu jest portem komunalnym i w związku z tym nie podlega pod MGMiŻŚ. Jednak nie zapominamy o tym terminalu i pracujemy nad ustawą o Morskim Funduszu Rozwoju, który będzie posiadł kapitał do finansowania rozwoju mniejszych portów morskich znajdujących się w nadzorze samorządowym."

- poinformował nas Michał Kania, Dyrektor biura prasowego w MGMiŻŚ.

"Przekop Mierzei Wiślanej pozwoli przede wszystkim wykorzystać obecne możliwości portu w Elblągu, którego potencjał jest teraz mocno ograniczony. Rozwój portu będzie następnym krokiem i mamy nadzieję, że MFR będzie temu służył."

dodaje Michał Kania.

Senator Jerzy Wcisła apelował na temat modernizacji portu elbląskiego. Statki przepływające przez Mierzeję (po wykonaniu przekopu) nie będą mogły wpływać do Elbląga i zostać rozładowane, gdyż port nie jest do tego przystosowany.

Z kolei zdaniem posła PiS Jerzego Wilka skoro port należy do miasta, to "piłka leży po stronie" Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

"Prezydent Elbląga powinien pokazać, że zależy mu na tej inwestycji i chociaż część środków zapisać w budżecie na rozbudowę portu. Ministerstwo posiada środki, ale trzeba o nie aplikować i podjąć współpracę z Ministerstwem, takiej inicjatywy ze strony Prezydenta Elbląga niestety nie widać"

- mówił w rozmowie z nami Jerzy Wilk, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pogłebiacz
Pogłebiacz 18.03.2019, 22:54
Bo Pan Prezydent negocjuje zakup infrastruktury na Górze Chrobrego od prywatnego inwestora.
Kopieja
Kopieja 18.03.2019, 20:54
Województwo warmińsko-mazurskie podpisało w piątek (14.11) kontrakt terytorialny z rządem. To spis najważniejszych inwestycji w regionie, których realizację zaplanowano do 2022 roku. Wśród nich są: przebudowa wejścia do portu morskiego w Elblągu oraz budowa kolejnych odcinków trasy ekspresowej S7, w tym odcinka Gdańsk-Elbląg.
Pieniądze na inwestycje mają pochodzić z budżetu państwa, dotacji Unii Europejskiej, samorządów oraz prywatnych firm i uczelni (w przypadku np. projektów badawczych).

Na liście podstawowej, czyli inwestycji gotowych już do realizacji są niewątpliwie ważne dla naszego miasta: przebudowa wejścia do portu morskiego w Elblągu oraz budowa kolejnych odcinków trasy ekspresowej S7, w tym odcinka Gdańsk-Elbląg.
- Tor podejściowy w porcie będzie pogłębiany już w 2015 roku. Koszt tej inwestycji to 2,5 mln zł ale nie jest ona ujęta w kontrakcie terytorialnym. Przebudowa wejścia do portu będzie kosztowała 201 mln zł. Realizował ją będzie Urząd Morski w Gdyni - mówi Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Pieniądze na tę inwestycję mają popłynąć z unijnego Funduszu Spójności oraz z kasy państwa.

Na liście warunkowej znalazły się projekty: budowa mostów na Kanale Jagiellońskim, budowa bocznicy kolejowej i terminalu nr 2 przy ul. Żytniej, budowa obrotnicy dla statków, budowa nadbrzeża przy ul. Radomskiej. Ich realizacja jest uzależniona m.in. od dostępności środków finansowych.

Kontrakt podpisano w piątek, w CSE Światowid.
daw .
No to ja czegoś tu nie rozumiem a nie no rozumiem. Jak zwykle nas dymaj... I się z tego śmieją tragedia.
Głupio gads
Głupio gads 18.03.2019, 18:18
Ciekawe co by Wilk mowił gdyby był prezydentem. Ale tego już się nigdy nie doczeka.
CIekawskie jajo
CIekawskie jajo 18.03.2019, 18:34
A co to ma do rzeczy?
Dobrze gada
Dobrze gada 18.03.2019, 17:04
Ale Wilk pocisnął Wróblewskiego :)
 Zawiedziony Wyborca
Zawiedziony Wyborca 18.03.2019, 17:01
Wroblewski ani złotówki jeszcze nie zabezpieczył na rozbudowę portu, na co on czeka?!
Kubuś
Kubuś 18.03.2019, 15:26
Nie rozumiem. Przekop jest promowany przez państwo, państwo obiecuje udrażniać drogi wodne, a miasto ma inwestować w port? Jakie to klasyczne dla PiSu, który chce wszystkich uszczęśliwić na siłę a kosztami obciążać uszczęśliwianego. Co do p. Wilka, to mam pytanie: Dlaczego jeszcze nie doprowadził do zmiany ustawy o portach i ich finansowaniu?
Ja
Ja 18.03.2019, 16:27
Kubuś dziecko na wszystko trzeba złożyć wniosek, nie chcesz nie bierzesz, nikt nikogo nie uszczęśliwia na siłę. A dlaczego np pan Wcisło nie doprowadził do zmiany ustawy o portach, jest senatorem, no i co on zrobił, będąc senatorem, co ten facet zrobił się pytam?????? Od pana Wilka z daleka, chce wiedzieć, co oprócz tego, że bierze senatorska pensję pan Wcisło zrobił, niedługo się kończy jego kadencja, co on zrobił?
pracuś
pracuś 18.03.2019, 15:28
Port jest własnością Elbląga, więc dlaczego rząd ma za wszystko płacić, rząd płaci za przekop, a budowa portu leży w interesie Elbląga. Prezydent Elbląga do roboty!
jjjjjk
jjjjjk 18.03.2019, 15:15
Panie Wilk a czemu pan będąc prezydentem nie poczynił żadnych inwestycji w infrastrukturę portową? Tyle pan pisał w ulotkach wyborczych o przekopie.
Ja
Ja 18.03.2019, 16:14
Bo żeście go wysiudali po 1,5 roku? Może dlatego, wybraliście już swojego prezydenta niech się bierze do roboty. Ma na to 5 lat. Za coś kasę bierze. Wasz prezydent wasza bajka, a teraz po prośbie jak was wpuści :-) Myśleliście, że głupich znaleźliście i wszystko za was rząd zrobi, do roboty śmierdzące lenie.
waldemar
waldemar 18.03.2019, 13:02
Ping pong
Ela C.
Ela C. 18.03.2019, 13:00
Prezydent Miasta bez inicjatywy na rzecz Miasta?... I to w tak ważnej, wręcz strategicznej sprawie... ???
O co tu chodzi?
Matti
Matti 18.03.2019, 16:19
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Pozostałe