Powiększenie rozmiaru szkody. Jak działają przestępcy po kolizji?

  • 18.03.2019, 10:31 (aktualizacja 18.03.2019, 10:43)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Powiększenie rozmiaru szkody. Jak działają przestępcy po kolizji? Ilustracja do tekstu
Przestępstwo polega na celowym powiększeniu powstałych w trakcie rzeczywistej kolizji uszkodzeń samochodu, w celu zwiększenia kosztów naprawy, a tym samym uzyskania wyższego odszkodowania. Klient zakładu ubezpieczeń (sprawca zdarzenia) nie ma świadomości, że z jego polisy poszkodowany chce wyłudzić dodatkowe, nienależne mu odszkodowanie.

 

Inną odmianą tego oszustwa jest wskazanie dodatkowych uszkodzeń pojazdu, powstałych w innych, wcześniejszych zdarzeniach. Takie dowiązanie do skutków zdarzenia innych uszkodzeń ma na celu ich naprawienie na koszt sprawcy, mimo że ten nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najczęściej ubezpieczyciele spotykają się z powiększaniem deformacji uszkodzonych  części, w taki sposób, aby rzeczoznawca bez wątpienia zakwalifikował uszkodzoną część do wymiany, a nie naprawy.

Mechanizm powiększenia rozmiaru i zakresu szkody polega na uszkodzeniu po kolizji dodatkowych elementów wyposażenia samochodu (wgięcie chłodnicy, złamanie zaczepów reflektora, przedłużenie zarysowań na sąsiednie elementy itd.).

Oszust uszkadzając kolejne części liczy na otrzymanie odszkodowania w gotówce. Uszkodzenia albo nie zostaną naprawione, albo też będą naprawione powierzchownie i z zastosowaniem tanich części używanych. 

Po kolizji drogowej, w której jestem sprawcą, dobrze jest udokumentować zakres uszkodzeń pojazdu poszkodowanego poprzez wykonanie zdjęć, np. telefonem komórkowym. Współpraca z ubezpieczycielem i informowanie go (nawet w sytuacji, gdy ten wprost o to nie pyta) o zakresie stwierdzonych uszkodzeń w samochodzie poszkodowanego, a także przekazanie mu mailem lub za pomocą formularza kontaktowego wykonanej dokumentacji fotograficznej.

Źródło: UFG

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gonzo
Gonzo 20.03.2019, 16:50
A co z tego ma poszkodowany że przekaże jakieś dodatkowe informacje ubezpieczalni? Nie zabiorą mu zniżek? Oczywiście że nie! Nie dość że przez pięć lat będzie miał wyższe oc, to jeszcze ma być frajerem który ma „uprzejmie donosić” do ubezpieczalni...
Czyli tak-Ty sprawco nam pomóż, a my (ubezpieczalnia) i tak będziemy Cię kroić przez kolejne lata za tą szkodę.
Szukacie frajerów?

Pozostałe