Tańsze paliwo i energia elektryczna? Rząd przedstawił program

  • 25.11.2021, 15:40 (aktualizacja 25.11.2021, 15:51)
  • www.expresselblag.pl
Tańsze paliwo i energia elektryczna? Rząd przedstawił program fot. KPRM/YouTube
Polska zmaga się z inflacją. Ceny paliw, energii i żywności ciągle rosną. Dziś, 25 listopada Mateusz Morawiecki, Premier RP przedstawił szczegóły tzw. tarczy antyinflacyjnej.

 

Aby złagodzić i zamortyzować wzrost inflacji zrobimy wszystko, co w naszych rękach, aby Polacy mogli łatwiej przejść przez okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Jak będzie trzeba, to w przyszłości podejmiemy kolejne działania” – dodał.

Dodatek osłonowy

Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł,  a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;

dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;

dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;

dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r. 

Zwolnienie i obniżenie akcyzy na energię elektryczną 

Rząd zwolni z akcyzy gospodarstwa domowe. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh. 

"Obniżymy akcyzę na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.  Obniżony VAT na energię elektryczną" - deklarował Premier RP.

Obniżone mają zostać również stawki dla odbiorców energii za pomocą narzędzi podatkowych.

•    Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc., z  obecnego 23 proc., na 3 miesiące.

•    Okres obowiązywania: styczeń-marzec 2022 r.

Obniżka cen paliw 

Aby ograniczyć dynamikę rosnących cen paliw, rząd zaproponował:

od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej;

dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. 

Obniżony VAT na gaz ziemny

"Obecny kryzys na rynku gazu i związane z nimi drastyczne wzrosty cen błękitnego surowca w całej Unii Europejskiej, budzą rosnący niepokój mieszkańców – zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem zimowym. Dlatego obniżymy stawki dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych" - mówi Mateusz Morawiecki.

Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Cięcia w administracji 

"Aby zaoszczędzić dodatkowe środki, chcemy jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wydatków publicznych. Działania te powinny przynieść od 3 do 5 mld zł oszczędności" - przekonywał premier.

W 2022 r. ograniczone zostanie tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej.

Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków.

"Dokonamy pogłębionego przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności. Ograniczymy również finansowanie programów w funduszach celowych, do tych już realizowanych lub ogłoszonych" - dodał Mateusz Morawiecki.

Red.

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mar
Mar 26.11.2021, 11:46
Jedna ręka dają dwoma zabierają i tak to działa a głupi naród jeszcze ich popiera i brawo bije.... Masakra co za społeczeństwo slepe.
Rr
Rr 25.11.2021, 16:31
Glosujcie na "peło" to będzie wam się żyło lepiej. Nic, zupełnie nic zwykły człowiek od nich nie otrzyma.
Tu jest Polska a nie polin!
Tu jest Polska a nie polin! 25.11.2021, 21:38
Rząd ma jakieś swoje pieniądze, że daje?
Tu jest Polska a nie polin!
Tu jest Polska a nie polin! 25.11.2021, 21:00
Synek! Wszystkich od 89 roku won, łacznie z lewactwem. W Elblągu mamy też wspaniałą "5" , która jest gotowa "wyszczepić" jak bydło ludzi i działają na szkodę polskiego interesu narodowego!
NadszyszkownikKilkujadek
NadszyszkownikKilkujadek 25.11.2021, 16:23
Aby złagodzić i zamortyzować wzrost inflacji zrobimy wszystko, co w naszych rękach, aby Polacy mogli łatwiej przejść przez okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Jak będzie trzeba, to w przyszłości podejmiemy kolejne działania” – dodał i dodrukujemy sobie hajs. To jest matoł jednak. Teraz się kupuje w ten sposób potencjalnych wyborców. Mateuszkowi, ktoś powiedział pod stołem podniesiemy ceny na paliwo, prąd i gaz potem dodrukujemy hajs i obniżymy ceny i mamy sondaże w górę. Tak było Mateuszku prawda ?. Wyjdzie to Mateuszku niedługo.
J.w
J.w 25.11.2021, 16:18
Ja pier..... komedia. Ty skurw......
Tu jest Polska a nie polin!
Tu jest Polska a nie polin! 25.11.2021, 16:07
Rozdawnictwa ciąg dalszy. A głupi goj będzie cieszył gębę, że mu żyd coś dał, nie myśląc o tym, że go wcześniej okradł. Do tego śmierć po szczepieniu nagle nazywają " nieznaną przyczyną zgonu". I szmata na gębie bezrozumnego wariata.

Pozostałe