Dywizja w Elblągu kieruje działaniami wielonarodowych batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich

  • 10.03.2019, 16:15
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Dywizja w Elblągu kieruje działaniami wielonarodowych batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich fot. MON
W środę, 6 marca 2019 roku na poligonie w Orzyszu minister obrony narodowej razem z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą spotkał się z żołnierzami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz żołnierzami z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji tworzącymi Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO stacjonującą w Polsce w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności sojuszu na wschodniej flance.

 

- Widzieliśmy dokładnie, jak świetnie ze sobą współpracują żołnierze armii sojuszniczych, widzieliśmy że doskonale znają walory sprzętu, którym dysponują poszczególne wojska

– podkreślił po manewrach minister Mariusz Błaszczak.

Wizyta zwierzchnika Sił Zbrojnych RP oraz ministra obrony narodowej w Orzyszu to kolejny etap tzw. NATO Week – Tygodnia NATO, czyli spotkań prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Mariusza Błaszczaka z żołnierzami Sojuszu Północnoatlantyckiego z okazji 20. rocznicy członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Podczas wspólnych ćwiczeń  żołnierze wykonali działania obronne z użyciem śmigłowców, czołgów, transporterów opancerzonych, czy armatohaubic. Prezentowane epizody wymagały współdziałania żołnierzy wojsk NATO.

- W Polsce, przez 20 lat pojawiło się wiele instytucji natowskich. To decyzja sojuszników podczas szczytu w Warszawie 2016 roku spowodowała, że właśnie w Orzyszu stacjonują wojska sojusznicze. Chciałbym też podkreślić, że razem z Panem Prezydentem w ubiegłym roku uczestniczyliśmy w certyfikacji Dowództwa Wielonarodowego w Elblągu, a więc to też jest ważny element struktury dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. To wszystko sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, to wszystko sprawia że możemy w ramach sojuszu Północnoatlantyckiego czuć się bezpiecznie

– podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Po zakończonych manewrach prezydent oraz minister obserwowali również pokaz ewakuacji ochranianej osoby w wykonaniu żołnierzy Żandarmerii Wojskowej oraz trening sztuk walki żołnierzy natowskiej grupy bojowej w ramach Projektu Wojownik.

Prezydent Andrzej Duda wyróżnił flagą Rzeczypospolitej Polskiej dowódców komponentów narodowych: brytyjskiego, chorwackiego, rumuńskiego, amerykańskiego dowódcę grupy bojowej NATO oraz dowódcę 15.Brygady Zmechanizowanej, z którą sojusznicza jednostka na co dzień współpracuje.

Zwierzchnik sił zbrojnych wraz z ministrem obrony narodowej rozmawiali ze stacjonującymi w Orzyszu żołnierzami podkreślając, że siły polskie, amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie chronią Polskę oraz wschodnią flankę Sojuszu.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że w ubiegłym roku razem z prezydentem uczestniczyli w certyfikacji dowództwa wielonarodowej dywizji w Elblągu, która koordynuje działania wielonarodowych batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich:

- Przygotowane są instytucje wojskowe do sprawowania swoich funkcji, również szkoleniowych. To wszystko sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, że możemy w ramach NATO czuć się bezpiecznie

– podkreślił.

Źródło: MON

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Donek460
Donek460 10.03.2019, 17:34
Dywizja niczym nie kieruje ale koordynuje. Innymi słowy o niczym nie decyduje ale spolegliwie próbuje wypracować kompromis miedzy stronami. W jakich obszarach tego nikt nie wie.

Pozostałe